czwartek, 28 marca 2024 r., imieniny Anieli, Renaty, Kastora

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Co warto wiedzieć na temat Bitcoina?

W niniejszym artykule krótko i rzeczowo przedstawiamy kilka fundamentalnych faktów na temat Bitcoina. Dowiecie się jak wygląda ekonomia Bitcoina, od czego zależą opłaty transakcyjne oraz czym jest halving.

Podstawowe informacje na temat Bitcoina 

Bitcoin jest najbardziej rozpoznawalnym przykładem wdrożenia w życie koncepcji cyfrowych walut. Kryptowaluty wykorzystują sieć peer-to-peer, która służy do przechowywania i przesyłania transakcji. Kluczową rolę odgrywa kryptografia i technologia blockchain, która zapewni odpowiedni poziom zabezpieczenia. Co istotne, wykorzystanie technologii blockchain pozwoliło na stworzenie cyfrowej waluty, która jest niezależna od jakiejkolwiek instytucji lub państwa. Kryptowaluta Bitcoin służy do przesyłania środków pomiędzy portfelami np. w celu zapłaty za towary lub usługi. W praktyce jednak cyfrowe waluty są głównie postrzegane jako aktywo inwestycyjne. 

Kurs Bitcoina

Bitcoin został stworzony w 2009 roku, przez anonimową osobę (lub grupę osób) o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Na początku jeden Bitcoin był wyceniany zaledwie na kilka centów. Później cena Bitcoina wielokrotnie mocno wzrastała i równie mocno spadała. W długim okresie kurs Bitcoina wyraźnie wzrósł co sprawiło, że kryptowalutami zaczęło się interesować coraz więcej osób. Szczególnie mocno kurs BTC/USD urósł w 2013 r. (1000 USD), 2017 r. (20 000 USD) oraz 2021 r. (60 000 USD).

Ekonomia Bitcoina

Bitcoin charakteryzuje się ciekawą ekonomią, która zakłada ograniczenie inflacji. Maksymalna podaż jednostek BTC wynosi 21 milionów. Szacuje się, że 99% bitcoinów będzie wydobytych około 2030 roku. Natomiast do 2140 roku prawdopodobnie wydobyte zostaną wszystkie jednostki. Ograniczenie podaży do maksymalnej ilości jednostek sprawia, że Bitcoin charakteryzuje się presją deflacyjną. Zgodnie z założeniami ograniczona podaż oraz rosnący popyt powinny sprawić, że wartość Bitcoina będzie rosnąć w długim horyzoncie czasowym. Jest to oczywiście teoria, bo w praktyce niesamowicie ciężko prognozować jaka będzie przyszłość Bitcoina, gdyż popyt jest bardzo trudny do oszacowania. 

Jak można przechowywać Bitcoina? 

Bitcoina najłatwiej kupić na giełdzie kryptowalut (np. na binance.com) ponieważ to właśnie za pomocą giełdy w bardzo wygodny sposób jesteśmy w stanie  handlować kryptowalutami. Sam zakup Bitcoina jest bardzo prosty (np. za pomocą karty kredytowej). Natomiast w przypadku długoterminowego przesyłania środków z reguły rekomendowane są tak zwane zimne portfele sprzętowe (np. urządzenia marki Ledger lub Trezor).

Reklama

Opłaty transakcyjne w sieci Bitcoin  

Przesyłanie środków w sieci Bitcoin wiąże się z opłatami transakcyjnymi. Teoretycznie przesyłanie bitcoinów w sieci Bitcoin może być darmowe. Jednak w praktyce, w celu nadania priorytetu transakcji, uiszczana jest opłata. Wniesiona opłata przyspiesza transakcje i przy okazji ogranicza „spamowe” transakcje. W efekcie sieć nie jest narażona na przeciążenie spowodowane niepotrzebnymi transakcjami. Koszty są zależne od ilości wysyłanych danych a nie od kwoty jaka jest wysyłana. Duży wpływ na koszty związane z przesyłaniem środków ma obciążenie sieci. Dlatego najbardziej kosztowne było przesyłanie BTC podczas hossy na przełomie 2017/2018 roku oraz w 2021 roku. W praktyce darmowe przesyłanie środków praktycznie nie występuje. W niektórych źródłach można wyczytać, że minimalna opłata transakcyjna za transakcje niskiego priorytetu wynosi 0,00001 BTC. Natomiast według danych z serwisu bitinfocharts, średnia opata transakcyjna wynosi 0.000038 BTC. 

Kopanie bitcoina i halving

Kopanie Bitcoina to proces tworzenia nowych monet przy wykorzystaniu mocy obliczeniowej do wykonywania skomplikowanych obliczeń matematycznych, które mają na celu walidowanie transakcji odbywających się w sieci. Proces ten jest znany jako mining lub kopanie, a osoby, które go wykonują, to górnicy. Aby wykopać BTC konieczne jest posiadanie sprzętu, który ma odpowiednią ilość mocy obliczeniowej. Wydobywanie BTC za pomocą komputerów klasy PC jest nieefektywne, dlatego z reguły do tego celu budowane są specjalne maszyny zwane koparkami kryptowalut.  Halving Bitcoina to proces, w którym nagroda za wydobywanie Bitcoina przy użyciu koparek kryptowalut zmniejsza się o połowę. Proces ten jest ustalony w kodzie źródłowym i odbywa się dokładnie co 210 000 bloków, co sprawia, że halving występuje co około 4 lata. Poprzedni halving miał miejsce w maju 2020 roku, zmniejszając nagrodę za wydobywanie z 12,5 BTC do 6,25 BTC.

Artykuł sponsorowany

Wyświetleń: 893 komentarze: - Wrzuć na Facebooka 08:24, 26.01.2023r. Drukuj


Powrót