wtorek, 23 kwietnia 2024 r., imieniny Jerzego, Wojciecha, Adalberta

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Czym zajmuje się wenerolog?

Wenerologia jest dyscypliną medyczną, zajmującą się diagnostyką, leczeniem i profilaktyką chorób przenoszonych droga płciową. Najczęściej lekarz wenerolog jest jednocześnie dermatologiem. W jakich sytuacjach należy skorzystać z pomocy specjalisty i jakie choroby leczy wenerolog? Sprawdź.

Jakie choroby leczy wenerolog?

Choroby leczone przez wenerologa przenoszone są drogą płciową, ale ich etiologia może być różna. Mogą być wywoływane nie tylko przez wirusy i bakterie, ale też przez grzyby i pasożyty. W zależności od patogenu, mogą one powodować wystąpienie różnych objawów.

Najczęściej diagnozowanymi chorobami wenerycznymi o podłożu bakteryjnym są rzeżączka, kiła, a także chlamydioza czy czerwonka bakteryjna. Z kolei wirusy powodują najczęściej rozwój zakażenia HPV, AIDS czy opryszczkę. Z pomocy wenerologa korzystają również osoby z infekcjami grzybiczymi, w tym kandydozą.

Wbrew pozorom dużym zagrożeniem są w dalszym ciągu także pasożyty. Powodują one rozwój chorób, takich jak świerzb, rzęsistkowica czy wszawica łonowa. Problemy nie mogą być bagatelizowane, każda choroba weneryczna wymaga jak najszybszej diagnozy i leczenia.

Reklama

Jakie objawy powinny zostać skonsultowane z wenerologiem?

Wizytę u wenerologa w Warszawie należy umówić, gdy Pacjent zaobserwuje u siebie występowanie objawów, świadczących o rozwoju choroby. Niestety, wiele osób bagatelizuje pierwsze symptomy. Często jest to spowodowane nieuzasadnionym wstydem przed wizytą u lekarza. Należy pamiętać, że wenerolog, jak każdy inny lekarz niesie pomoc swoim Pacjentom. Choroby weneryczne nie powinny być ukrywane, szczególnie, że bardzo łatwo można nimi zarazić osoby z bliskiego otoczenia, w tym przede wszystkim partnera seksualnego.

Charakterystyczne objawy chorób wenerycznych obserwowane są w okolicy narządów płciowych. Pojawiające się w ich obrębie zmiany skórne mogą przybierać różną postać. Najczęściej są to krosty, zaczerwienienia oraz wypryski. O rozwoju choroby świadczyć może także uporczywy świąd okolic intymnych, pieczenie oraz ból. Zdarza się, że w przebiegu niektórych chorób wenerycznych obserwuje się obecność wydzielin, o nienaturalnej konsystencji czy zapachu.

Wizytę u wenerologa umówić należy zawsze, jeśli po kontakcie seksualnym bez zabezpieczenia Pacjent obserwuje u siebie niepokojące objawy, w tym:

  • obecność stanów zapalnych, brodawek czy owrzodzeń w okolicach odbytu,
  • ból podczas wzwodu,
  • wydzielina z pochwy, pienista lub ropna,
  • uczucie parcia na mocz.

Diagnostyka i leczenie chorób wenerycznych

Diagnostyka chorób wenerycznych wymaga konsultacji z wenerologiem, który przeprowadza wywiad i wykonuje określone badania. W zależności od postawionej diagnozy lekarz dobiera właściwe leczenie. Wenerolog może zlecić wykonanie testów potwierdzających lub wykluczających obecność określonych patogenów. Badanie może być wykonane w oparciu o wymaz z narządów płciowych lub próbkę krwi Pacjenta.

Sposób terapii uzależniony jest od ustalonej przyczyny choroby, jednak zazwyczaj konieczne jest zastosowanie antybiotykoterapii.

Reklama

Profilaktyka chorób wenerycznych

Najlepszą ochroną przed zakażeniem chorobami wenerycznymi jest unikanie przypadkowych kontaktów seksualnych. Osoby nie mające stałego partnera powinny wybierać metody antykoncepcji mechanicznej - prezerwatywy.

Artykuł sponsorowany

Wyświetleń: 802 komentarze: - Wrzuć na Facebooka 09:15, 23.01.2023r. Drukuj


Powrót