środa, 8 lutego 2023 r., imieniny Piotra, Żakliny, Gniewomira

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Gość Mojej Ostrołęki - dr Maciej Dębski: "Każdemu przyda się detox od telefonu" (wideo)

Maciej Dębski, socjolog i badacz problemów społecznych opowiedział w naszym studiu o zjawisku uzależnieniu od telefonu wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Zapoznając się z szeregiem symptomów, sprawdź, czy chorujesz na fonoholizm.

Czym jest fonoholizm? 

- Potocznie rzecz ujmując, jest to uzależnienie od telefonu komórkowego, chociaż ja osobiście nie wiem, czy ono jest. Takie uzależnienie zawsze porównuję do alkoholizmu. Alkoholik to osoba uzależniona nie od butelki, ale od tego, co jest w środku i podobnie rzecz ma się z telefonem komórkowym. Bo gdybyśmy dali dziecku telefon bez internetu, to ono by się nie uzależniło. Więc uzależniają nas różnego rodzaju aplikacje, media społecznościowe, które mamy w telefonie czy gry sieciowe - mówi Maciej Dębski.

Reklama

Czy łatwo popaść w e-uzależnienie?

Otóż łatwo, a wyjść z uzależnienia, podobnie jak z każdej innej choroby z kręgu tzw. uzależnień behawioralnych, niezmiernie trudno. W takim uzależnieniu chodzi nie o przyjmowane substancje, ale o niekontrolowaną potrzebę, a czasami nawet przymus wykonywania czynności, w tym przypadku korzystania ze smartfona i zawartych w nim aplikacji.

Pierwsze symptomy, które powinny nas zaniepokoić to m.in.: - duże zaabsorbowanie telefonem, który towarzyszy nam niemal przy każdej czynności, - lęk, rozdrażnienie lub agresja, gdy nie mam dostępu do telefonu, - coraz dłuższe sesje w sieci (więcej godzin z telefonem e ręku), - konflikty międzyludzkie lub wewnętrzne i wiele innych.

E-uzależnienia niszczą relacje międzyludzkie. Podejmij walkę, gdy urządzenia przejmują nad tobą kontrolę

Gdy uzależnienie zaczyna górować nad człowiekiem i krok po kroku zabiera mu czas, który mógłby poświęcić swoim pasjom, rodzinie, dzieciom, partnerowi, przyjaciołom, rodzą się konflikty. Jeśli rozpoznasz u siebie lub swoich bliskich symptomy e-uzależnienia,  podejmij walkę z niszczącym nałogiem, a jeśli sam nie dasz rady, szukaj fachowej pomocy.

- Czasami dotykamy czegoś, co specjaliści nazywają syndromem FOMO - fear of missing out czyli strach przed byciem poza. Osoba uzależniona telefonu ciągle musi być w obecności tego telefonu, bo jak nie będzie miała tego telefonu no to po prostu świat się zawali. Ten problem rzeczywiście dotyczy dzieci, młodzieży, ale również ich rodziców - dodaje Maciej Dębski.

Gdy urządzenia przejmują kontrolę nad naszym życiem...

Z rozmowy dowiesz się m.in. czym jest fonoholizm i higiena cyfrowa, jakie są symptomy e-uzależnienia, w jaki sposób mogą niszczyć relacje między ludźmi, ale też nasze zdrowie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Dowiesz się, czy można zupełnie odciąć się od nowoczesnych technologii, czy warto zastosować detox od telefonu i gdzie szukać pomocy, gdy urządzenia przejmują kontrolę nad naszym życiem. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy 

Reklama

 

Maciej Dębski - socjolog problemów społecznych, wykładowca akademicki, edukator społeczny, ekspert w realizacji badań naukowych, ekspert Najwyższej Izby Kontroli, Rzecznika Praw Obywatelskich, założyciel i prezes Fundacji Dbam o mój zasięg, autor i współautor publikacji na naukowych z zakresu problemów społecznych oraz pomysłodawca ogólnopolskich badań z zakresu fonoholizmu i problemu cyberprzemocy.

Wyświetleń: 2426 komentarze: -
13:05, 23.01.2023r. Drukuj


Powrót