czwartek, 25 kwietnia 2024 r., imieniny Jarosława, Marka, Elwiry

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Kim był święty Mikołaj i skąd tradycja obchodzenia mikołajek?

Mikołaja znają niemal wszyscy. W różnych rejonach świata przyjmuje on nieco inną postać, ale najczęściej kojarzony jest ze starszym mężczyzną o długiej, siwej brodzie, w czerwonej szacie, z workiem prezentów. Czy pamiętamy skąd wywodzi się tradycja obchodzenia mikołajek?

Mikołajki to doroczne święto wypadające zawsze 6 grudnia, w dzień imienin Mikołaja oraz liturgicznego wspomnienia ku czci świętego Mikołaja - biskupa Miry. Dziś wydarzenie to kojarzymy z wręczaniem sobie drobnych upominków. A czy wiemy skąd wzięło się to święto i kim był legendarny święty Mikołaj?

Reklama

Zwyczaj wręczania prezentów w mikołajki wywodzi się ze średniowiecza. Już wtedy krążyły bowiem legendy o życiu świętego Mikołaja, który był człowiekiem bardzo dobrym, pobożnym i szczodrym. Opowieści o nim przetrwały do dziś, a wręczanie prezentów, tak jak to przed wiekami czynił św. Mikołaj, zrosły się z naszą tradycją.

Historia św. Mikołaja z Miry

Wedle legend Mikołaj urodził się w miasteczku Patara w Licji. Był dzieckiem bogatych, ale i bardzo religijnych rodziców, a po ich śmierci odziedziczył duży majątek. Swoje życie poświęcił jednak Bogu oraz pomocy ludziom biednym i pokrzywdzonym, dlatego wyrzekł się doczesnych uciech, poświęcił Bogu i rozdał swoje bogactwo bliźnim. Dzięki wielkiej pobożności wybrano go na biskupa Miry.

O św. Mikołaju krążą też inne legendy 

Najbardziej znaną jest opowieść o Mikołaju oraz chciwym człowieku i jego trzech córkach.

Młody Mikołaj, jeszcze przed wyborem na biskupa, miał chciwego i bogatego sąsiada, który drwił z pobożności świętego. Bóg ukarał sąsiada i sprawił, że stracił majątek oraz popadł w skrajną biedę. Gdy nie miał już z czego utrzymać rodziny, postanowił sprzedać swoje trzy córki, ponieważ nikt nie chciał ich poślubić bez otrzymania stosownego posagu. Mikołaj, po długich rozważaniach tekstów Pisma Świętego i modlitwie, postanowił uratować cnotę dziewcząt. Trzykrotnie, pod osłoną nocy, wrzucał przez okno pieniądze przeznaczone na posag dla każdej kolejnej siostry. Gdy sąsiad wyprawił już dwa wesela, postanowił dowiedzieć się, skąd biorą się tajemnicze pieniądze. Czuwał całą noc i ze zdumieniem odkrył, że to pogardzany przez niego Mikołaj wrzuca po raz trzeci pieniądze przez okno. Podziękował mu zawstydzony i postanowił zmienić swoje życie na zgodne z przykazaniami.

Reklama

Dziś nieco inaczej postrzegamy św. Mikołaja

Współcześnie postać św. Mikołaja jest tylko wzorowana na legendarnej postaci świętego, chociaż w niektórych kręgach nadal kultywuje się wspomnienie o sławnym biskupie. Wzorując się na postaci świętego, którego wspominamy właśnie 6 grudnia, podkłada się bliskim, a szczególnie dzieciom, prezenty, drobne upominki i słodycze. Także w szkołach dzieci zazwyczaj obdarowywały się prezentami, a w przestrzeni społecznej organizowane były z tej okazji różne wydarzenia, połączone często z wizytą św. Mikołaja, który rozdawał dzieciom słodkie upominki.

Mikołajowi bardzo często towarzyszą pomocnicy, a także renifery, które ciągną jego sanie. Brodaty gość odwiedza dzieci najczęściej w wigilię świąt Bożego Narodzenia, ale też 6 grudnia, kiedy to przypada święto ku czci świętego Mikołaja.

Wyświetleń: 5591 komentarze: -
09:01, 06.12.2022r. Drukuj