piątek, 29 marca 2024 r., imieniny Wiktoryna, Helmuta, Ostapa

Reklama   |   Kontakt

Kandydaci do samorządu

Aktualności

Kredyt gotówkowy ze stałym i zmiennym oprocentowaniem - jakie są podobieństwa i różnice?

Kredyty cieszą się od jakiegoś czasu niesłabnącą popularnością. Duże zainteresowanie nimi wynika przede wszystkim z ogromnej elastyczności odnoszącej się do sposobu wydatkowania pozyskanych za ich pomocą pieniędzy.

 Można bowiem przeznaczyć je na dowolny cel, zgodnie ze swoimi aktualnymi potrzebami. Aby wyjść naprzeciw potrzebom swoich klientów, banki wprowadzają do swoich ofert zróżnicowane propozycje kredytów gotówkowych, po to, by każdy potencjalny kredytobiorca miał szansę znaleźć kredyt najlepiej dopasowany do własnych oczekiwań. Jedną z głównych różnic pomiędzy konkretnymi propozycjami jest rodzaj oprocentowania.. Czym różni się od siebie oprocentowanie stałe i zmienne? Który rodzaj oprocentowania wybrać? Spróbujmy ustalić najważniejsze fakty.

Reklama

Czym jest oprocentowanie kredytu gotówkowego i jakie są jego rodzaje?

Oprocentowanie kredytu jest jednym z kosztów, jakie musi ponieść klient za udzielenie mu pożyczki. Jego ostateczna wysokość uzależniona jest od pożyczanej sumy i naliczana procentowo. W propozycjach poszczególnych instytucji udzielających kredytów można spotkać spore rozbieżności w wysokości oprocentowania. Jednak to nie jedyny czynnik, na jaki powinien zwrócić uwagę potencjalny kredytobiorca. Równie ważny jak wysokość oprocentowania jest jego rodzaj. Oprocentowanie kredytu może być zmienne lub stałe. Już sama nazwa określa cechy charakterystyczne każdego z nich. Wysokość oprocentowania zmiennego może podlegać wahaniom przez cały okres obowiązywania umowy – może wzrastać lub maleć. Jest ona bowiem uzależniona od wysokości stóp procentowych i aktualnej sytuacji na rynku finansowym. A ta w zależności od różnego rodzaju czynników może ulegać zmianom, które trudno przewidzieć. Jeśli stopy procentowe zostają podniesione, wówczas wzrasta oprocentowanie kredytu, a tym samym rata kredytu. Jeżeli zaś stopy maleją, zmniejsza się także wysokość oprocentowania oraz raty, które każdego miesiąca musi spłacać kredytobiorca.

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku kredytu ze stałym oprocentowaniem, jak np. kredyt gotówkowy Równoratka od Santander Consumer Bank. Zarówno jego wysokość, jak i wysokość poszczególnych rat utrzymują się na stałym poziomie przez cały okres obowiązywania umowy, bez względu na aktualną wysokość stóp procentowych . Ten rodzaj oprocentowania z całą pewnością wiąże się z większym poczuciem bezpieczeństwa i stabilizacji. Jednak nie jest też pozbawiony minusów. Kredyty ze stałym oprocentowaniem mogą być nieco droższe dla klienta niż kredyty z oprocentowaniem zmiennym.  Dodatkowo niektóre banki dla ich udzielenie mogą wymagać większej zdolności kredytowej. Trzeba mieć jednak na uwadze fakt, iż w trakcie trwania umowy kredytowej, zwłaszcza długotrwałej, stopy procentowe mogą nawet kilkukrotnie zostać podniesione. A to oznacza, że wybór kredytu ze zmiennym oprocentowaniem w ostatecznym rozrachunku może okazać się zdecydowanie bardziej kosztowny.

Reklama

Oprocentowanie stałe kontra zmienne

Wspomniane różnice dotyczące sposobu naliczania wysokości oprocentowania stałego oraz zmiennego wskazują na konieczność starannego przemyślenia swojej decyzji odnoszącej się do wyboru konkretnej propozycji. Cechą wspólną każdego rodzaju kredytu, zarówno tego ze zmiennym, jak i stałym oprocentowaniem, jest możliwość elastycznego dopasowania do indywidualnych potrzeb okresu spłaty zobowiązania. Warto przy tym pamiętać, że wydłużony okres spłaty kredytu wiąże się z wyższymi kosztami. Krótki zaś z wysokimi miesięcznymi ratami, których regularna spłata może sprawiać trudności. Ważne jest więc to, aby wybrać jak najbardziej dopasowany do własnych możliwości okres spłaty kredytu.

Reklama

Źródło:

https://www.totalmoney.pl/artykuly/kredyt-ze-stalym-czy-zmiennym-oprocentowaniem-jakie-oprocentowanie-kredytu-gotowkowego-lub-hipotecznego-wybrac

Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank

Artykuł partnera

Wyświetleń: 1626 komentarze: -
11:12, 11.01.2023r. Drukuj