środa, 24 kwietnia 2024 r., imieniny Aleksandra, Horacego, Grzegorza

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Najlepsze imprezy kulturalne 2022 roku. Przeżyjmy to jeszcze raz

Mijający rok obfitował w wiele niezapomnianych imprez. Fenomenalne koncerty w ramach "Operaliów" przyciągnęły entuzjastów klasycznych brzmień, a na Miodobraniowej Nocy Kabaretowej bawiły się tłumy. Przypominamy najważniejsze wydarzenia kulturalne minionego roku. 

Dzięki imprezom kulturalnym organizowanym przez miasto i gminy nasz region tętnił życiem. Wiele osób zapamięta koncerty, występy i spektakle na długie lata. Przeżyjmy to jeszcze raz!

Reklama

"Ostrołęcka Wiosna Teatralna" po raz pierwszy

W tym roku po raz pierwszy w naszym mieście odbyła się "Ostrołęcka Wiosna Teatralna". Na wydarzenie zaprosiło Ostrołęckie Centrum Kultury. W ramach imprezy ostrołęczanie i mieszkańcy regionu obejrzeli kilka wyśmienitych spektakli. "Ostrołęcką Wiosnę Teatralną" zainaugurowano przedstawieniem "Między nami dobrze jest" w wykonaniu Ostrołęckiej Sceny Autorskiej.

Na deskach OCK zaprezentował się także Teatr Mazowiecki ze spektaklem "Niebezpieczna gra". Na widzów czekała duża dawka emocji podana przez znanych aktorów - Marię Seweryn oraz Mirosława Zbrojewicza. Ponadto miłośnicy teatru obejrzeli "Pożądanie w cieniu pokrywki" Ostrołęckiej Sceny Autorskiej. Wydarzenie kulturalne zwieńczył spektakl "Niemy kelner".

Zobacz zdjęcia:

Spektakl "Między nami dobrze jest"

Spektakl "Niebezpieczna gra"

Spektakl "Pożądanie w cieniu pokrywki"

Tłumy w Myszyńcu na Miodobraniowej Nocy Kabaretowej 

Miłośnicy kabaretów i dobrego humoru z niecierpliwością czekali na kolejną edycję nocy kabaretowej, która rokrocznie odbywa się w Myszyńcu, w ramach Miodobrania Kurpiowskiego. Występy znanych kabareciarzy rozpoczęły 45 edycję Miodobrania Kurpiowskiego. Na scenie amfiteatru Regionalnego Centrum Kultury Kurpiowskiej w Myszyńcu, podczas Miodobraniowej nocy Kabaretowej, wystąpili: kabaret Otto, Ciach oraz Łowcy. B.

Drugi dzień Miodobrania Kurpiowskiego zainaugurowała uroczysta msza święta w myszynieckiej bazylice. Następnie przyszedł czas na zabawę, kiermasze i koncerty gwiazd muzycznych. Na scenie wystąpili m.in. Michał Szczygieł. Gwiazdą wieczoru był zespół "Wilki". 

Zobacz zdjęcia:

Miodobraniowa Noc Kabaretowa

Reklama

Plejada gwiazd na festiwalu Ostrołęckie Operalia

Pod koniec sierpnia w Ostrołęce wystartowały Operalia. To wizytówka i jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych naszego miasta. Mieszkańcy spędzili kilka dni z muzyką klasyczną w wykonaniu plejady gwiazd. Podczas tegorocznych Operaliów Ostrołękę i powiat odwiedzili: Natasza Urbańska, Jacek Wójcicki, Joanna Trzepiecińska, Rafał Szatan, Ewa Kasprzyk, Artur Żmijewski, wspaniali artyści operowi z całej Polski: Joanna Nawrot, Justyna Reczeniedi, Ewelina Szybilska, Dariusz Wójcik, Adam Sobierajski, Voytek Soko Sokolnicki i Agnieszka Sokolnicka. 

Operalia zainaugurowano na Fortach Bema koncertem "Retro night". Na scenie pojawili się: Natasza Urbańska, Jacek Wójcicki, Mieczysław Smyda, Orkiestra Festiwalowa,  Magda Jackowska oraz Jakub Milewski. Podczas drugiego dnia Ostrołęckich Operaliów mieszkańcy naszego regionu wysłuchali  koncertu pt. "Popołudnie i wieczór z operetką, musicalem i piosenką".

