czwartek, 25 kwietnia 2024 r., imieniny Jarosława, Marka, Elwiry

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Gość Mojej Ostrołęki: dyrektor szpitala Paweł Natkowski o braku rejonizacji, szpitalnym jedzeniu i badaniach profilaktycznych (wideo)

W jakiej kondycji finansowej jest ostrołęcki szpital? Dlaczego szpitalne jedzenie stało się synonimem bylejakości? Czy rejonizacja istnieje? Na te i inne tematy rozmawiamy z Pawłem Natkowskim, dyrektorem Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Ostrołęce.

Ostrołęka ma jeden działający szpital, który mieści się przy al. Jana Pawła II. Do tej placówki przychodzą i przyjeżdżają pacjenci nie tylko z miasta, ale też powiatu ostrołęckiego, regionu, a nawet województwa i całej Polski. Niestety, jak wiele szpitali w Polsce, także i nasz ostrołęcki nie jest dostatecznie dofinansowany.

Reklama

W jakiej sytuacji finansowej jest obecnie nasz szpital?

-Z jednej strony mamy ryczałt, który rzeczywiście jest niewystarczający, jeśli chodzi o realizację naszych potrzeb finansowych,a przede wszystkim nie zabezpiecza możliwości inwestycyjnych, a już od dwóch lat nie pokrywa nam kosztów związanych z wynagrodzeniami pracowników służby zdrowia - mówi Paweł Natkowski.

W czasie pandemii COVID-19 ludzie wpłacali datki na szpital. "Odzew był ogromny. Dziękuję mieszkańcom"

Szpital stara się te problemy rozwiązywać, szukać źródeł finansowania. Był też czas, że prowadził zbiórki publiczne, podczas których każdy mógł na szpital wpłacić dobrowolny datek.

- Tak, prowadziliśmy takie zbiórki. W tym miejscu chciałbym bardzo podziękować mieszkańcom subregionu ostrołęckiego, był to czas covidowy, nie wiedzieliśmy, z czym będziemy się mierzyć, a odzew był naprawdę ogromny i sporo pieniędzy wpłynęło do naszego szpitala. One zostały rozliczone co do złotówki, każdy ma możliwość sprawdzenia, na co zostały wydatkowane. Ten ruch, jaki miał miejsce w czasie covidu, był niesamowity, bo rozmawiałem z dyrektorami innych szpitali w kraju, to tak dużego ruchu nie było. U nas widać było, że to były datki od serca - bo nawet od wpłat kilkuzłotowych po kilkutysięczne kwoty - to były wpłaty anonimowe, ale też zaangażowały się duże firmy z naszego terenu - mówił dyrektor.

Reklama

Co z tą rejonizacją? Jest czy jej nie ma?

Dyrektora pytamy też o bulwersującą pacjentów sprawę tzw. rejonizacji. Rzecz dotyczy nocnej i świątecznej opieki medycznej. W naszym rejonie mamy dwa takie punktu - jeden mieści się w szpitalu, drugi w przychodni w Drężewie (gm. Olszewo-Borki). Wielokrotnie pacjenci zgłaszali, że pojawia się tam tzw. rejonizacja, czyli pacjenci z Ostrołęki są przyjmowani w szpitalu, a ci z powiatu są odsyłani do Drężewa. 

W odpowiedziach na zarzuty pacjentów, zarówno szpital, jak i NFZ zgodnie mówią - rejonizacji nie ma i każdy może skorzystać z dowolnego punktu pomocy. Co na to dyrektor?

- To jest tylko czynnik ludzki, bo z naszej strony jako szpitala nie ma mowy o czymś takim, jak rejonizacja. Nie ma przyzwolenia, aby jakikolwiek pacjent został oddalony do innego miejsca. Ja mogę tylko przeprosić za to, że pacjenci zostali w jakiś sposób oddaleni z naszego szpitala. Myślę, że dobrym rozwiązaniem byłoby, gdyby nocna i świąteczna pomoc była realizowania przez lekarzy pierwszego kontaktu i wtedy tego problemu by nie było - mówi Paweł Natkowski.

