środa, 8 lutego 2023 r., imieniny Piotra, Żakliny, Gniewomira

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Zmarł ks. Stanisław Gadomski. Pogrzeb w czwartek 12 stycznia

W poniedziałek 9 stycznia, w wieku 79 lat, odszedł do wieczności ks. kan. Stanisław Gadomski. Duchowny 20 maja 1967 roku został wyświęcony przez biskupa Czesława Falkowskiego w Łomży. Ostatnia lata posługiwał jako ksiądz emeryt diecezji ełckiej.

Był wikariuszem w: Nowej Wsi, Piątnicy, Kołakach, Czyżewie, Wigrach, Kaletniku, Bargłowie Kościelnym, Rzekuniu, Ostrowi Mazowieckiej oraz Suwałkach. Pełnił również funkcję proboszcza w parafiach pw. św. Anny w Smolnikach, MB Różańcowej w Mikołajkach i NMP Matki Kościoła w Gołdapi oraz kanonika gremialnego Kapituły Konkatedralnej Sambijskiej. Od 2012 roku był emerytem zamieszkałym w Ostrowi Mazowieckiej.

Ks. Stanisław Gadomski był Honorowym Obywatelem Miasta Ostrów Mazowiecka, a także kapelanem ostrowskiego niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność". Wszyscy pracownicy Urzędu Miasta Ostrów Mazowiecka przyjęli wiadomość o jego śmierci z wielkim żalem i składają najszczersze kondolencje rodzinie i najbliższym.

Reklama

- Z żalem i nadzieją Życia Wiecznego informuję, że dnia 9 stycznia 2023 roku odszedł do Wieczności śp. ks. kan. Stanisław Gadomski (l. 79), kapłan emeryt diecezji ełckiej, wieloletni proboszcz parafii pw. NMP Matki Kościoła w Gołdapi, parafii pw. MB Różańcowej w Mikołajkach i parafii pw. św. Anny w Smolnikach - informuje Ks. Marcin Maczan, Kanclerz Kurii w Ełku.

Uroczystości pogrzebowe:

Środa, 11 stycznia 2023 r.:

Ostrów Mazowiecka, Parafia pw. Chrystusa Dobrego Pasterza (ul. Pasterska 2)

18.00 - wystawienie ciała i Msza św. żałobna

W Diecezji Ełckiej:

Gołdap, parafia konkatedralna pw. NMP Matki Kościoła

18.00 - Msza św. żałobna pod przewodnictwem Biskupa Ełckiego, bpa Jerzego Mazura

Czwartek, 12 stycznia 2023 r.:

Lipniki, Parafia pw. Najświętszego Serca Jezusowego

11.00 - Msza św. pogrzebowa i pochówek w grobie rodzinnym

Gadomski Stanisław ks. Ur. 3 stycznia 1944 r. w rodzinie rolniczej w Szafrankach, gm. Łyse, pow. ostrołęcki, Absolwent WSD. SP w Szafrankach, LO w Kolnie, WSD w Łomży. Św. kap. przyjął 29 maja 1967 r. z rąk bpa Czesława Falkowskiego. Wik. i prefekt w par. Czyżew, Rzekuń, Ostrów Maz. i Suwałki,; prob. par. Smolniki /1986-96, przez ponad rok administrator z powodu niezatwierdzenia nominaci.przez władze PRL 1, Mikolajki - MB Różnicowej /1996-2004/ Goldap - NMP Maki Kościoła/od 2004 г. Dziekan dek. mikołajskiego i gołdapskiego.

Kapelan "Solidarności w Ostrowi Maz.; "Solidarność" Regionu Pojezierze i Komendy Woj. Policji w Suwałkach /1990-93/.; Duszpasterz Ludzi Pracy w Suwałkach; założyciel i opiekun Studium Katolickiej Nauki Społ. w Suwałkach; Od 1983 r. uczestniczył: w Mszach Św. za Ojczyznę na warszawskim Żoliborzu w kościele Św. Stanisława Kostki wraz z ks. Jerzym Popieluszko - za życia i po jego śmierci. Koordynator Mszy Św. za Ojczyznę w Ostrowi Maz., Smolnikach Mikołajkach, z udziałem: artystów scen polskich, polityków, wojska i policji. Zaprzyjaźniony ze Strugą Bożym ks. Jerzym Popiełuszko i utrzymujący bliski kontakt z jego rodzina. Współpracował z Oddziałem Związku Kurpiów w Mikołajkach. Jako prob. i dziekan byt inicjatorem następujących prac: kapitalnego remontu plebanii w Smolnikach oraz malowania wnętrza kościoła, adaptacji sal katechetycznych na wikariat w Mikołajkach; odnowienia wewnątrz i na zewnątrz kościoła oraz dokończenia remontu Domu Par. im. Jana Pawła II w Gołdapi; podjecie kapitalnego remontu konkatedry NMP Matki Kościoła w Gołdapi. Sprawował opiekę duchową nad wieloma wspólnotami, m.in.: Żywy Różaniec, Kościół Domowy, Odnowa w Duchu Świętym, Służba Ołtarza, Rodzina Fatimska, Rodzina Radia Maryja, par. Oddział Caritas. Kanonik Gremialny Kapituły Sambijskokonkatedralnej i Naczelny Ceremoniarz tejże Kapituły, czł. Rady Kapłańskiej przy Biskupie Ordynariuszu Diecezji Ełckiej. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Odznaka 15 Putku Przeciwlotniczego w Gołdapi. Zainteresowania: literatura piękna i historyczna, kaznodziejstwo, psychologia i socjologia, polityka w pojęciu dobra wspólnego, pieśni wojskowe i patriotyczne, podróże turystyczno-krajoznawcze (odwiedził Francie, Szwecję, Danie, Niemcy, Portugalię, Egipt, Włochy, USA, Słowację, Czechy, Litwę, Białoruś).

Źródło: S. Pajka, "Słownik biograficzny Kurpiowszczyzny XX w." s. 275.

Wyświetleń: 77396 komentarze: 0
15:45, 11.01.2023r. Drukuj


Powrót


Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia Regulaminu.

Redakcja Mojej Ostrołęki nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów.
Należą one do osób, które je zamieściły.

Powrót