Kolejny koncert w ramach Operaliów odbył się w rzekuńskiej tężni solankowej. Wydarzenie zatytułowano "Muzyką i poezją o miłości" . Śpiewacy przenieśli słuchaczy w romantyczny świat pełen pięknej miłości.

Organizatorzy Operaliów jak co roku nie zapomnieli także o najmłodszych widzach. Dzieci oraz ich rodzice wysłuchali bajkowych przebojów podczas koncertu "Disney'owo - Oper'owo". To było wyjątkowe, familijne spotkanie, podczas którego wspaniali śpiewacy operowi - Voytek Soko Sokolnicki, solista m.in. zespołu Tre Voci oraz Agnieszka Sokolnicka przy akompaniamencie fortepianu i elektroniki Michała Baranowskiego, zaprezentowali lekki repertuar operowy. Publiczność usłyszała utwory z wielu znanych bajek w bardzo oryginalnych i niespotykanych wykonaniach operowych.

Kulminacja operowych wrażeń nastąpiła podczas "Gali Finałowej" na Fortach Bema w Ostrołęce. Publiczność usłyszała m.in. Aleksandrę Szmyd, która przyjechała do naszego miasta specjalnie z Wiednia, Adama Sobierajskiego - czołowego polskiego tenora, solistę Opery Śląskiej w Bytomiu i dyrektora artystycznego festiwalu - Jakuba Milewskiego. Solistom towarzyszył Festiwalowy Zespół Instrumentalny, a także Kameralny Chór Tibi Domine pod dyrekcją Dariusza Zimnickiego. 

Warstwa muzyczna gali finałowej została uzupełniona o słowo wiążące w wykonaniu wybitnego polskiego aktora Artura Żmijewskiego. Po raz pierwszy w historii Ostrołęki, na fasadzie Mauzoleum Bitwy pod Ostrołęką można było zobaczyć projekcję z elementami mappingu, która przygotowana została specjalnie przez wspaniałą polską graficzkę - Karolinę Jacewicz.

Zobacz zdjęcia:

Koncert "Retro night"

Koncert "Popołudnie i wieczór z operetką, musicalem i piosenką"

Koncert "Muzyką i poezją o miłości"

Koncert "Disney'owo - Oper'owo"

Gala Finałowa Operaliów

Reklama

InQbator - Ostrołęka teatralną stolicą regionu

We wrześniu w naszym mieście zainaugurowano Festiwal Teatralny InQbator. Święto teatru w Ostrołęce tradycyjnie rozpoczęto od barwnego korowodu, który przemaszerował z placu Bema przed scenę przy Kupcu. Ostrołęka przez dwa dni była teatralną stolicą regionu. 

Pierwszego dnia festiwalu teatralnego InQbator widzowie obejrzeli m.in. plenerowy spektakl teatru pantomimy zatytułowany "Piękne nic". Publika obserwowała bohatera opowieści, którego problemy zdają się nam bardzo bliskie. Następnie na na parkingu przy ul. Prądzyńskiego w Ostrołęce Teatry Highlights i Vuala wystawiły spektakl zatytułowany "Przystanek Klaunada". W pełnym magii i cyrkowych popisów oraz tańców na szczudłach artyści opowiedzieli historię Arlekina poszukującego ukochanej. 

Drugiego dnia festiwalu najmłodsi widzowie obejrzeli kolejny spektakl w ramach InQbatora. Przedstawie pt. "Epidemia śmiechu" wystawił Teatr Pinezka. Dodatkową atrakcją była muzyka na żywo z oryginalnej hiszpańskiej katarynki.

Podczas tegorocznego festiwalu zaprezentowała się także artyści z rodzimej Ostrołęckiej Sceny Autorskiej. Aktorzy wystawili spektakl pt. "Portrety", w reżyserii Wojciecha Kraszewskiego. Drugiego, ostatniego dnia InQbatora widzowie obejrzeli jeszcze spektakle "Bezimienny/Nieznany" Fundacji Gra/Nice oraz "Hiob" Teatru Woskriesienija.