"Trudno oczekiwać, żebyśmy dawali pacjentom tłuste, smażone jedzenie"

Dyrektora Natkowskiego pytamy też: Dlaczego szpitalne jedzenie to synonim złej jakości. Czy to powielany mit czy jednak prawda? 

- Pamiętajmy, że jedzenie szpitalne nie jest takim, jakie mamy w domu. Jest to jedzenie zbilansowane. Mamy ponad 27 diet, które są przeznaczone dla poszczególnych chorób pacjentów. Jesteśmy też kontrolowani przez niezależne firmy. Patrząc na ostatnie badania, wcale źle nie wypadliśmy, bo było ponad 60 proc. osób zadowolonych z tego, co jest w szpitalu serwowane podczas hospitalizacji. Posiłki są ustalane według pewnych norm. Odkąd jestem dyrektorem, wprowadziliśmy wiele zmian. Patrząc na inne szpitale, jakość naszego jedzenia jest naprawdę dobra, mamy swoją kuchnię i wiemy, co dajemy. Nie mówię, że nie ma wpadek, ale to jest incydentalne. Planujemy jeszcze inne zmiany m.in. wydzielić blok przewozu żywienia - mówił dyrektor.

Reklama

Co z odziałem okulistycznym? "Chcę rozwiać wszelkie oczekiwania"

Wiele lat temu mówiono o tym, że jest szansa na powstanie w ostrołęckim szpitalu oddziału okulistycznego. Niestety, pomysł zawieszono, a pacjenci nadal muszą jeździć do placówek m.in. w Warszawie, Łomży czy Ciechanowa. Oddział był szczególnie oczekiwany z uwagi na możliwość przeprowadzania np. zabiegów usuwania zaćmy.

- Chcę rozwiać wszelkie oczekiwania. Taki oddział prawdopodobnie nigdy nie powstanie. Podjęliśmy w tym zakresie szereg działań, był zakupiony sprzęt, przygotowane były pomieszczenia, ale kontrakt dotyczący finansowania był bardzo niewielki. Nic nam nie sprzyja, aby tego rodzaju oddział powstał - dodaje dyrektor Natkowski.

Dyrektora pytamy też, czy szpital oferuje bezpłatne badania profilaktyczne? Czy to prawda, że dobrzy specjaliści odchodzą z naszego szpitala i jakimi sukcesami czy planami może się szpital pochwalić.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. To garść informacji nie tylko dla pacjentów.

Najnowsze wywiady

Maria Weronika Kmoch o wielkanocnych zwyczajach na Kurpiach (wideo)

Na cztery ręce i cztery nogi... Duet organowy Aleksandra Gawrońska-Kozieł i Mariusz Kozieł czyli Colloque des Claviers (wideo)

"Kos" - debiutancka powieść Nastki Drabot. "Kos pojawia się w książce jako ptak i pewna alegoria..." (rozmowa, konkurs)

Gość Mojej Ostrołęki. Maria Weronika Kmoch: "Poznawanie Kurpiowszczyzny daje mi ogromną radość. To miejsce, do którego lubię wracać" (wideo)

Gość Mojej Ostrołęki Dariusz Matuszak o 14-leciu Arkadii. "Pomagamy wyjść z nałogu i pozostać w trzeźwości" (wideo)

Krzysztof Piersa: "Mój rekord grania non stop to 56 godzin bez snu". Dziś uczy, jak wyjść z uzależnienia (wideo)

Pięć lat w inwestycjach gminy Rzekuń. Wójt Bartosz Podolak "Nasza gmina rozwija się bardzo dynamicznie" (wideo)

Byśki, nowe latka, fafernuchy. Czyli o noworocznych zwyczajach na Kurpiach z Czesławą Kaczyńską (wideo)

Przy OCK powołano Ostrołęcką Orkiestrę Kameralną. Tadeusz Wiśniewski: "To było moje marzenie" (rozmowa, wideo)

Ilicz wraca na scenę po 35 latach! "Pierwszy, fantastyczny koncert zagraliśmy w I LO" (rozmowa)

Pisze historie zmarłych. "Wszystko zaczęło się od praprababci Scholastyki, po której odziedziczyłam imię" (rozmowa)

"Sędzia" to debiutancka powieść Oliwii Marczak. - Moja przygoda z literaturą zaczęła się w ostrołęckiej "dziesiątce" (rozmowa)

