czwartek, 25 kwietnia 2024 r., imieniny Jarosława, Marka, Elwiry

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Znamy listę filmów, które będą rywalizować w konkursie Filmowych Zwierciadeł. Są też twórcy z Ostrołęki!

Kinomaniacy i pasjonaci filmów z niecierpliwością czekają na kolejną edycję Festiwalu Filmowego Filmowe Zwierciadła. Będzie to już 24. spotkanie z amatorskimi obrazami twórców z całej Polski. Tegoroczne wydarzenie odbędzie się 18 i 19 marca br.

W tym roku zgłoszonych zostało ponad 150 filmów, z których w części konkursowej udział weźmie około 30 pozycji filmowych. Pierwszego dnia widzowie obejrzą filmy konkursowe, a w dniu drugim tradycyjnie odbędzie się ogłoszenie wyników przez profesjonalne jury.

Filmowe Zwierciadła od 1998 roku popularyzują amatorską i niezależnej sztukę filmową. To wyróżnienie najlepszych filmów oraz ich twórców.

Reklama

Lista zakwalifikowanych filmów:

1. Chleb

dokumentalny, reż. Paweł Miecznik (12 min.)

Marcin zrezygnował z pracy jako szef kuchni i poszedł swoją drogą otwierając piekarnię. Pieczenie chleba jest jego pasją, z której próbuje również żyć. Film traktuje o trudach jakie niesie prowadzenie własnej firmy w niesprzyjających warunkach, o szukaniu motywacji do codziennej pracy, która uszczęśliwia głównego bohatera i jego gości. Praca w piekarni jest dla niego sensem życia a zarazem codziennym trudem niosącym spełnienie zawodowe i szczęście.

2. Corrida

dramat, reż. Piotr Karolczak (19 min.)

Historia ma miejsce w latach 30tych, w realiach grupy rekieterów. Karol, młody, nie uznający autorytetów członek gangu decyduje się skończyć z dotychczasowym życiem co rodzi sprzeciw reszty.

3. ctrl+z

animowany, reż. Katarzyna Zawalich (1 min.)

Stop ludobójstwu! Cofnijmy zło, ctrl+z!

4. Dworzec 2022

dokumentalny, reż. Robert Młynarski (12 min.)

Dworzec 2022 to spontaniczna opowieść o przemyskim dworcu kolejowym, który od 24go lutego 2022 roku pełni funkcje dworca uchodźców.

5. Klasyczny O.N.S.

komedia, reż. Tomek Banaszczyk (17 min.)

Klasyczny O.N.S. w towarzystwie pięknych kobiet i jednego ambitnego chłopaka. Jak zawsze O.N.S. nie toczy się zgodnie z planem, ale tak źle nie potoczył się nigdy. Szósty film Grupy Filmowej QFAT.

Reklama

6. Kolor

dramat, reż. Eva Jakubovska (8 min.)

Diana musi zmierzyć się z trudną rozmową ze swoją rodziną. Jej wyznanie wywołuje nieoczekiwane reakcje. Czy wygra miłość, zrozumienie, akceptacja? Czy zaczniemy wreszcie mówić tym samym kolorem? "Kolor" to komediodramat krótkometrażowy o różnorodności, równości, miłości i tolerancji w nieco... innym świecie.

7. Kołyska

teledysk, reż. Piotr Kaźmierczak (3 min.)

Poklatkowy, animowany piaskiem, nieoficjalny (ale ze zgodą Zespołu) wideoklip do utworu Kołyska (ang. Water Lullaby) z albumu Uwodzenie (ang. Waterduction) znanego polskiego folkowego zespołu muzycznego Kapela Ze Wsi Warszawa. Realizacja filmu zajęła 6 miesięcy.

8. Kordon

dokumentalny, reż. Alicja Sędzikowska (20 min.)

Krótki film dokumentalno/eksperymentalny, gdzie towarzyszyłam uchodźcom/czyniom w ich drodze od przejścia granicznego do bezpiecznego miejsca w Krakowie.

9. Legendy Drapieżnego Ptaka (Uliczne Zoo 2)

animowany, reż. Łukasz Suski (15 min.)

Animowana komedia dokumentalna, czyli życiowe perypetie Gorbiego, Jara i Susła na tle betonowych blokowisk w Mieście Drapieżnego Ptaka. Tutaj każdy na coś czeka, ale to nie znaczy, że musi być nudno. Historia oparta na faktach.

10. Lepszy świat

dokumentalny, reż. Zlata Veresniak (7 min.)

W małych ukraińskich miastach często zdarza się, że miejsce pracy staje się drugim domem, a pracownicy - drugą rodziną. Tak się zdarzyło i w przypadku Ludmily, sprzedawczyni kawy i herbaty na targu. Może to właśnie praca ratuje kobietę od kryzysu w kraju i trudnych relacji z własną rodziną? Tylko jej otchłań - targ, stopniowo się zamyka.

11. Lista potrzeb

dokumentalny, reż. Mateusz Rzepka (12 min.)

Rodzina ukraińskich uchodźców wojennych próbuje odnaleźć spokój w Polsce.

12. Noir

fabularny, reż. Mateusz Nowikow (12,5 min.)

Detektyw po powrocie do swojego biura zastaje w nim tajemniczą kobietę. Czyżby kolejna sprawa do rozwiązania?

13. Obudziłam się i usłyszałam strzały..

impresja filmowa, reż. Krystian Lachor (24 min.)

