piątek, 29 marca 2024 r., imieniny Wiktoryna, Helmuta, Ostapa

Reklama   |   Kontakt

Kandydaci do samorządu

Aktualności

Spalarnia odpadów niebezpiecznych i medycznych powstanie w Ostrołęce. Projekt inwestycji i wizualizacja (zdjęcia)

Spółka Orlen EkoUtylizacja planuje wybudować w Ostrołęce Instalację Termicznego Przekształcania Odpadów Niebezpiecznych, Medycznych i Weterynaryjnych. W zakładzie ma być spalanych nie mniej niż 50 tys. ton odpadów rocznie. Zaprezentowano wstępny projekt inwestycji.

Instalacja do utylizacji śmieci ma powstać w przemysłowej części miasta, w sąsiedztwie budowanej elektrowni gazowej oraz funkcjonującego składowiska odpadów komunalnych. Według projektu pierwsze odpady mają trafić do pieca w maju 2026 roku. Energia, która powstanie w procesie spalania śmieci ma zasilić miejską sieć ciepłowniczą.

Reklama

ITPON - prezentacja projektu

Projekt Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Niebezpiecznych, Medycznych i Weterynaryjnych został zaprezentowany na spotkaniu wyjazdowym w Dąbrowie Górniczej. Wzięli w nim udział przedstawiciele z Ostrołęki i Rzekunia. Mieszkańcy wsi Goworki, osiedla Wojciechowice, przedstawiciele samorządu miasta oraz Wojciech Jarząbek ze stowarzyszenia "Ekomena".

Najważniejsze informacje o inwestycji

Orlen EkoUtylizacja podaje, że zakład ma być najnowocześniejszą instalacją tego typu w Polsce z gwarancją całkowitego unieszkodliwienia dostarczonych odpadów (w temperaturze ok. 1400 st. C). Na jakie inne cechy inwestycji wskazuje spółka? Poniżej lista:

  • wsad do pieca dostarczany będzie w zamkniętych pojemnikach,
  • szczelny układ dozowania wsadu do pieca,
  • dwie niezależne linie technologiczne, gwarantujące bezpieczeństwo, ciągłość i niezawodność pracy instalacji,
  • sposób magazynowania odpadów przewidzianych do unieszkodliwienia - szczelne pomieszczenia, w warunkach podciśnienia.

Zdaniem spółki planowana inwestycja pozytywnie wpłynie na:

  • uregulowanie cen na rynku odpadów niebezpiecznych, w tym bardzo wysokich kosztów likwidacji tzw. "bomb ekologicznych" zorganizowanie kompleksowe) gospodarki odpadami medycznymi i weterynarii,
  • wsparcie lokalnego rynku pracy,
  • zasilenie miejscowego systemu ciepłowniczego Jednocześnie, wraz z planowana inwestycja Spółka deklaruje prowadzenie akcji informacyjnych i edukacyjnych dla społeczności lokalnej oraz podjecie aktywnych działań, mających na celu wsparcie rozwoju lokalnego otoczenia.

Reklama

Inwestor wskazuje korzyści. A jakie są zagrożenia?

Pierwszego dnia spotkania w Dąbrowie Górniczej delegacja z Ostrołęki została zapoznana z projektem spalarni. Drugiego odwiedziła podobny zakład funkcjonujący w Dąbrowie Górniczej. Przedstawiciele Orlen EkoUtylizacja odpowiadali na pytania uczestników dotyczące m.in. zagrożeń wynikających z budowy instalacji.

- Zagrożenia są różne. To m.in. awarie, przestoje, luźne emisji, pożary. Trzeba zaznaczyć, że szczególną rolę odgrywają tu zabezpieczenia, które będą zastosowane. Nie można powiedzieć, że tego typu zakład nie generuje zagrożeń, ale są procedury minimalizujące te zagrożenia. Najważniejsze to żeby pamiętać, że dziś to mamy do czynienia z projektem. Żadne decyzje nie zostały jeszcze podjęte - mówi Wojciech Jarząbek ze stowarzyszenia Ekomena.

Reklama

Po pandemii spalarnia była potrzebna. Wybór padł na Ostrołękę

Budowa instalacji budzi wiele emocji, nie tylko wśród mieszkańców wsi Goworki, czy Rzekunia, ale także Ostrołęki. W jaki sposób inwestor uzasadnił konieczność powstania tej inwestycji?

- Ten teren, ponieważ już został odlesiony, jest naturalnym obszarem, gdzie będzie rósł przemysł. Zostało zasygnalizowane, że na Mazowszu istnieje potrzeba budowy takiego zakładu, ze względu na dużą ilość odpadów medycznych, które przy okazji pandemii były produkowane. Według inwestorów ten wybór jest uzasadniany w ten sposób - wyjaśnił Wojciech Jarząbek.

O sprawie pisaliśmy już kilkukrotnie. Temat wywołuje ogromne kontrowersje, szczególnie wśród mieszkańców osiedli przyległych do obszaru planowanej inwestycji.

Zobacz też:

Spalarnia odpadów niebezpiecznych obok nowej elektrowni?

Poseł Czartoryski o budowie spalarni w Ostrołęce. "Trzeba zapytać przede wszystkim ostrołęczan"

Za, a nawet przeciw. Czy w Ostrołęce powstanie spalarnia odpadów niebezpiecznych?

Fot. Projekt instalacji/Orlen EkoUtylizacja

Wyświetleń: 9627 komentarze: -
11:57, 24.01.2023r. Drukuj