środa, 24 kwietnia 2024 r., imieniny Aleksandra, Horacego, Grzegorza

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

"Chcemy pomagać uzależnionym". "Arkadia" pod nowym adresem. Mityngi AA i NA znikają z pałacyku

Pierwsze mityngi w nowym miejscu już za nimi. Stowarzyszenie "Arkadia" znalazło nową siedzibę i zaprasza grupy osób uzależnionych i współuzależnionych do korzystania z sali na własne spotkania (mityngi). Organizacja udziela również porad indywidualnych osobom uzależnionym oraz ich bliskim.

O problemach Ostrołęckiego Stowarzyszenia Promocji Zdrowia i Trzeźwości "Arkadia" pisaliśmy w czerwcu ub. roku. Sytuację lokalową udało się ustabilizować tylko na kilka miesięcy. Pewne było to, że "Arkadii" nie będzie stać na płacenie nowych stawek czynszu i rosnących opłat za media w tzw. pałacyku. Nowego lokalu szukali od listopada. 

Reklama

Gdy jedna z członkiń stowarzyszenia trafiła na szkolenie do Centrum Integracji Społecznej, poznała Marka Olszewskiego, szefa spółdzielni socjalnej.

- Pan Marek przyjął nas bardzo ciepło. Zaoferował pomoc i współpracę - mówią członkowie "Arkadii". 

Szef CIS zaoferował lokal na biuro stowarzyszenia oraz salę na mityngi dla grup osób uzależnionych i współuzależnionych. 

- Zauważyłem problemy lokalowe "Arkadii" w ubiegłym roku. Działalność Centrum Integracji Społecznej jest zbieżna z ofertą stowarzyszenia, gdyż w naszej organizacji pracujemy z osobami wykluczonymi społecznie. Nierzadko są to osoby z różnymi problemami, m.in. uzależnione. Zaproponowaliśmy "Arkadii" lokal, w którym mogą prowadzić swoje biuro. Dzięki współpracy będziemy mogli zaproponować np. zajęcia dotyczące uzależnień - mówi Marek Olszewski, prezes Spółdzielni Socjalnej "Samodzielność, Praca, Aktywność", w której ramach działa Centrum Integracji Społecznej.

Anonimowi Alkoholicy i Narkomani pod nowym adresem

Prezes "Arkadii" Dariusz Matuszak w sali, w której odbywają się mityngi osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków.

Do sali w pałacyku na mityngi przychodziło kilka grup anonimowych alkoholików, anonimowych narkomanów oraz osób współuzależnionych (Al-Anon). Z przeprowadzki pod nowy adres zrezygnowała grupa rodzinna (Al-Anon) "Azyl", która postanowiła znaleźć nowe miejsce na własną rękę. W budynku Centrum Integracji Społecznej spotyka się kilka grup anonimowych alkoholików oraz grupa anonimowych narkomanów.

Nowoczesny budynek przy ul. Kołobrzeskiej to nie centrum miasta. Na mityngi większość uzależnionych będzie musiała dojechać. Rekompensują to jednak znakomite warunki.

- Sala, w której się spotykamy, jest o wiele większa niż ta w pałacyku. To nowy budynek z dobrym oświetleniem i nowymi meblami. Jest przestronnie i wygodnie. Czujemy się tu naprawdę świetnie. Pierwsze mityngi już za nami - mówi Dariusz Matuszak, prezes "Arkadii".

W małym mieście problemem pokonanie kilku kilometrów do nowego miejsca mityngów nie powinno sprawić nikomu problemów.

- Słyszeliśmy już, że wiele osób umawia się, że będzie wspólnie dojeżdżać samochodami. Uczestnicy mityngów dobrze się znają, nierzadko się przyjaźnią. Na pewno znajdą drogę na mityng - mówi Ewa Cwalińska-Lubiak, sekretarz "Arkadii".

Reklama

Rok wyzwań

"Arkadia" nie prowadzi działalności gospodarczej, od samego początku utrzymuje się z miejskich dotacji. Organizację powołali do życia członkowie grup anonimowych alkoholików, którzy doszli do wniosku, że pod szyldem stowarzyszenia będą mogli nieść pomoc w szerszym zakresie. Do organizacji dołączyli terapeuci, współuzależnieni i specjaliści, którzy chcą społecznie pomagać uzależnionym i ich bliskim. Stowarzyszenie powstało w 2010 roku, gdy prezydentem miasta był Janusz Kotowski. W ratuszu było zrozumienie dla problemu uzależnionych od alkoholu i narkotyków, ponieważ członkami grup AA w Ostrołęce, tak jak na całym świecie, są ludzie ze wszystkich profesji, nie wyłączając polityków, prawników, lekarzy i duchownych. Mitem jest, że alkoholik, to budowlaniec lub kucharz, albo sprzątaczka. W ostatnich latach, zwłaszcza po pandemii, o uzależnieniach w Polsce zaczęło mówić się bardziej otwarcie, a wielu celebrytów publicznie przyznało się do tego, że są alkoholikami.

