sobota, 20 kwietnia 2024 r., imieniny Agnieszki, Czesława, Amalii

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Nie żyje ks. infułat Zygmunt Żukowski (aktualizacja: informacja o pogrzebie)

W środę wieczorem w ostrołęckim szpitalu do wieczności odszedł ks. infułat Zygmunt Żukowski, wieloletni proboszcz najstarszej ostrołęckiej parafii. Miał 85 lat.

Ks. Zygmunt Żukowski pochodził z Kolna. Święcenia kapłańskie przyjął 4 czerwca 1961 roku w Łomży z rąk biskupa Falkowskiego. Był wikariuszem w Puchałach, Szczuczynie, Ostrowi Mazowieckiej i Ostrołęce. Do naszego miasta trafił w 1975 r., gdy został wikariuszem parafii farnej.

Reklama

Od 1982 r. był oficjalnie proboszczem parafii pw. Nawiedzenia NMP (fara), choć obowiązki związane z prowadzeniem całej parafii powierzono mu nieoficjalnie już w 1978 r. W 1984 r. został dziekanem dekanatu Nawiedzenia NMP w Ostrołęce.

Przez lata pełnił różne funkcje: był kapelanem ostrołęckiego szpitala i ówczesnego aresztu śledczego w Ostrołęce oraz członkiem kolegium konsultorów diecezji łomżyńskiej (2007), wieloletnim kapelanem ostrołęckiej Solidarności. Pomagał licznym organizacjom i angażował się w różnorodne przedsięwzięcia na terenie Ostrołęki i powiatu. Zabierał głos w ważnych społecznie sprawach związanych z Kościołem i tradycją. Za pracę, duchową opiekę i wsparcie otrzymał wiele odznaczeń, medali i wyróżnień.

W czasach PRL - jak wspominał na łamach "Tygodnika Ostrołęckiego", religii uczył po kryjomu w domach i mieszkaniach milicjantów oraz wojskowych. Po kryjomu udzielał ślubów przy zamkniętych drzwiach kościoła.

Brał udział we wszystkich ważnych uroczystościach miejskich i państwowych. Był bardzo dobrym gospodarzem. To właśnie jego staraniem powstały nowe parafie w Łęgu Starościńskim, Dobrołęce i Olszewie-Borkach. W latach 90. staraniem ks. Żukowskiego wybudowano dom parafialny przy ul. Szwedzkiej, w którym obecnie mieści się m.in. zakon sióstr szarytek (Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo) oraz Liceum Klasyczne.

Największym przedsięwzięciem była renowacja kościoła farnego, o której ks. Żukowski marzył od lat. Wielokrotnie wspominał swojego poprzednika, ks. Edmunda Waltera, proboszcza parafii w latach 1932-1940, chcąc przywrócić kształt kościoła z tamtych czasów. To właśnie ks. Walter w 1938 r. rozpoczął nieukończoną przebudowę świątyni. Plany pokrzyżowała jednak wojna. W 1944 r. Niemcy zniszczyli nawy boczne kościoła. Odbudowano je dopiero w latach 1997-1999 staraniem ks. Żukowskiego. Przeprowadzona przez proboszcza rozbudowa świątyni powiększyła kościół o dwie nawy boczne oraz kruchtę. Rozbudowano i wyremontowano także zakrystię oraz zaplecze. Powiększono ogrodzony teren kościoła poprzez zagospodarowanie sąsiedniej nieruchomości, na której stanął pierwszy w Ostrołęce pomnik papieża św. Jana Pawła II. Remontu doczekał się także zabytkowy parkan.

Przez lata kościół przeszedł dużą metamorfozę. Przeprowadzono gruntowne prace konserwatorskie ołtarzy i ambony. Świątynia zyskała nową elewację, oświetlenie, pokrycie dachowe i nowe elementy wystroju wnętrza (m.in. ławki, kraty przy wejściach, instalacje alarmowe). Zagospodarowano także plac wokół kościoła. Duże prace przeprowadzono w związku z malowaniem świątyni na rocznicę 2000-lecia od narodzin Chrystusa.

Reklama

W listopadzie 1992 roku ks. Żukowski został Honorowym Prałatem Jego Świątobliwości Papieża Jana Pawła II, natomiast w kwietniu 2005 r. papież Benedykt XVI doceniając trud pracy i zaangażowanie dla dobra Kościoła, wyniósł go do godności Protonotariusza Apostolskiego - infułata. Ponadto otrzymał: Medal Komisji Edukacji Narodowej, Brązowy Medal "Za zasługi dla obronności kraju", Medal Związku Kurpiów "Za zasługi dla regionu kurpiowskiego", Złotą Odznakę "Za Zasługi da Miasta Ostrołęki", Odznakę Honorowa Sybiraka.

Był jedynym w regionie kapłanem, któremu nadano honorowy tytuł infułata przyznawany przez papieża. To właśnie dzięki tej godności mógł nosić fioletową sutannę lub czarną z obszyciami. Tytuł infułata pozwalał na to, by móc zostać wybranym na biskupa diecezji.

Przeprowadzki do Łomży ks. Żukowski jednak nie chciał. Postanowił pozostać w Ostrołęce. W 2010 roku przeszedł na emeryturę, a obowiązki proboszcza powierzono ks. Wiesławowi Białczakowi. Ks. infułat Żukowski z zabytkowej plebanii przeprowadził się do domu parafialnego przy ul. Szwedzkiej. Wciąż aktywnie udzielał się w parafii pomimo problemów zdrowotnych. W ostatnim czasie trafił do ostrołęckiego szpitala. Zmarł w środę 21 grudnia 2022 r. Miał 85 lat.

Aktualizacja

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w następującym porządku:

We wtorek 27 grudnia br. w kościele pw. Nawiedzenia NMP w Ostrołęce (fara) o godz. 19.00 rozpocznie się msza św. żałobna, a następnie modlitwa różańcowa. 

Ostatnia droga zmarłego ks. infułata Zygmunta Żukowskiego odbędzie się w środę 28 grudnia br. w kościele pw. Nawiedzenia NMP w Ostrołęce (fara):

- o godz. 12.00 modlitwa różańcowa

- o godz. 13.00 msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem biskupa łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego.

Po mszy świętej trumna z ciałem śp. ks. inf. Zygmunta Żukowskiego zostanie złożona w grobie na cmentarzu parafialnym w Ostrołęce.

Wyświetleń: 799770 komentarze: -
08:34, 22.12.2022r. Drukuj