Kochasz komiks? A może chcesz poznać tę sztukę? Już w sobotę II Ostrołęckie Spotkania Komiksowe! (rozmowa, wideo)

Przed nami wielkie święto biegowe w Ostrołęce! Na Półmaraton Kurpiowski zaprasza Przemysław Dąbrowski (rozmowa)

My, Słowianie. O naszych korzeniach, pogańskich tradycjach i słowiańskiej kulturze rozmawiamy z Arturem Chrostowskim (wideo)

Nowe przedszkola, pensje nauczycieli. Zmiany w ostrołęckich szkołach (rozmowa)

O muzycznych gwiazdach i programie VIII Ostrołęckich Operaliów. Jakub Milewski: "Mam nadzieję, że to będzie niezapomniana edycja" (rozmowa)

Miejsce dla osób z niepełnosprawnością w Cierpiętach. "Nie zrezygnujemy z tego, bo potrzeby są ogromne" (rozmowa)

Ostrołęka powstańcom warszawskim. Dyrektor OCK Tadeusz Wiśniewski zaprasza do wspólnego śpiewania (rozmowa)

W kadrze Anny Suchcickiej. "Najlepsze zdjęcie to takie, którego jeszcze nie zrobiłam" (rozmowa)

Wiceprezydent Anna Gocłowska: "Nawet gdy prezydent jest nieobecny, interesy mieszkańców są zabezpieczone jak należy" (rozmowa)

Tupolev wylądował w redakcji Mojej Ostrołęki. "Wychodzimy na scenę i dajemy z siebie sto procent" (wideo)

Młodzi z Pasją: Tomasz Mierzejek. "Dialektu nauczyłem się, podsłuchując moich dziadków" (wywiad)

Gość Mojej Ostrołęki - Bożena Załęska, dyrektor MBP. "Za rok planujemy kolejny festiwal książki" (wideo)

Ostrołęczanka zdobyła koronę Miss Województwa Mazowieckiego. Amelia Mierzejewska: "Od zawsze łamałam schematy" (rozmowa, zdjęcia)

Agnieszka Zielewicz i jej "Zielnik Kurpiowski". "Fascynuje mnie przyroda, nietuzinkowe krajobrazy doliny Narwi" (rozmowa)

Sabina Malinowska swoje życie związała z ostrołęcką biblioteką: "Przyszłam tu przypadkowo, ale pokochałam to, zostałam" (zdjęcia)

Z wizytą w Muzeum Kasie Biletowej Jerzego Grabowskiego. Ponad tysiąc pamiątek w jednym miejscu (zdjęcia)

Gość Mojej Ostrołęki: dyrektor szpitala Paweł Natkowski o braku rejonizacji, szpitalnym jedzeniu i badaniach profilaktycznych (wideo)

Adam pracuje w zakładzie pogrzebowym i przygotowuje zmarłych do pochówku. "Śmierć da się oswoić" (rozmowa)

Jak smog niszczy zdrowie? Rozmowa z dr Małgorzatą Prusaczyk, kierownikiem oddziału chorób płuc ostrołęckiego szpitala

Iwona Olkowska z Ostrołęki inspiruje tysiące internautów na Instagramie. Jej aranżacje wnętrz robią furorę (rozmowa)

Kino "Jantar" znów w pierwszej lidze, ale czy w Ostrołęce powstanie wreszcie teatr? (rozmowa)

Marcin Meller w redakcji "Mojej Ostrołęki". Rozmowa o nowej książce, Kurpiach i byciu ojcem (wideo)

Niepełnosprawny mężczyzna od kilku lat mieszka w kontenerze. "Nie chcę do DPS-u" (zdjęcia, wideo)

Staszek Orłowski o komiksowej pasji. W mieszkaniu ma setki wyjątkowych pozycji

Kto i dlaczego tworzy murale w Ostrołęce? Rozmowa z Nastką Drabot (zdjęcia)

Golibroda z Ostrołęki. Rafał Marczak teraz dba o zarost i fryzury Norwegów (zdjęcia)

Więcej wywiadów

Wyświetleń: 7727 komentarze: -
11:09, 10.03.2023r. Drukuj