piątek, 29 marca 2024 r., imieniny Wiktoryna, Helmuta, Ostapa

Reklama   |   Kontakt

Kandydaci do samorządu

Aktualności

Radni z gminy Rzekuń są zgodni: "Kategorycznie sprzeciwiamy się budowie spalarni" (wideo)

Rada Gminy Rzekuń stanowczo sprzeciwia się planowanej przez Orlen budowie Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Niebezpiecznych, Medycznych i Weterynaryjnych w Ostrołęce. Podjęto uchwałę, o inwestycji mówi też wójt gminy Bartosz Podolak.

Spółka Orlen EkoUtylizacja planuje wybudować w Ostrołęce Instalację Termicznego Przekształcania Odpadów Niebezpiecznych, Medycznych i Weterynaryjnych. Instalacja do utylizacji śmieci ma powstać w przemysłowej części miasta, na granicy z gminą Rzekuń, w sąsiedztwie budowanej elektrowni gazowej oraz funkcjonującego składowiska odpadów komunalnych.

Mieszkańcy pobliskich wsi oraz miejskich osiedli stanowczo protestują wobec powstaniu inwestycji. Odbyło się już kilka spotkań, głos w sprawie zabierają też politycy, radni, przedstawiciel rad osiedlowych i mieszkańcy, którzy bezpośrednio będą narażeni na działanie tego obiektu.

Reklama

To uciążliwość nie tylko dla mieszkańców miasta, ale też wsi z gminy Rzekuń: Goworek, Nowej Wsi Wschodniej, Teodorowi, Laskowca i Ław

W gminie Rzekuń swoje stanowisko przedstawiła także rada gminy, przedstawiając uchwałę w sprawie wyrażenia sprzeciwu wobec budowie instalacji. W obszernym uzasadnieniu szczegółowo przedstawiono stanowisko rady.

- Solidaryzujemy się z mieszkańcami naszej gminy protestującymi przeciwko tej inwestycji. Jej lokalizacja budzi bardzo duże kontrowersje i obawy mieszkańców nie tylko miasta Ostrołęki, ale równia mieszkańców pobliskich miejscowości leżących w granicach administracyjnych gminy Rzekuń m.in. Goworek, Nowej Wsi Wschodniej, Teodorowi, Laskowca i Ław. Tereny znajdujące się w pobliżu planowanej inwestycji są coraz bardziej zurbanizowane, zamieszkałe przez rodziny z dziećmi, osoby starsze oraz pokolenie w wieku produkcyjnym. Dynamicznie przyrasta na tych terenach osadnictwo jednorodzinne. Od 2018 h do 2023 r. (stan na dzień 16.02.2023 r.) w wyżej wymienionych miejscowościach wzrosła liczba mieszkańców średnio o 5 proc. Obecnie sołectwa te zamieszkuje łącza 2893 osoby. Jednocześnie wspomniany obszar nadal zachowuje dużą ilość terenów zielonych i podlega rolniczemu wykorzystaniu. Jest to zjawisko bardzo korzystne ze względów społecznych i gospodarczych - czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Nietrafiona lokalizacja i strach przed uciążliwościami, skażeniem środowiska, wpływie na zdrowie mieszkańców...

Rada Gminy Rzekuń nie jest przeciwna powstaniu nowej inwestycji, ale wskazuje na źle wybraną lokalizacje, które, we wskazanym uzasadnieniu, będzie miała ogromny wpływ na środowisko oraz społeczność gminy Rzekną. 

- Mieszkańcy wyrażają swoje obawy co do zwiększonej emisji szkodliwych toksyn do atmosfery, złowonności wynikającej ze składowania odpadów, a co za tym idzie skażenia środowiska naturalnego. Skutkiem takiej działalności może być między innymi podwyższone ryzyko chorób nowotworowych, występowania zaburzeń funkcjonowania układu genetycznego i hormonalnego czy obniżonej odporności immunologicznej wśród okolicznych mieszkańców. Proces oddziaływania wielu szkodliwych związków na organizm człowieka, które są wytwarzane podczas pracy spalarni nie został jeszcze do końca rozpoznany. Zwłaszcza nie są znane skutki długotrwałej ekspozycji organizmu na substancje emitowane przez tego typu instalacje - czytamy w stanowisku rady gminy.

Dokument wskazuje też na inne problemy związane z instalacją. To m.in. wzmożony ruch pojazdów związany z dostarczaniem do spalarni odpadów przełoży się na czas wjazdu do miasta, szczególnie w godzinach porannych oraz popołudniowych. Realizacja inwestycji negatywnie wpłynie też na wartość okolicznych nieruchomości i atrakcyjność działek.

Reklama

Rada gminy kategorycznie sprzeciwia sie budowie spalarni

- Choć Ministerstwo Środowiska kilkakrotnie podejmowało próby wprowadzenia jednolitych przepisów regulujących problematykę uciążliwych zapachów tzw. ustawy antyrodorowej, to na chwilę obecną dyskusje i konsultacje wewnątrzresortowe, międzyresortowe, z ośrodkami naukowymi, zakończyły się fiaskiem. Aktualne instrumenty prawne, za pomocą których obywatele mogą bronić się przed uciążliwymi inwestycjami, są rozproszone po różnych aktach prawnych, w związku z trym bardzo trudno jest kontrolować tego typu działalność - czytamy.

W opinii rady powinno się lokalizować tego typu inwestycje w terenie o znacznie niższym potencjale urbanizacji oraz warunkować je bezpośrednim dostępem do dróg szybkiego ruchu.

- Mając na względzie dobro naszych mieszkańców oraz podzielając ich obawy Rada Gminy Rzekuń kategorycznie sprzeciwia się planowanej przez Orlen Ekoutylizacja inwestycji budowy Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Niebezpiecznych, Medycznych i Weterynaryjnych (ITPON) w Ostrołęce - pisze rada gminy Rzekuń.

Uchwała została podjęta na minionej sesji. Wszyscy z obecnych radnych byli za wyrażeniem sprzeciwu wobec budowy instalacji.

Poniżej transmisja wójta gminy Rzekuń Bartosza Podolaka. W drugiej części materiału wideo mówi on m.in. o planach powstania spalarni.

Fot. Projekt instalacji/Orlen EkoUtylizacja

Wyświetleń: 2719 komentarze: -
11:42, 03.03.2023r. Drukuj