czwartek, 23 maja 2024 r., imieniny Iwony, Emilii, Dezyderiusza

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Byliśmy na studniówce II LO. "Aby zdać maturę, trzeba... złapać dyrektora za kolano!" (zdjęcia, wideo)

Odwiedziliśmy uczniów II Liceum Ogólnokształcącego w Ostrołęce podczas zabawy studniówkowej. Zapytaliśmy ich o przesądy i przeczucia co do maturalnych tematów oraz o to, czy studniówka to najważniejszy dzień w życiu. 

Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Ostrołęce minionej soboty odliczali symboliczne sto dni do matury. Bal odbył się 21 stycznia 2023 r. o godz. 19.00 w sali "Olimpia" w Krukach.

Reklama

Próby poloneza i zakwasy na łydkach

Piękne dekoracje, eleganckie stroje i lekki stres, to wszystko można było zaobserwować w holu, gdy zaczęli zbierać się piersi uczniowie. Do ostatniej chwili trwały rozmowy i szlifowanie choreografii poloneza. Dla uczniów to ogromne wyróżnienie, ponieważ w II LO poloneza tańczyli tylko przedstawiciele klasy. Jak wspominają, zakwasy na łydkach mieli nawet w dniu studniówki. 

- Ciężko było się zmobilizować, bo nie zdawaliśmy sobie sprawy, że to jest tak blisko. Pod koniec wszystko przebiegało w dobrej atmosferze i czerpaliśmy z tego ogromną przyjemność - wspomina jedna z uczennic. 

Choreografię przygotowała Katarzyna Orlicka - nauczycielka wychowania fizycznego.

"Organizacja studniówki to góry i doły"

W tym roku za organizację studniówki odpowiadał trzyosobowy komitet. Zapytaliśmy te osoby, jak wspominają samą organizację. Okazuje się, że była to ciężka praca, ale warta efektu. 

- Powiedziałabym, że organizacja studniówki to góry i doły, ale efekt jest świetny. Wszyscy się chyba dobrze bawią. O to nam chodziło, żeby wszyscy byli zadowoleni. To była przyjemność, wiele osób nam pomagało. Zawaliliśmy trochę inne obowiązki, ale efekt jest fajny - opowiadają uczniowie. 

Aby zdać maturę, trzeba... złapać dyrektora za kolano!

Wśród uczniów nie brakuje przesądów maturalnych. Maturzyści robią wszystko, jak najlepiej zdać egzamin dojrzałości. Dziewczyny zakładają podwiązki, a mężczyźni czerwoną bieliznę. Okazuje się, że zabobonów jest więcej.

- Wcześniej się bałem matury, ale jest taki przesąd, że jak się złapie dyrektora za kolano, to się zdaje maturę na pewno, na sto procent. A ja jestem za przesądem, że jak się założy czerwoną bieliznę, to się zda, więc to zrobiłem. Potem tę sama bieliznę trzeba założyć na maturę. I niestety nie można jej uprać - żartowali licealiści. 

Studniówka to wyjątkowy dzień w życiu

Studniówka to ostatnia tak duża impreza, w której uczestniczy cała klasa. Uczniowie wspominali, że rozstanie z klasą będzie trudne. W końcu byli ze sobą na co dzień przez prawie cztery lata. 

- Jeśli klasa jest zintegrowana, to będzie spotykać się także po ukończeniu liceum. Myślę, że nasza klasa będzie miała jeszcze dużo wspólnych imprez. Będą wakacje i inne wyjazdy - usłyszeliśmy.

- Do tej pory to najważniejszy dzień w życiu. Myślę, że tak się dzisiaj czujemy - wspomniała licealistka.

"Dzisiaj tylko studniówka, a matura to w maju"

Pytaliśmy uczniów na studniówce, czy czują już maturalny stres. Wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że tego dnia chcą się dobrze bawić, żeby móc później wspominać ten piękny czas. Bal maturalny ma się przecież tylko raz w życiu. 

Usłyszeliśmy m.in." O maturze pomyślimy od poniedziałku", "Będzie, co będzie", "Dzisiaj tylko studniówka, a matura to w maju".

Przewidywania maturalne i nauka. "To się wyklepie"

Od tego roku wchodzi nowa matura. Uczniowie nie wiedzą do końca czego mogą się spodziewać. Zmiany widać najbardziej w maturze z języka polskiego. Zmienia się forma egzaminu, będą dwa arkusze. Pierwsza część będzie dotyczyła języka polskiego w użyciu, druga natomiast to wypracowanie, które musi zawierać dwa utwory literackie (w tym jeden z listy lektur obowiązkowych) oraz dwa konteksty.

- Ja jestem pozytywnie nastawiona. Uważam, że każdy musi przejść przez maturę i warto się do tego pozytywnie nastawić. Najbardziej obawiam się języka polskiego. Tutaj trzeba się troszeczkę przyłożyć i trochę motywacji trzeba mieć. Mam nadzieję, że wyjdzie super - wspomina licealiska.

- Jakoś się to przerobi. To się wyklepie, jak to mówią. Są jeszcze drugie terminy - żartował uczeń.

Wśród maturalnych typów padł motyw miłości, "Pan Tadeusz" i "Lalka".

Uczniowie stresują się także matematyką.

Matura będzie i przeminie. "Zostańmy wyjątkowi"

Zapytaliśmy uczniów o to, czego życzą sobie i innym.

- Życzę wszystkim uczniom, aby zostali wyjątkowi. Dojrzewaliśmy i chyba dojrzeliśmy w miarę w liceum. I chciałbym, żebyśmy nadal zostali niezwykli - życzył jeden z uczniów. 

Reklama

Cała redakcja "Mojej Ostrołęki" życzy wszystkim tegorocznym maturzystom, aby zdali egzaminy na sto procent, dostali się na wymarzone studia i spełniali swoje marzenia. 

Zobacz także:

Studniówka II Liceum Ogólnokształcącego w Ostrołęce (zdjęcia, wideo)

Zobacz zdjęcia:
Studniówka II LO w Ostrołęce

Więcej zdjęć: Studniówka II LO w Ostrołęce

Zobacz zdjęcia:
Studniówka II LO w Ostrołęce (fot. Studio Wysmułek)

Więcej zdjęć: Studniówka II LO w Ostrołęce (fot. Studio Wysmułek)

Wyświetleń: 6416 komentarze: -
15:39, 23.01.2023r. Drukuj