środa, 24 kwietnia 2024 r., imieniny Aleksandra, Horacego, Grzegorza

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Środa z profilaktyką NFZ: Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem

O zdrowym jelicie mówimy w kontekście prawidłowego metabolizmu i wchłaniania, właściwego rytmu wypróżnień oraz braku dolegliwości brzusznych. Po 50 roku życia, dla potwierdzenia stanu zdrowia, należy wykonywać profilaktyczne badanie kolonoskopii.

Nowotwory przewodu pokarmowego stanowią część najczęściej występujących nowotworów, bo aż 30 proc. wszystkich. Rak jelita grubego jest trzecim co do częstości występowania nowotworów złośliwych w polskiej populacji. Dzięki profilaktyce raka jelita grubego śmiertelność z jego powodu może zmniejszyć się nawet o 50-60 proc. Ryzyko zachorowania na nowotwór rośnie po 50. roku życia.

Reklama

Badania profilaktyczne

Badanie kału w celu wykrycia krwi utajonej jest ważnym sposobem na wykrycie raka jelita grubego. Czułość metody zależy od użytego testu i może się wahać od 50 do 80 proc. Taki test może zlecić lekarz POZ. 95 proc. czułości wykrywania raka jelita grubego daje kolonoskopia, czyli endoskopowe badanie jelita grubego od środka. Aby badanie było skuteczne, ważne jest wcześniejsze oczyszczenie jelita, co polega na wypiciu środka przeczyszczającego zgodnie z zaleceniami otrzymanymi od ośrodka przeprowadzającego badanie. Kolonoskopię przeprowadza się przy użyciu aparatu z giętką końcówką, wprowadzając go przez odbyt i wycofując go, ogląda się kolejne fałdy jelita, przy czym ewentualne znalezione polipy do 15 mm mogą być usunięte w trakcie badania. W ramach programów badań przesiewowych raka jelita grubego dostępna jest bezpłatna kolonoskopia bez konieczności posiadania skierowania.

Wyświetleń: 13466 komentarze: -
11:12, 11.01.2023r. Drukuj