czwartek, 25 kwietnia 2024 r., imieniny Jarosława, Marka, Elwiry

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Wracamy do tematu: Problem z pozbyciem się fotela samochodowego

Skrzynka skarg, pochwał, pytań i pomysłów:

Do naszej redakcji zgłosił się czytelnik, który skarżył się, że pracownik PSZOK nie przyjął fotela od fiata seicento. Sprawę skierowaliśmy do Urzędu Miasta Ostrołęki. Co należy zrobić w takiej sytuacji?

22 listopada br. zawiozłem do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych cztery opony i fotel od seicento. Pracownik przyjął opony, ale fotela już nie, tłumacząc, że fotel to jest odpad komunikacyjny, a opony są odpadami komunalnymi.

Reklama

Gdy zapytałem pracownika, gdzie mogę oddać fotel, to nie potrafił odpowiedzieć. Więc zadzwoniłem do Urzędu Miasta Ostrołęki (podatek za odpady płacę właśnie tam). Urzędnik od gospodarki odpadami powtarzał, że fotela od samochodu nie przyjmą. Ten urzędnik inaczej, niż ja, interpretował treść zapisów zawartych w broszurze : "EKOstrołęka. Zasady segregacji odpadów na terenie Miasta Ostrołęki".

Przytoczyłem zapis, że do PSZOK przekazujemy, np. a) zużyte opony, b) meble i inne odpady wielkogabarytowe. Według mnie, ten zapis dotyczy także fotela od seicento, bo to jest odpad z mojego gospodarstwa domowego. Dalej w broszurze "EKOstrołęka" jest napisane czego PSZOK nie przyjmuje, cytuję: "Pamiętaj! PSZOK nie przyjmuje odpadów zmieszanych" - ale fotel to nie jest odpad zmieszany.

Dalej jest napisane, cytuję: "Obsługa PSZOK ma prawo odmowy przyjęcia dostarczonych odpadów w przypadku stwierdzenia: zanieczyszczeń w dostarczonych odpadach, braku możliwości identyfikacji odpadów niebezpiecznych, źródła pochodzenia odpadów innego niż gospodarstwo domowe." Ten zapis też nie dotyczy fotela od samochodu używanego w moim gospodarstwie domowym.

Byłem zdenerwowany, więc ponownie zadzwoniłem do Urzędu Miasta Ostrołęki. Tym razem zostałem połączony z urzędniczką od ochrony środowiska (ekologii), która powiedziała, że jest jakaś uchwała, że foteli od samochodów nie przyjmują.

Nadal nie wiem, gdzie mam oddać fotel od seicento. Przecież nie wywiozę go do lasu lub przydrożnego rowu.

Odpowiada Grzegorz Głażewski, Prezes Zarządu Ostrołęckiego TBS.

Zgodnie z Ustawą o odpadach z dnia 12 grudnia 2012 roku, produkty powstałe w wyniku obsługi lub naprawy samochodów, nie są zaliczane do odpadów komunalnych, a więc urzędy miast i gmin nie mają obowiązku zajmować się (nieodpłatnie) ich zagospodarowaniem.

Części samochodowe typu fotele, felgi, zderzaki, szyby, części zamienne itp. nie stanowią odpadu komunalnego i nie są odbierane przez miasto w ramach funkcjonującego systemu.

- Jeżeli odpady zostały wytworzone podczas napraw dokonywanych w zakładach mechaniki pojazdowej, to za ich utylizację odpowiada zakład mechaniki.

- Jeżeli odpady zostały wytworzone w wyniku samodzielnych napraw, to właściciel samochodu winien je oddać we własnym zakresie do stacji demontażu pojazdów.

Wyjątek stanowią opony z samochodów osobowych, które można dostarczyć do Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych mieszczącego się w Ostrołęce przy ul. Komunalnej 6A.

Jeżeli odpady zostały wytworzone w wyniku samodzielnych napraw, to właściciel samochodu winien je oddać we własnym zakresie do stacji demontażu pojazdów.

Zobacz także:

Skrzynka skarg: Pracownik PSZOK odmówił przyjęcia fotela od fiata seicento

Fot. zdjęcie ilustracyjne

Wyświetleń: 6076 komentarze: -
11:48, 03.01.2023r. Drukuj