Wydarzenia organizowane w mieście przez "Arkadię" na stałe wpisały się w harmonogram miejskich imprez. To właśnie "Arkadia" organizuje piknik trzeźwościowy na stadionie miejskim, bieg szalonego Kurpsia oraz Cross na Ostrej Łące

Gdy współpraca z miastem za kadencji prezydenta Łukasza Kulika pogorszyła się, działalność stowarzyszenia stanęła pod znakiem zapytania. Znaleźli się jednak ludzie, którzy pomogli przetrwać okres napięć.

- Ostatni rok był dla nas bardzo trudny. Dziękuję ludziom dobrej woli, którzy pomogli przetrwać nam ten trudny czas, zwłaszcza cichym darczyńcom, którzy pomogli uregulować zaległy czynsz i wszystkim tym, którzy wspierali naszą działalność na różnorodnych płaszczyznach - mówi prezes "Arkadii", Dariusz Matuszak.

W "Arkadii" jest wiele do zrobienia. Osoby, które chcą wstąpić w jego szeregi lub oferować swoją pomoc, mogą przyjść na organizowane raz w miesiącu spotkanie zarządu: w każdy pierwszy piątek miesiąca o godz. 18.00 w siedzibie stowarzyszenia.

Działalność stowarzyszenia "Arkadia" można wesprzeć dobrowolną darowizną. Numer konta: 33160014621839287440000001.

Reklama

Po pomoc do "Arkadii"

Do stowarzyszenia można zgłosić się po pomoc. Wystarczy zadzwonić pod numer 797-789-563 (całodobowo). 

- Każdy, kto potrzebuje pomocy, może liczyć na naszą pomoc. Telefon działa całą dobę. Kontakt przeznaczony jest dla osób uzależnionych oraz ludzi, których bliscy są uzależnieni od alkoholu, narkotyków lub hazardu. Nikt nie pozostanie bez pomocy - zapewnia Dariusz Matuszak.

Wiosną powrócą dyżury pomocowe członków stowarzyszenia w siedzibie "Arkadii", gdzie można uzyskać porady indywidualne.

Ostrołęckie Stowarzyszenie Promocji Zdrowia i Trzeźwości "Arkadia" istnieje od 2010 roku. Jego członkowie społecznie pomagają uzależnionym i współuzależnionym od alkoholu i narkotyków oraz ich rodzinom i bliskim. W okolicy nie ma podobnej organizacji.

Nowa siedziba "Arkadii" znajduje się w budynku Centrum Integracji Społecznej w Ostrołęce przy ul. Kołobrzeskiej 11. Stowarzyszenie udziela bezpłatnych porad dla osób uzależnionych oraz ich rodzin i bliskich. Kontakt pod numerem tel. 797 789 563, e-mail: . Więcej informacji na stronie www.arkadia.sos.pl oraz na facebookowym profilu stowarzyszenia.

Spotkania (mityngi) grup osób uzależnionych i współuzależnionych w Ostrołęce i regionie

Poniżej zaktualizowany spis grup Anonimowych Alkoholików, Anonimowych Narkomanów oraz grup rodzinnych Al-Anon w Ostrołęce i regionie.

Spotkania AA, zwane również mityngami, to grupy wsparcia dla osób pragnących porzucić nałóg alkoholowy. Podczas mityngów uczestnicy mogą dzielić się swoimi doświadczeniami, troskami i radościami oraz wzajemnie wspierać się w drodze do trzeźwości. Mityngi są bezpłatne i otwarte dla wszystkich zainteresowanych, bez względu na ich wiek, płeć, wyznanie czy sytuację życiową. Jeśli jesteś osobą walczącą z nałogiem alkoholowym lub po prostu chcesz dowiedzieć się więcej o trzeźwieniu, możesz wziąć udział w mityngu. Każda osoba jest mile widziana.

Grupy Anonimowych Alkoholików (AA)

  • Grupa Anonimowych Alkoholików (AA) "Na Stacji" - wtorek godz. 18.00 - Ostrołęka, ul. Kołobrzeska 11, budynek Centrum Integracji Społecznej, wjazd w głąb posesji przy Car Service
  • Grupa Anonimowych Alkoholików (AA) "Ewa" - czwartek godz. 18.00 - Ostrołęka, ul. Szwedzka 2, dom parafialny przy kościele pw. Nawiedzenia NMP (fara)
  • Grupa Anonimowych Alkoholików (AA) "Nadzieja" - sobota godz. 9.00 - Ostrołęka, ul. Sikorskiego 4, I piętro, wejście schodami przy sklepie "Prim"
  • Grupa Anonimowych Alkoholików (AA) "Na Odludziu" - sobota godz. 17.00 - Ostrołęka, ul. Kołobrzeska 11, budynek Centrum Integracji Społecznej, wjazd w głąb posesji przy Car Service
  • Grupa Anonimowych Alkoholików (AA) "Kanaan" -niedziela godz. 18.00 - Ostrołęka, ul. Sikorskiego 4, I piętro, wejście schodami przy sklepie "Prim"
  • Kadzidło: Grupa Anonimowych Alkoholików (AA) "U Ks. Jana" - środa godz. 19.00 - Kadzidło, ul. ks. Suchcickiego 4, remiza OSP
  • Myszyniec: Grupa Anonimowych Alkoholików (AA) "Przystań" - niedziela godz. 19.00 - Myszyniec, pl. Wolności 58, Regionalne Centrum Kultury Kurpiowskiej
  • Łyse: Grupa Anonimowych Alkoholików (AA) "Przebudzenie" - piątek godz. 19.00 - Łyse, ul. Sienkiewicza 46, Gminny Ośrodek Kultury

