piątek, 29 marca 2024 r., imieniny Wiktoryna, Helmuta, Ostapa

Reklama   |   Kontakt

Kandydaci do samorządu

Aktualności

Pomysły na prezent dla seniora

Kolejne ciepłe kapcie albo kubek z napisem "Wspaniały Dziadek"? A może tym razem zaskoczysz swojego bliskiego czymś wyjątkowym? Nowoczesny senior robi dużo więcej niż siedzenie w domu i picie ziółek!

 Pokaż mu, że się o niego troszczysz i chcesz, żeby naprawdę zadbał o siebie. Podpowiadamy, jak to wyrazić za pomocą pomysłowych prezentów.

Dyfuzory i olejki do aromaterapii

Węch odgrywa bardzo ważną rolę w życiu człowieka - bezpośrednio współpracuje ze zmysłem smaku, ostrzega przed niebezpieczeństwem, wpływa na emocje i bierze udział w interakcjach społecznych. Odczuwanie zapachów towarzyszy człowiekowi praktycznie cały czas, jednak z wiekiem (a także z powodu różnych chorób, np. COVID-19) węch ulega przytępieniu. Jak więc zadbać o ten zmysł?

Dr hab. Rafał Butowt z Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy wyjaśnia, że nabłonek węchowy ma zdolność do regeneracji. Przez całe życie powstają w nim nowe komórki, w tym neurony węchowe. Aby poprawić kondycję nosa, warto spróbować stymulacji węchowej, "na przykład aromaterapii z użyciem klasycznych olejków eterycznych, które zawierają bardzo silne lotne substancje zapachowe pochodzenia roślinnego". Naukowiec sugerował, że aromaterapia może służyć do rehabilitacji węchu po COVID-19, jednak nie da się zaprzeczyć, że trening nosa pozytywnie wpłynie na ogólne samopoczucie i stan psychiczny seniora.

Reklama

Prosty zestaw do aromaterapii dla seniora może składać się z dyfuzora lub kominka, które są odpowiedzialne za unoszenie się zapachów w pomieszczeniu oraz ulubionych olejków eterycznych - np. sosnowego, eukaliptusowego, różanego, pomarańczowego, goździkowego. Kilka kropel olejku można też dodać do gorącej kąpieli albo inhalacji parowej. "Stymulacja neuronów węchowych przyspiesza regenerację i zapobiega degradacji komórek"- wyjaśnia dr Leszek Grabowski, laryngolog ze Szpitala Specjalistycznego im. L. Rydygiera w Krakowie.

Co ciekawe, przytępienie węchu to marker zaburzeń neurodegeneracyjnych - Parkinsona i Alzheimera. Jeśli więc senior odkryje, że ma problem z wyczuciem znanego, mocnego zapachu - potrzebuje coraz większej liczby kropli albo nie jest w stanie rozpoznać zawartości buteleczki olejku do aromaterapii - to znak ostrzegawczy. Szybka reakcja może pozwolić na zdiagnozowanie poważnych chorób i wdrożenie leczenia!

Olejki i dyfuzory znajdziesz na np. https://www.pomocedlaseniora.pl/1299-olejki-do-aromaterapii-i-dyfuzory

Oczyszczacze powietrza

Innym, równie ważnym sposobem na przyspieszenie regeneracji nabłonka węchowego u seniora jest zadbanie o stan powietrza w mieszkaniu. Problem zanieczyszczenia i smogu dotyczy nie tylko dużych miast, ale również mniejszych miejscowości i wsi - zwłaszcza w sezonie grzewczym. Ciężkie drobiny pyłów, spalin i toksyn przedostają się do pomieszczeń, w których przebywamy. Węchowi bardzo szkodzi również dym tytoniowy (zarówno aktywne, jak i bierne palenie). Smog sprawia, że średnia życia w Polsce mogłaby być o rok wyższa, gdyby jakość powietrza się poprawiła!

Oczyszczacz powietrza (zobacz tutaj) to urządzenie, które zasysa powietrze dzięki wentylatorom, a następnie przepuszcza je przez różnego rodzaju filtry. Wstępny zatrzymuje największe drobiny, np. kurz czy zwierzęcą sierść. Filtr węglowy pochłania intensywne zapachy, a HEPA - pył zawieszony (o PM 2,5) czy alergeny. Oczyszczacze mogą również nawilżać oraz jonizować powietrze, zabijając unoszące się w nim mikroorganizmy. Taki sprzęt to naprawdę świetny prezent dla seniora! Dr Piotr Dąbrowiecki, specjalista chorób wewnętrznych i alergologii z Wojskowego Instytutu Medycznego, zachęca swoich pacjentów do oczyszczania powietrza w domu, zwłaszcza jeśli cierpią na przewlekłe choroby układu oddechowego.

Reklama

Masażery

Kolejnym rodzajem urządzeń, które znacznie uprzyjemnią seniorowi życie, są masażery (link do produktów). Niektóre modele służą do masażu karku i wyglądają trochę jak banan podtrzymujący głowę, a inne mają formę większej poduszki (pod odcinek lędźwiowy). Można ich używać w czasie relaksu na fotelu, np. czytania książki albo oglądania telewizji. Wiele z nich jest wyposażone w timer, który uniemożliwia przegrzanie się sprzętu i nadmierne "zmęczenie" mięśni. Istnieją też masażery i hydromasażery do stóp oraz specjalne, duże nakładki na fotel lub krzesło. Masaż wibracyjny w zaciszu domowym ukoi zesztywniałe mięśnie - częstą dolegliwość u seniorów.

Akcesoria do pielęgnacji

Na koniec warto wspomnieć o różnych akcesoriach i urządzeniach do pielęgnacji (https://www.pomocedlaseniora.pl/91-urzadzenia-do-pielegnacji-ciala), które również mogą być świetnym prezentem. Elektryczna szczoteczka do zębów, soniczna szczoteczka do oczyszczania twarzy, depilator, a może zestaw do manicure? Nie myśl, że seniorzy nie lubią korzystać z nowinek technicznych! Pomóż bliskiemu zadbać o samopoczucie, zdrowie oraz ładny wygląd i podaruj mu któryś z nowoczesnych gadżetów.

Artykuł sponsorowany

Wyświetleń: 4571 komentarze: - Wrzuć na Facebooka 11:05, 13.12.2022r. Drukuj


Powrót