piątek, 19 kwietnia 2024 r., imieniny Adolfa, Tymona, Pafnucego

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

"Kochasz zwierzęta? Nie strzelaj w Sylwestra!" Jest apel do prezydenta Ostrołęki

Kto ma zwierzęta, ten wie, że noc sylwestrowa i dni tuż przed i po powitaniu nowego roku, to dla naszych pupili przeżycie traumatyczne. Większość psów nie rozumie przerażających huków i wystrzałów fajerwerków. Ich strach jest ogromny! Do prezydenta miasta wpłynął apel.

Z pismem do prezydenta i prośbą o apel do mieszkańców, aby nie używali głośnych materiałów pirotechnicznych podczas nocy sylwestrowej wystąpiła Anna Truszkowska, członkini zarządu Stowarzyszenia Polska 2050 Koła Powiatowego Ostrołęka Kurpie oraz członkini stowarzyszenia Humanitas. Pod apelem zapewne podpisują się wszyscy miłośnicy zwierząt.

Reklama

Sylwestrowa noc to koszmar i ogromny stres dla psów, które często w panice uciekają, wpadają pod koła rozpędzonych aut. Wiele zwierząt ginie, umierając na zawał serca. Ginie też mnóstwo ptaków, ogłuszonych i zdezorientowanych przez hałas, huk i światła. Chwila przyjemności dla człowieka pozbawia życia lub zdrowia setki naszych czworonożnych przyjaciół. Czy tego typu rozrywka jest tego warta?

Są w Polsce miasta, np. Wrocław czy Poznań, które rezygnują z używania fajerwerków. Można je zstąpić bezdźwięcznymi efektami świetlnymi, sztucznymi ogniami, pokazami laserów itp. Czy w Ostrołęce takie przepisy mogłyby się przyjąć? Przyjaciele zwierząt robią pierwszy krok w dobrym kierunku.

Poniżej pismo, jakie wpłynęło do Urzędu Miasta w Ostrołęce.

Szanowny Panie Prezydencie, 

Uprzejmie proszę o zwrócenie się z apelem do mieszkańców miasta Ostrołęki o odstąpienie od używania materiałów pirotechnicznych takich jak fajerwerki, petardy, ognie sztuczne w miejscach publicznych podczas nocy sylwestrowej 2023 r. Dla mieszkańców Ostrołęki noworoczne pokazy to kilka minut rozrywki, bez której mogą się obejść - natomiast dla zwierząt żyjących na terenie miasta to ogromny stres i zagrożenie. Fajerwerki to rozrywka głośna, zagrażająca zdrowiu i życiu zwierząt - zarówno tych domowych, posiadających właścicieli, jak i tych bezdomnych, przebywających na terenie miasta oraz w okolicznych lasach i łąkach. Kilka minut takiego bardzo nieprzyjemnego doświadczenia jest dla zwierząt niewyobrażalnym stresem. Na dźwięk petard i fajerwerków mnóstwo psów i kotów wpada w histerię. Wiele z nich w panice ucieka i gubi drogę powrotną do domu, a ogromna część umiera na zawał. Cierpią też zwierzęta gospodarskie i te dziko żyjące w mieście - w parkach i lasach. Niejednokrotnie zdezorientowane i ogłuszone przez hałas oraz błyski ptaki giną w zderzeniu z budynkami, płotami, bilbordami i drzewami, których nie dostrzegają w mroku i panującym chaosie. Głośne wybuchy fajerwerków często wywołują u ludzi stany lękowe, niepokój i strach, szczególnie tych starszych, jak również uchodźców z Ukrainy przebywających na terenie miasta. Noworoczne wybuchy kojarzą im się z wojną przed którą schronili się w naszym kraju.

Wiele polskich miast odchodzi od tego rodzaju rozrywki na rzecz innych, mniej głośnych pokazów światła np. widowisk laserowych, czy widowisk wyświetlanych na fasadach budynków. Wrocław w tym roku nie tylko zrezygnował z fajerwerkowego szaleństwa, ale również zaapelował do zarządców miejskich targowisk o nieudostępnianie terenu handlującym fajerwerkami. W Poznaniu zamiast fajerwerków odbędzie się pokaz grafiki laserowej. Podkreślić należy, że wybuchy fajerwerków uwalniają do środowiska wiele toksycznych substancji. Wytworzony przez nie dym oraz szkodliwe pyły, długo utrzymując się nad miastami, współtworzą smog i stanowią zagrożenie dla środowiska. Fajerwerki zawierają m.in. szkodliwe chlorany i azotany baru, negatywnie wpływają na drogi oddechowe i mogą nasilić objawy astmy, szczególnie u osób starszych i po przebytym zarażeniu wirusem SARS-CoV- 2. Wybuchy fajerwerków i petard mogą powodować nieodwracalne uszkodzenia słuchu, gdyż wywołany przez nie hałas znacznie przekracza normy ujęte w przepisach jako najwyższe dopuszczalne natężenie dźwięków mierzone w decybelach. Ze względu na interes publiczny, proszę o zaapelowanie do mieszkańców miasta o odstąpienie od używania materiałów pirotechnicznych w noc sylwestrową. Jestem przekonana, że moją prośbę popiera wielu mieszkańców i mieszkanek Ostrołęki. Przyłączmy się do wielu polskich miast w których świętuje się nadejście Nowego Roku 2023 bez petard oraz fajerwerków i bądźmy dumni, że w sylwestrową noc - Ostrołęka nie strzela!

Czy podpisujesz się pod taką petycją? Jesteś za czy przeciwko głośnemu witaniu nowego roku?

Wyświetleń: 2573 komentarze: -
15:05, 29.12.2022r. Drukuj