Grupy Rodzinne Al-Anon (dla osób współuzależnionych)

  • Grupa Rodzinna (Al-Anon) "Azyl" - poniedziałek godz. 18.00 - Ostrołęka, ul. Bogusławskiego 4, Centrum Aktywności Seniorów, sala konferencyjna na parterze
  • Długosiodło: Grupa Rodzinna (Al-Anon) "Wiosna" - niedziela godz. 16.00 - Długosiodło, ul. Królowej Jadwigi 1, salka przy plebanii naprzeciwko kościoła pw. św. Rocha
  • Myszyniec: Grupa Rodzinna (Al-Anon) "Nowe Życie" - niedziela godz. 15.00 - Myszyniec, pl. Wyszyńskiego 12, sala św. Marcina

Spotkania Anonimowych Narkomanów (NA)

  • Grupa Anonimowych Narkomanów (NA) "NAd NArwią" - czwartek godz. 18.00 - Ostrołęka, ul. Kołobrzeska 11, budynek Centrum Integracji Społecznej, wjazd w głąb posesji przy Car Service
  • Grupa Anonimowych Narkomanów (NA) "NAd NArwią" - niedziela godz. 18.00 - Ostrołęka, ul. Kołobrzeska 11, budynek Centrum Integracji Społecznej, wjazd w głąb posesji przy Car Service

Reklama

Uzyskaj pomoc

Jeśli masz problem z alkoholem i szukasz pomocy, pamiętaj, że nie jesteś sam. Wiele osób ma trudności z alkoholem i szuka sposobów na radzenie sobie z tym problemem. Poniżej znajdziesz kilka porad, które mogą ci pomóc w znalezieniu odpowiedniego wsparcia:

  • Skontaktuj się z lekarzem lub specjalistą od uzależnień. Oni mogą cię dokładnie zdiagnozować i zaproponować odpowiednie leczenie. Może to obejmować leki, terapię indywidualną lub grupową, a także udział w programie leczenia uzależnień.
  • Poszukaj grupy wsparcia, takiej jak AA (Anonimowi Alkoholicy). AA to międzynarodowa wspólnota skupiająca osoby, które walczą z uzależnieniem od alkoholu. Grupy AA spotykają się regularnie, aby dzielić się swoimi doświadczeniami i wzajemnie się wspierać. Możesz znaleźć najbliższą grupę AA na stronie internetowej www.aa.org.pl.
  • Skontaktuj się z ośrodkiem leczenia uzależnień. Ośrodki leczenia uzależnień to miejsca, gdzie możesz otrzymać profesjonalną pomoc w leczeniu uzależnienia od alkoholu. W ośrodkach tych możesz skorzystać z różnych form leczenia, takich jak terapia indywidualna lub grupowa, leczenie farmakologiczne, a także udział w programach terapeutycznych. Możesz znaleźć listę ośrodków leczenia uzależnień na stronie internetowej Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
  • Porozmawiaj z innym alkoholikiem. Jeśli masz możliwość, warto porozmawiać z osobą, która przeszła przez podobny problem i udało jej się wyjść z nałogu. Może ona dzielić się z tobą swoimi doświadczeniami i pomóc ci zrozumieć, jakie kroki musisz podjąć, aby sobie poradzić z uzależnieniem.
  • Jednym z korzyści z rozmawiania z innym alkoholikiem jest to, że można znaleźć wsparcie i zrozumienie u osoby, która zna trudności związane z walką z nałogiem. Popularne jest tzw. "dzwonienie do siebie", czyli wzajemne wsparcie dwóch alkoholików, którzy trzymają się razem i pomagają sobie w utrzymaniu trzeźwości. Może to być bardzo pomocne w radzeniu sobie z pokusami i trudnościami związanymi z abstynencją. Konkretne osoby możesz poznać podczas spotkań AA lub na różnych grupach w internecie.
  • Poproś o pomoc bliskich i przyjaciół. Ci, którzy cię kochają, mogą być w stanie ci pomóc w trudnym okresie walki z uzależnieniem. Możesz liczyć na ich wsparcie emocjonalne i mogą oni być twoimi sojusznikami w walce z nałogiem.
  • Znajdź inną formę wsparcia, taką jak terapia lub grupa wsparcia. Terapia może pomóc ci lepiej zrozumieć swoje uzależnienie i nauczyć ci sposobów radzenia sobie z trudnościami, z którymi się zmagasz. Grupy wsparcia są też dobrym miejscem do dzielenia się swoimi doświadczeniami i uzyskania wsparcia od innych osób, które przechodzą podobne trudności.
Wyświetleń: 7845 komentarze: -
11:39, 17.01.2023r. Drukuj