wtorek, 23 kwietnia 2024 r., imieniny Jerzego, Wojciecha, Adalberta

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Matura 2023 w nowej formie. Zobacz, jakie zmiany czekają uczniów

Centralna Komisja Egzaminacyjna zadecydowała o zmianach w maturze 2023 r. - w egzaminach ustnych i pisemnych. Zmiany dotyczą budowy i czasu trwania egzaminów oraz zakresu wymaganej wiedzy.

Co trzeba zdać?

W 2023 r. absolwent obowiązkowo przystępuje do dwóch egzaminów w części ustnej - egzaminu z języka polskiego (bez określania poziomu) oraz egzaminu z języka obcego nowożytnego (bez określania poziomu). Obowiązkowe są także cztery egzaminy w części pisemnej: egzamin z języka polskiego (na poziomie podstawowym)‎, egzamin z matematyki (na poziomie podstawowym)‎, egzamin z języka obcego nowożytnego (na poziomie podstawowym)‎, egzaminu z wybranego przedmiotu dodatkowego (na poziomie rozszerzonym).

Język polski - będą dwa arkusze

Zmienił się czas trwania egzaminu. Na rozwiązanie matury podstawowej przyznano 240 minut. Na poziomie rozszerzonym czas wyniesie 210 minut. Na poziomie podstawowym można zdobyć 60 punktów. Na poziomie rozszerzonym - 35 punkty.

Maturzyści otrzymają dwa arkusze. Pierwszy będzie miał części: język polski w użyciu i tekst historycznoliteracki. W drugim arkuszu należy napisać wypracowanie, które musi uwzględniać dwa utwory literackie. Co najmniej jeden z wybranych powinien znajdować się na liście obowiązkowych lektur. W wypracowaniu powinny się znaleźć także dwa konteksty np. kulturowe czy społeczne.

Wypracowanie na poziomie podstawowym powinno mieć co najmniej 300 wyrazów. Wypracowanie na poziomie rozszerzonym powinno mieć minimum 500 wyrazów.

Reklama

Język polski - egzamin ustny

Część ustna egzaminu z języka polskiego będzie sprawdzała umiejętność tworzenia wypowiedzi na określony temat, w tym wypowiedzi inspirowanej utworem literackim lub jego fragmentem albo innym tekstem kultury, w tym materiałem ikonograficznym, lub jego fragmentem.‎

Maturzysta będzie losował zestaw zadań egzaminacyjnych składający się z dwóch zadań, które zdający będzie mógł zrealizować w dowolnej kolejności. ‎Pierwsze zadanie - dotyczące jednej z lektur obowiązkowych - będzie zadaniem z puli zadań jawnych. Drugie zadanie - wcześniej nieznane zdającemu - będzie dotyczyło zagadnień związanych z literaturą, kulturą, językiem. Zadanie pierwsze będzie zawierało wyłącznie polecenie, natomiast zadanie drugie - oprócz polecenia - będzie zawierało również tekst literacki, tekst kultury, w tym tekst ikonograficzny, lub jego fragment.

Zadaniem zdającego będzie - po 15-minutowym przygotowaniu - wygłoszenie ‎dwóch wypowiedzi monologowych (trwających łącznie ok. 10 minut), a następnie uczestniczenie w związanej z tymi ‎wypowiedziami rozmowie z zespołem przedmiotowym (ok. 5 minut).

Podczas części ustnej egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego (egzamin bez określania poziomu) maturzysta będzie losował zestaw zadań egzaminacyjnych, zawierający - nieznane mu wcześniej - zadania egzaminacyjne. Po wylosowaniu zestawu zdający, aby oswoić się z sytuacją egzaminacyjną, weźmie udział w rozmowie wstępnej, a potem przystąpi do egzaminu. Egzamin trwa około 15 minut i ma formę rozmowy zdającego z osobą egzaminującą, w obecności drugiego nauczyciela, który nie bierze aktywnego udziału w rozmowie.

Nie przewidziano dodatkowego czasu na zapoznanie się z treścią całego zestawu przed odpowiedzią.

Zestaw egzaminacyjny składa się z trzech zadań. Pierwsze polega na przeprowadzeniu rozmowy, w której zdający i egzaminujący odgrywają wskazane w poleceniu role. W drugim zdający opisuje ilustrację zamieszczoną w wylosowanym zestawie i odpowiada na trzy pytania postawione przez egzaminującego. Trzecie to wypowiedź zdającego na podstawie materiału stymulującego i odpowiedzi na dwa pytania.

Matematyka - podstawa bez zadań za 5 punktów

Na poziomie podstawowym będzie więcej zadań za 1 lub 2 punkty. Nie będzie już zadań za 5 lub 6 punktów. Zaplanowano więcej zadań otwartych. Na poziomie rozszerzonym maturzyści mają zdawać wyłącznie zadania otwarte. Na rozwiązanie przewidziano 180 minut (zarówno na poziomie podstawowym, jak i na poziomie rozszerzonym). Na poziomie podstawowym można zdobyć 46 punktów, a na poziomie rozszerzonym 50 punktów. Będzie mniej zadań np. na dowodzenie, na dowód geometryczny, wzorów skróconego mnożenia dla potęg trzecich, wielomianów,  stereometrii i brył obrotowych.

Język obcy - część ustna

Za piętnastominutową część ustną można dostać 18 punktów. Zaplanowano trzy zadania: rozmowa z odgrywaniem roli, opis ilustracji i odpowiedzi na trzy pytania oraz wypowiedź na podstawie materiału stymulującego i odpowiedzi na dwa pytania.

Język obcy - część pisemna

Wprowadzono zadania otwarte: rozumieniu ze słuchu, rozumieniu tekstów pisanych, znajomości gramatyki i słownictwa. Czas trwania matury na poziomie podstawowym to 120 minut, a na poziomie rozszerzonym to 150 minut. Można zdobyć 60 punktów. Wypracowanie na poziomie podstawowym powinno mieć od 80 do 130 wyrazów, a na poziomie rozszerzonym od 200 do 250 wyrazów.

Wyświetleń: 18769 komentarze: -
09:18, 29.01.2023r. Drukuj




Reklama

Ogłoszenia

Forum

Reklama

Ynet.pl
Sklep Enter

Warto odwiedzić

Spotted Ostrołęka Logo infoprasznysz.com