piątek, 19 kwietnia 2024 r., imieniny Adolfa, Tymona, Pafnucego

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Astygmatyzm - jak go rozpoznać i jak sobie z nim radzić?

Ludzie mogą cierpieć na różne wady wzroku, które zaburzają prawidłowe widzenie. Najpowszechniej znane wady to krótko- i dalekowzroczność. Inną, rzadszą przypadłością, jest problem z nieostrym widzeniem bez względu na odległość od obserwowanych przedmiotów.

 Jak nazywa się ta wada i czy można ją leczyć?

Jak widzi astygmatyk? Czym dokładnie jest ta wada?

Astygmatyzm to waga wzroku, która powoduje zaburzenia widzenia. Odpowiadając na pytanie co to jest astygmatyzm, najłatwiej opowiedzieć o tym, jak widzi astygmatyk. Osoba borykająca się z tą wadą widzi nieostre i niewyraźne obiekty. Nie ma znaczenia, jak daleko się znajdują. Na tę przypadłość mogą cierpieć osoby w każdym wieku. Często towarzyszy mu także taka wada wzroku jak krótkowzroczność czy dalekowzroczność. By stwierdzić, czy cierpimy na tę wadę wzroku, możemy zrobić test na astygmatyzm, o którym napisaliśmy w dalszej części artykułu.

Skąd się bierze tego rodzaju zaburzenie widzenia?

Wiele osób borykających się z wadą wzroku wpisuje w wyszukiwarkę "astygmatyzm - co to", by dowiedzieć się skąd bierze się ta przypadłość. Wynika ona z nieregularnego kształtu soczewki oka lub rogówki. Oczy osób posiadających prawidłowy wzrok mają kulisty kształt. W przypadku astygmatyków przybierają one kształt podobny do piłki do rugby. Przez to światło wpadające do oka nie skupia się prawidłowo na siatkówce.

Reklama

Astygmatyzm - jakie są objawy?

Jak widzi osoba, która cierpi na astygmatyzm? Objawy to:

  • zamazane widzenie w przypadku próby skupienia się na oddalonych obiektach,
  • niewyraźne widzenie bliższych obiektów, np. podczas czytania.

Oprócz tego nieleczony astygmatyzm może powodować mrużenie oczu, zmęczenie oraz bóle głowy. Dlatego właśnie warto zadbać jak najszybciej o dobranie odpowiednich okularów lub soczewek. By dowiedzieć się, czy cierpimy na tę przypadłość, możemy zrobić test na astygmatyzm.

Jakie leczenie jest możliwe?

Test na astygmatyzm pozwoli nam postawić sobie wstępną diagnozę, którą musi potwierdzić specjalista. W przypadku, gdy nosimy soczewki lub okulary, powinniśmy je założyć. Jeśli nie, test na astygmatyzm robimy bez nich. Wystarczy usiąść ok. 35 cm od monitora i popatrzyć na obrazek najpierw jednym okiem (zasłaniając drugie), a później powtórzyć tą samą czynność drugim okiem. Linie są wyraźne i w takim samym kolorze. W przypadku, gdy widzimy niektóre linie mniej ostre lub jaśniejsze, warto udać się do specjalisty.

Sam test na astygmatyzm nie oznacza jeszcze, że towarzyszy nam właśnie ta wada wzroku. W celu diagnozy należy udać się do lekarza. Po potwierdzeniu wady, specjalista doradzi nam metodę leczenia. Możemy skorzystać zarówno z okularów korekcyjnych, jak i z soczewek. 

Jakie są rodzaje soczewek dla astygmatyków?

Astygmatyzm to wada wzroku, która może przyjmować dwie postaci:

  • regularną,
  • nieregularną.

W pierwszym przypadku wystarczą miękkie toryczne soczewki kontaktowe. Są one dopasowane do wady wzroku konkretnej osoby i pomagają w prawidłowym skupianiu światła na siatkówce, co wpływa na poprawę wzroku. Jeśli nasza wada wzroku jest nieregularna, potrzebujemy specjalistycznych soczewek kontaktowych. Do wyboru w obu opcjach mamy soczewki jednodniowe, które po użyciu wystarczy wyrzucić lub dwutygodniowe, które trzeba czyścić i przechowywać w specjalnym pojemniku.

Artykuł sponsorowany

Wyświetleń: 1369 komentarze: - Wrzuć na Facebooka 09:23, 13.03.2023r. Drukuj


Powrót