Trwa wojna na Ukrainie. Ludzie uciekają. Jednym to się udaje, znajdują azyl w naszym kraju. Niestety, nie wszyscy mają tyle szczęścia..

14. Ostateczne rozwiązanie

dramat, reż. Tomasz Pulchny, Adrian Deńczyk, Filip Kotowicz (14 min.)

W czerwcu 1942 roku rozpoczyna się akcja wywozu Żydów do obozów zagłady i stopniowa likwidacja gett... Wtedy właśnie przewrotny i nieprzewidywalny los połączył dwóch głównych bohaterów.

15. Pan lalka

animowany, reż. Michalik Łukasz (4,15 min.)

Krótka animacja opowiadająca o krótkiej chwili życia ,samotnego starego człowieka.

16. Płatne po planie

dokumentalny, reż. Tomir Dąbrowski (35 min.)

Zakulisowe przyjrzenie się pracy najmniej docenianego trybiku machiny filmowej czyli statystów

17. Pseudonim lufa

fabularny, reż. Marcin Maślanka, Arkadiusz Pater, (59 min.)

Film przedstawia historię ppor. Henryka Wieliczki ps. Lufa, żołnierza 5 a następnie 6 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, dowódcy lotnego szwadronu partyzanckiego działającego na terenie Pomorza, Warmii i Mazur oraz Podlasia. To niezwykła historia wspaniałego żołnierza, dowódcy, który odniósł wiele sukcesów w walce z okupantem sowieckim i niemieckim. W filmie pokazana jest jego droga życiowa i wojskowa, trudne wybory, brutalna walka z systemem komunistycznym, ale również niezwykłe przyjaźnie partyzanckie, które zdeterminowały wybory życiowe bohatera. Brawurowe sceny walki, ucieczki oraz pościgi - to wszystko można znaleźć w opowieści o Lufie.

18. Puls sióstr

fabularny, reż. Jakub Wierzbicki, Maja Zdybicka, Marta Pudzianowska, Miłosz Bartos, Aleksandra Pietras, Aleksandra Potocka, Róża Bartos, Paweł Szewczyk (44 min.)

Siostry Klementyna i Julka przeprowadzają się do nowego mieszkania. Starsza Klementyna musi współdzielić pokój ze swoją nową przyszywaną siostrą Leną. Obydwie reprezentują dwa różne światy. Fascynacjami Klementyny jest muzyka ludowa i gra na akordeonie, pasją Leny jest hip-hop, pragnie stać się poważną DJ-ką. Dziewczyny dzielą nie tylko zainteresowania i charaktery, ale także niedbale wykonana przez ojca Leny ściana pośrodku ich wspólnego pokoju. Puls sióstr to współczesna opowieść o relacjach między ludźmi wchodzącymi w dorosłe życie, ich pasjach, przyjaźniach, wartościach.

19. Salaka

dokumentalny, reż. Marcin Pech (3 min.)

Co roku na przełomie lutego i marca nad Zalewem Wiślanym, odbywa się sezonowy połów śledzia, rybacy skoro świt wypływają nad zalew, małymi łodziami by własnoręcznie wyciągać sieci pełne ryb, praca wiąże się z ciężkimi warunkami atmosferycznymi często przy minusowych temperaturach oraz silnym wietrze.

Reklama

20. Szuwary

thriller, reż. Jan Gruszka (7 min.)

Spływ kajakowy, który nie idzie zgodnie z planem...

21. Śmiertelna choroba

dokumentalny, reż. Piotr Grzyb, Robert Kozera (31 min.)

Film "Śmiertelna choroba" dotyka problemu depresji wśród dzieci i młodzieży. Choroba, bardzo często lekceważona, jest jedną z najczęstszych przyczyn samobójstw. W dokumencie swoją historię opowiadają osoby walczące z depresją. Film wsparty jest udziałem znanych aktorów, psychologa jak też konsultanta telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży. Dokument obrazuje ciężar tej choroby ale też nadzieję, że samobójstwo nie jest jedyną drogą ucieczki przed bólem depresji. Jest szansa rozpoczęcia nowego życia nawet jak się umarło, to nie jest koniec, to jest nowy bardzo trudny, inny zupełnie początek - motto z filmu.

22. Tylko papier słucha

dramat, reż. Wiktoria Dziczek (18,5 min.)

Nastoletnia Anika doświadcza braku zrozumienia ze strony swoich najbliższych. Rozmowy z rodziną i znajomymi zmuszają dziewczynę do rozważań dotyczących relacji międzyludzkich oraz kwestii filozoficznych. Bohaterka próbuje odnaleźć i określić swoje życiowe cele.

23. Węglarz

dokumentalny, reż. Adam Sikora (4,5 min)

Film przedstawia zanikającą pracę jaką jest wypał węgla drzewnego, a przede wszystkim człowieka który się tym zajmuje. Kiedyś symbol Bieszczad, teraz obraz kultowy przechodzący powoli do historii.

24. Wiadro nieskończoności

impresa filmowa, reż. Tomasz Szczęsny, Bartosz Latkowski (10 min.)

Szpieg stara się trafić na ślad sowieckiego wiadra nieskończoności, żeby tego dokonać musi najpierw pozbyć się charakterystycznego płaszcza, przez który aż nadto wyróżnia się z tłumu.

Więcej informacji na temat festiwalu na stronie www.akfjantar.pl.

Festiwal Filmowe Zwierciadła odbędzie się 18-19 marca br. w Ostrołęckim Centrum Kultury.

Wyświetleń: 604 komentarze: -
09:51, 06.03.2023r. Drukuj