Zobacz zdjęcia:

InQbator - parada uliczna

Spektakl "Piękne nic"

Spektakl "Przystanek Klaunada"

Spektakl "Epidemia śmiechu"

Spektakl "Portrety"

Spektakl "Bezimienny/Nieznany"

Spektakl "Hiob"

OSPA 2022 rozbawiła do łez

W listopadzie do Ostrołęki zjechała śmietanka polskiej sceny kabaretowej. Na scenie Ostrołęckiego Centrum Kultury, w ramach Wieczoru Kabaretowego OSPA 2022 wystąpili Piotr Bałtroczyk oraz kabarety K2 i Smile. Publiczność, która wypełniła dużą salę po brzegi, bawiła się doskonale!

Wieczór otworzył prowadzący tegoroczną edycję Bartosz Klauziński z kabaretu K2. Nie zabrakło nawiązań do naszego miasta, osławionych dwóch wież, ale też lokalnych samorządów z Ostrołęki i Rzekunia. Po rewelacyjnym wstępie, na scenę zaproszono pierwszą gwiazdę wieczoru.

Piotr Bałtroczyk, który, jak sam o sobie powiedział, był dzisiejszą atrakcją, niezmiennie bawił publiczność swoimi monologami i opowieściami, prezentując program "Starość nie jest dla mięczaków". Jak mówi Bałtroczyk, początek jest ważny, być może nawet ważniejszy od końca. Choć dobrze, gdy koniec jest równie miły, jak początek. Rewelacyjne żarty i anegdoty, nierzadko na własny temat, cięty język i trafne spostrzeżenia,  wywoływały wśród publiczności salwy śmiechu.

Na scenie zaprezentowali się też rewelacyjni komicy z zielonogórskiego kabaretu K2, w skład którego wchodzą - dzisiejszy prowadzący - Bartosz Klauziński oraz Tomasz Łupak i Dominika Najdek, czyli Domi, Łupi i Barciś. W Ostrołęce kabaret zaprezentował już szósty swój program pt. "Jedziemy po bandzie". I faktycznie pojechali! Odrzucili polityczną poprawność i grzeczne skecze, było ostro, komicznie, ale i mądrze. W programie cały czas przewijały się lokalne wątki, a niezaprzeczalną gwiazdą programu był Rzekuń. Nie zabrakło świetnych skeczy i mnóstwa śmiechu.

Reklama

Wspaniałą atmosferę i salwy śmiechu wywołał też kabaret Smile z Lublina w składzie: Andrzej Mierzejewski, Paweł Szwajgier i Michał Kincel. Jak to bywa w Smile, nie zabrakło skeczy obyczajowych, bazujących na humorze sytuacyjnym oraz na charakterystycznych postaciach. To była wyjątkowa garść absurdów życia codziennego, zabawy formą i świetnej interakcji z publicznością. Komicy wciągnęli do jednego z programów osobę z publiczności. Nie zabrakło rewelacyjnych skeczy, ale też piosenek. Kabareciarze z łatwością zaangażowali w zabawę całą widownię. Koniec był jednak wzruszający i skłaniający do przemyśleń - komicy nawiązali do wojny w Ukrainie i postawili pytanie - czy warto ciągle narzekać, gdy możemy cieszyć się wolnym krajem?

Zobacz zdjęcia:

OSPA wieczór kabaretowy

"Godziny dla rodziny" - teatr bawił i uczył najmłodszych

W ubiegłym roku najmłodsi widzowie wraz z opiekunami i rodzicami mieli okazję obejrzeć wiele ciekawych spektakli w ramach cyklu "Godziny dla rodziny". Na deskach Ostrołęckiego Centrum Kultury wystawiono m.in. "Calineczkę". Bohaterką przedstawienia była tytułowa Calineczka - maleńka dziewczynka o wielkim sercu. Dzieci poznały jej przygody - te ciekawe, ale też niebezpieczne. W dobry nastrój wprawił młodych widzów spektakl "Pimpuś Sadełko". Historia niesfornego kota Pimpusia przypadła do gustu zarówno młodszym, jak i starszym widzom. Koleją zabawną propozycję dla dzieci był "Cmok, Smok". Była to autorska wersja popularnej bajki o smoku wawelskim.

Zobacz zdjęcia:

Spektakl "Calineczka"

Spektakl "Pimpuś Sadełko"

"Spektakl Smok Cmok"

Wyświetleń: 2088 komentarze: -
13:37, 29.12.2022r. Drukuj