piątek, 19 kwietnia 2024 r., imieniny Adolfa, Tymona, Pafnucego

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Po czym rozpoznać chorobę zwyrodnieniową stawów?

Choroba zwyrodnieniowa stawów o charakterze przewlekłym dotyka milionów ludzi na świecie. Coraz częściej mówi się o niej w kontekście jednej z chorób cywilizacyjnych.

Dochodzi do niej wraz ze stopniowym uszkadzaniem chrząstki stawowej, kiedy nasz organizm nie jest w stanie samoistnie wypełnić powstałych ubytków. Choroba zwyrodnieniowa może dotyczyć każdego stawu w naszym organizmie, jednak najczęściej rozwija się w kolanie, biodrze, a także stawach rąk.

Jak dochodzi do zwyrodnienia stawów?

Choroba zwyrodnieniowa stawów rozwija się w wyniku uszkodzeń chrząstki stawowej. Chrząstka pełni funkcję podobną do amortyzatorów, zapobiega tarciu kości o siebie. Z czasem jednak ulega stopniowej degeneracji. Dzieje się tak z wiekiem, ponieważ z upływem lat organizm nie jest w stanie samodzielnie wytwarzać dostatecznej ilości substancji, z których jest zbudowana. Przyczyną może być także uraz lub przeciążenie. Wraz z uszkodzeniem chrząstki dochodzi też do przeciążenia pozostałych struktur stawu – kości podchrzęstnej, torebki stawowej, więzadeł, ścięgien oraz mięśni. 

Reklama

Choroba zwyrodnieniowa stawów objawia przede wszystkim bólem, który nasila się po okresie spoczynku (bezruchu). Bolesność, ale też sztywność stawów dokuczają szczególnie rano. Z czasem dochodzi do ograniczenia ruchomości stawu, co w przypadku kończyn dolnych lub biodra powoduje kłopoty ze swobodnym poruszaniem się. Może pojawić się uczucie przeskakiwania w obrębie stawu czy zmiana jego obrysu na skutek postępujących deformacji. W zaawansowanych stanach chorobowych ból stawów występuje także w nocy, co jest często przyczyną bezsenności. Ważne, aby pamiętać, że może dotyczyć jednego ze stawów (np. tego, który dotknięty był kontuzją) lub kilku z nich.

Czy jesteś w grupie ryzyka zwyrodnienia stawów?

Specjaliści coraz częściej wskazują na zwyrodnienie stawów, jako chorobę genetyczną. Jednak mówiąc o przyczynach, należy wspomnieć, że szczególnie narażone na chorobę zwyrodnieniową stawów są osoby, u których w wieku dziecięcym zdiagnozowano, np. dysplazję stawu biodrowego i urazy w obrębie stawów. W grupie osób ze zwiększonym ryzykiem są także osoby w podeszłym wieku, ponieważ zmiany zwyrodnieniowe zwiększają się wraz z wiekiem. Warto pamiętać, że częściej ten problem dotyka kobiet, zwłaszcza tych w okresie menopauzy i starszych. Na chorobę zwyrodnieniową stawów znacznie bardziej narażone są osoby otyłe i te, które prowadzą siedzący tryb życia, unikając regularnej aktywności fizycznej. Nadmierna masa ciała i brak prawidłowej ruchomości stawów powodują, że są one bardziej narażone na uszkodzenia.

Reklama

Leczenie zwyrodnienia stawów

Jeśli ból lub uczucie sztywności stawów utrzymuje się, lub nasila, wskazana jest konsultacja ze specjalistą. Zwyrodnienie stawów rozpoczyna się od leczenia zachowawczego, które obejmuje leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Zastosowanie mają przede wszystkim te z grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne), które zawierają np. ketoprofen. Jednocześnie wskazana jest rehabilitacja, aby zachować jak największy zakresu ruchów stawów. Systematyczna aktywności ruchowa pozwala poprawić również siłę i elastyczność mięśni wokół chorych stawów, co również usprawnia ich działanie i zapobiega dolegliwościom bólowym.

Artykułem partnera

Wyświetleń: 49837 komentarze: -
12:13, 13.01.2023r. Drukuj