piątek, 29 marca 2024 r., imieniny Wiktoryna, Helmuta, Ostapa

Reklama   |   Kontakt

Kandydaci do samorządu

Aktualności

Dach-Met Czarnowiec ociepla wełną mineralną Isover. Skuteczna izolacja

Firma Dach-Met Czarnowiec stosuje izolację z wełny mineralnej Isover - szklanej i skalnej. To skuteczna ochrona termiczna i akustyczna na lata. Oszczędzaj na ogrzewaniu z Dach-Metem Czarnowiec. Wełna mineralna Isover skutecznie ociepli poddasze.

Ceny energii elektrycznej oraz opału - węgla i gazu - systematycznie rosną. To z kolei skłania coraz większą liczbę właścicieli budynków do głębszego zastanowienia się nad tym, jak oszczędzać na prądzie i ogrzewaniu domu, zachowując jednocześnie komfort korzystania z własnego mieszkania.

Ocieplenie domu wełną mineralną Isover to inwestycja na lata

Od początku września w mediach nasilają się komunikaty na temat konieczności zachowania umiaru w ogrzewaniu pomieszczeń. W prasie, radiu, telewizji i Internecie możemy spotkać się z apelami dotyczącymi utrzymywania we wnętrzach temperatury niższej niż 20 stopni Celsjusza. Niektórzy postulują nawet, aby wprowadzić obowiązkowe ograniczenia w ogrzewaniu urzędów i budynków użyteczności publicznej, aby również w nich wartość ta nie była przekraczana. Warto jednak zauważyć, że np. w szkołach minimalną dopuszczalną temperaturą jest 18 stopni Celsjusza, a jeśli poszczególne placówki nie są w stanie zapewnić takich warunków, sugerowane jest przejście na nauczanie zdalne.

Okazuje się więc, że coraz częściej na różnych płaszczyznach życia codziennego dochodzimy do "termicznej ściany" - sytuacji, w które musimy zastanawiać się, jak zapewnić sobie i bliskim zdrowe warunki do funkcjonowania zimą, nie narażając się jednocześnie na ryzyko bankructwa. Problem dotyczy przede wszystkim właścicieli domów jednorodzinnych, którzy coraz częściej zadają sobie pytanie: jak w tych trudnych czasach połączyć energooszczędność z komfortem życia we własnych czterech kątach?

Nawet około 70 proc. energii wykorzystujemy na ogrzewanie domu

Niestety, sporo z niej bezpowrotnie tracimy, jeśli pozwolimy drogiemu ciepłu uciec, nie zapewniając skutecznej termoizolacji budynku. Izolacja termiczna zatrzymuje bowiem ciepło wewnątrz domu i ogranicza jego zapotrzebowanie na energię cieplną. W latach 70-90 w budownictwie jednorodzinnym efektywność energetyczna nie była kwestią tak kluczową, jak dziś. Warto jednak o nią zadbać. Korzyści z prawidłowej termomodernizacji doskonale obrazuje analiza dwóch nieocieplonych domów jednorodzinnych przeprowadzona przez niezależnych audytorów energetycznych na zlecenie marki Isover.

Oszczędzaj, wybierając sprawdzony materiał izolacyjny do docieplenia domu z dachem skośnym lub płaskim

Pierwszy z budynków poddanych analizie to typowa PRL-owska kostka. Całościowa termomodernizacja takiego domu z wykorzystaniem wełny mineralnej, obejmująca ocieplenie ścian zewnętrznych, dachu, wymianę stolarki zewnętrznej oraz ocieplenie stropu nad piwnicą, pozwala na zmniejszenie zapotrzebowania energetycznego nawet o ok. 73 proc. Wymierne efekty daje jednak już samo ocieplenie ścian zewnętrznych i dachu, zmniejszając zużycie energii nawet o ok 57 proc., podobnie jak ocieplenie ścian zewnętrznych i podłogi na gruncie. Ocieplenie samych ścian zmniejszy zapotrzebowanie na energię o około 49 proc.

Drugi dom to typowy dla terenów wiejskich i podmiejskich budynek niepodpiwniczony, dwukondygnacyjny (parter oraz poddasze) z dachem dwuspadowym. Tutaj, podobnie jak w przypadku domu typu kostka, największe zmniejszenie zapotrzebowania na energię (od ok. 66 do 70 proc.) można osiągnąć dzięki kompleksowej termomodernizacji obiektu. Dzięki ociepleniu ścian zewnętrznych i dachu zmniejszymy zapotrzebowanie na energię nawet o ok. 57 proc, a ocieplając ściany zewnętrzne i podłogę na gruncie nawet o ok. 50 proc. Ocieplenie samych ścian zewnętrznych ograniczy straty energii o ok. 45 proc.

Pamiętajmy, że dom bez zachowanej ciągłości izolacji termicznej nie będzie skutecznie utrzymywał ciepła. W sytuacji rosnących cen energii może okazać się, że inwestycja w izolację cieplną budynku przyniesie nam w kolejnych latach jeszcze więcej oszczędności.

Izolacja termiczna i akustyczna poddasza - jak to zrobić?

Najkorzystniejszym rozwiązaniem izolacji poddaszy (a także stropów) jest ciągły, dwuwarstwowy układ wełny mineralnej szklanej (m.in. Isover Super-Mata), która jest niepalna, łatwa w montażu, paroprzepuszczalna i doskonale wypełnia przestrzeń w przegrodzie. Do tego ten rodzaj wełny marki Isover wyróżnia się bardzo niskim współczynnikiem przenikania ciepła (lambda), który w jej przypadku wynosi tylko 0,033 W/m*K.

Układ dwuwarstwowy pozwala na zminimalizowanie mostków termicznych, jakie tworzą elementy konstrukcji nośnej. Odpowiednia grubość izolacji termicznej oraz jej parametry zapewniają izolację cieplną, jak również akustyczną, a poprawne zaprojektowanie przegród - z folią paroizolacyjną, wiatroizolacją i szczeliną wentylacyjną w systemie Isover - uniemożliwi zbieranie się w ich wnętrzu wilgoci. W ten sposób przegrody są cały rok suche, a wewnątrz domu jest ciepło zimą i chłodno latem.

Szklana wełna Isover - elastyczny materiał do ocieplania

Do izolacji dachów skośnych i stropodachów rekomendowanymi produktami są wełny szklane - szczególnie w postaci mat. Łączna grubość takiej wełny zależy od konstrukcji dachu i parametrów samego materiału izolacyjnego, ale nie powinna być mniejsza niż 30 cm. Ciągłość izolacji i szczelność połączeń folii paroizolacyjnej są gwarantem prawidłowego funkcjonowania całej przegrody.

Wełna mineralna szklana jest lekka i sprężysta oraz nie obciąża nadmiernie konstrukcji. Ponadto gwarantuje izolację termiczną i akustyczną, jest niepalna oraz odporna na rozwój grzybów oraz pleśni. Umieszczona w dobrze przygotowanej przegrodzie konstrukcji szkieletowej pomaga ją wentylować, nie dopuszczając do gromadzenia się wilgoci.

Więcej informacji, kontakt i pomoc w doborze rozwiązania poddaszowego, znajdziesz na Facebooku: Dach-Met Czarnowiec.

 

Zapraszamy,

FUH Dach-Met 

Czarnowiec 37B 

Tel. 507-061-833

Facebook

Artykuł sponsorowany

Wyświetleń: 7667 komentarze: - Wrzuć na Facebooka 10:07, 09.12.2022r. Drukuj


Powrót