czwartek, 25 kwietnia 2024 r., imieniny Jarosława, Marka, Elwiry

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Zbliża się czas zmiany opon - sprawdź, czy model całoroczny to dobry wybór dla Ciebie

Sezon na zmianę opon wiąże się często z koniecznością spędzenia sporej ilości czasu w kolejce w serwisie wulkanizacyjnym. Wyjściem z sytuacji mogą być opony całoroczne.

Serwis i kontrolę ogumienia całorocznego można wykonać poza sezonem, gdy kolejek do wulkanizatora praktycznie nie ma. Opony całoroczne mają więcej zalet przekładających się na oszczędności i wygodę użytkowania samochodu. Mają jednak pewne ograniczenia, przez co nie są wskazane dla wszystkich. Czym różnią się opony całoroczne od sezonowych i jaki typ kierowcy może skorzystać na wyborze modeli wielosezonowych?

Opony sezonowe czy całoroczne – jakie są między nimi różnice?

Różnice między oponami całorocznymi i sezonowymi występują zarówno w bieżniku, jak i mieszance gumowej, z której powstają. Bieżnik opon letnich zawiera dużo gładkich powierzchni, które zapewniają szeroką strefę styku z podłożem. Na blokach bieżnika opon zimowych znajduje się natomiast duża ilość lameli, czyli nacięć tworzących dodatkowe krawędzie, podnoszące przyczepność na oblodzonej i ośnieżonej nawierzchni.

Bieżnik opon całorocznych musi łączyć gładkie powierzchnie na lato oraz zimowe lamele, aby zaoferować przyczepność w każdym sezonie. W rezultacie parametry bieżników na cały rok są niższe niż w oponach sezonowych. Dlatego nie sprawdzą się one tak dobrze podczas dynamicznej jazdy i gwałtownych manewrów, jak opony dostosowane do sezonu.

Reklama

Mieszanka opon letnich jest dostosowana do temperatury powyżej 7 stopni Celsjusza. Dzięki temu zachowuje optymalną sztywność w wysokich temperaturach. W zimne dni staje się natomiast zbyt twarda, aby zapewnić dobre parametry. Mieszanka zimowa jest z kolei miękka, dzięki czemu nie twardnieje zimą. Latem jest natomiast zbyt elastyczna, przez co opony zimowe szybko zużywają się w wysokich temperaturach. Mieszanka opon całorocznych, podobnie jak ich bieżnik, musi być uniwersalna. Pozwala ona zachować parametry powyżej i poniżej 7 stopni Celsjusza, ale może być zawodna w skrajnie niskich lub wyjątkowo wysokich temperaturach.

Dla kogo opony wielosezonowe mogą być optymalnym wyborem

Uniwersalny charakter opon całorocznych wiąże się z ograniczonymi możliwościami w skrajnie wymagających warunkach sezonowych. Dlatego opony całoroczne mogą przynieść najwięcej korzyści kierowcom, którzy:

  • Użytkują samochód o niewielkiej, niskiej lub średniej mocy do maksymalnie około 120-150 KM. Opony całoroczne najlepiej sprawdzą się jednak w autach o mocy 60-80 KM.
  • Nie wykonują dużych przebiegów w ciągu roku – pokonując rocznie 20-30 tys. km i więcej, lepiej pozostać przy oponach sezonowych. Przy tak dużych przebiegach opony całoroczne mogą zużyć się na tyle szybko, że nie pozwolą wygenerować oszczędności. 
  • Cechują się spokojnym stylem prowadzenia – opony całoroczne nie sprawdzą się tak dobrze podczas dynamicznej jazdy jak sezonowe. Gwałtowne przyspieszenia i hamowania, a także szybka jazda w zakrętach może przyczynić się do ich szybkiego zużycia. Przy tego rodzaju manewrach całoroczne modele opon nie zapewnią również tak wysokiego bezpieczeństwa, jak ogumienie zimowe i letnie w odpowiadającym im sezonie. 
  • Poruszają się przede wszystkim na dobrze utrzymanych drogach i są w stanie zrezygnować z samochodu w skrajnie wymagających warunkach pogodowych. Opony całoroczne mogą okazać się niewystarczające w przypadku mocnych opadów śniegu. Dlatego to rozwiązanie jest wskazane przede wszystkim dla mieszkańców miast i okolic miejskich, gdzie drogi są często odśnieżane.

Reklama

Kierowcy spełniający powyższe wymagania mogą skusić się na opony całoroczne. Użytkowanie ich zgodnie z przeznaczeniem pozwoli cieszyć się jazdą bez konieczności spędzania czasu w kolejkach na zmianę opon w szczycie sezonu. Modele wielosezonowe mogą okazać się dzięki temu bardziej wygodnym oraz oszczędnym rozwiązaniem.

Artykuł sponsorowany

Wyświetleń: 581 komentarze: - Wrzuć na Facebooka 09:21, 13.03.2023r. Drukuj


Powrót