środa, 24 kwietnia 2024 r., imieniny Aleksandra, Horacego, Grzegorza

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Wigilia, sianko pod obrusem, pierwsza gwiazdka... Znasz ich symbolikę?

Święta Bożego Narodzenia należą do najbardziej lubianych i popularnych świąt, zarówno w wymiarze religijnym jak i świeckim. Sprawiają to migocące światełka, prezenty pod choinką, ale też wigilijna wieczerza, pierwsza gwiazdka oraz kolędowanie.

Dla każdego z nas Boże Narodzenie zyskuje inny wymiar. Grudniowe święta mają także swoją specyfikę i charakterystyczne symbole. Czy je znasz i wiesz, co oznaczają?

Reklama

Pierwsza gwiazdka - to po jej pojawieniu się na niebie zwyczajowo zasiadano do stołu wigilijnego. Jest symbolem Gwiazdy Betlejemskiej, która według Pisma Świętego wskazał drogę trzem mędrcom, którzy zmierzali do stajenki z narodzonym Dzieciątkiem. Pierwsza gwiazdka zwiastuje też, że Zbawiciel się narodził i można świętować.

Wigilia - z łacińskiego vigilia oznacza czuwanie. To dzień przed Bożym Narodzeniem, podczas którego oczekujemy na nadejście Chrystusa. Głównym punktem jest wieczerza wigilijna złożona z postnych potraw. 

Liczba potraw - niegdyś kultywowano zwyczaj, że na stole wigilijnym winna być nieparzysta liczba potraw. Biedniejsi mieli zatem pięć lub siedem potraw, bogatsi od dziewięciu do jedenastu. Dopuszczalna była też liczba dwanaście, przez wzgląd na liczbę apostołów. Ta zasada jest dziś najpowszechniej stosowana. 

Wolne miejsce dla gościa - to symbol pamięci o tych, których już nie ma pośród nas. Często zostawiamy puste nakrycie z myślą o zmarłych bliskich, ale też o tych, którzy są daleko i nie mogą spędzić z nami świąt. Dodatkowe miejsce pozostawiamy też tradycyjnie dla niepodziewanego gościa lub zagubionego wędrowca. Coraz rzadziej jednak zdarza się w naszych domach taką osobę podejmować.

Reklama

Sianko pod obrusem - skąd ten zwyczaj? To symbol skromności i prostoty, stajenki w której urodził się Jezus. Zwyczaj ten sięga jednak czasów przedchrześcijańskich i miał zapewnić dostatek i powodzenie, służył też noworocznym wróżbom.

Opłatek - nieodłączny element wieczerzy wigilijnej, łamiemy się nim, składając sobie życzenia, ale też prosząc o przebaczenia za wzajemne urazy. To symbol wybaczenia, pojednania, przyjaźni i miłości.

Pasterka - msza święta sprawowana o północy z 24 na 25 grudnia, to upamiętnienie czuwania i oczekiwania na nadejście Chrystusa. Nabożeństwo uroczyście rozpoczyna obchody Bożego Narodzenia, ale również nowy rok liturgiczny w Kościele katolickim. 

Choinka - nieodłączny element świąt. Chociaż drzewko świąteczne zaczęliśmy dekorować dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku, to szybko przejęliśmy ten zwyczaj, który przyszedł do Polski z Niemiec. Kościół długo nie akceptował choinki, uznając wyższość szopki bożonarodzeniowej. Dziś w wielu domach święta bez migoczącego drzewka byłyby nie do pomyślenia. 

Wyświetleń: 1892 komentarze: -
09:03, 24.12.2022r. Drukuj