piątek, 29 marca 2024 r., imieniny Wiktoryna, Helmuta, Ostapa

Reklama   |   Kontakt

Kandydaci do samorządu

Aktualności

Wszawica wraca do szkół i przedszkoli jak bumerang. "Wszy nikt nie chce, ale na pogadankę przyszli nieliczni"

Wszawica - wciąż wstydliwy i zamiatany pod dywan problem. Choć wydaje się, że choroba odeszła już w zapomnienie, to nic bardziej mylnego. Wraca do przedszkoli i szkół, zarówno wiejskich, jak i miejskich. Niestety, najczęściej problem pojawia się w domu a rodzice go bagatelizują.

Wszawica najczęściej pojawia się w okresie zimowych, po feriach, gdy dzieci wracają z obozów, wyjazdów itp. Nieodpowiedzialni rodzice, chcąc ukryć przykrą dolegliwość, puszczają dzieci do szkoły czy przedszkola, zamiast zatrzymać dziecko w domu, przeprowadzić odpowiednią dezynfekcję i poinformować dyrekcję o zaistniałym problemie. 

Reklama

Wszawicę skreślono z listy chorób zakaźnych, dlatego zarówno sanepid, jak i placówki oświatowe niewiele mogą z tym problemem zrobić. Ale to zazwyczaj na nich skupia się cała złość i irytacja rodziców, których dzieci przynoszą wszy ze szkół i przedszkoli. Ktoś jednak za to odpowiada, ale sprawę albo bagatelizuje, ale nie zdaje sobie sprawy z powagi sytuacji. 

Uwaga! Wszawica!

Doniesienia o wszawicy dotarły do naszej redakcji od rodziców dzieci z Przedszkola Samorządowego w Olszewie-Borkach. W innych placówkach w mieście i powiecie problem też pojawia się cyklicznie. Wściekli rodzice dzwonią i piszą, że dzieci przyniosły do domu wszy.

- Zostaliśmy pozostawieni sami sobie, nie potrafimy zaradzić problemowi. Dlaczego w przedszkolu nie ma pielęgniarki, która sprawdzałaby głowy dzieciom? - mówi zdenerwowany rodzic.

Jak mówią rodzice, stosowanie preparatów na niewiele się zdaje, bo za chwilę sytuacja się powtarza. Problem pojawienia się wszawicy potwierdziła nam dyrekcja placówki.

- Problem wszawicy w przedszkolu wystąpił w drugiej połowie stycznia i dotyczył jednej grupy przedszkolnej. 24 stycznia 2023 r. po interwencji złożonej przez rodzica w przedszkolu, została przeprowadzona kontrola przez pracowników Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrołęce. Według zaleceń pracowników sanepidu, opracowano procedurę postępowania w przypadku stwierdzenia wszawicy. 30 stycznia 2023 r. została przeprowadzona kontrola czystości głów dzieci przez pielęgniarkę z Przychodni "Zdrowie" w Olszewie-Borkach. Podczas kontroli czystości głów nie odnotowano przypadków wszawicy - pisze Dyrektor Przedszkola Samorządowego w Olszewie-Borkach.

Reklama

Rodzice bagatelizują problem? Wszy nikt nie chce, ale na pogadankę przyszli nieliczni 

Nikt nie chce wszawicy. To problem uciążliwy i wciąż wstydliwy, choć nie powinno tak być. Niestety, mimo iż wszystkim się to nie podoba, to nieliczni chcą zdobyć wiedzę, jak sobie z problemem radzić. Symptomatyczne jest to, że na 225 dzieci uczęszczających do przedszkola, na pogadankę na temat wszawicy przyszło zaledwie 12 osób!

- 15 lutego została przeprowadzona przez pielęgniarkę pogadanka dla rodziców na temat wszawicy, na której było obecnych 12 osób, a liczba dzieci w przedszkolu to 225. Podczas pogadanki udostępniono rodzicom procedurę zwalczania wszawicy w przedszkolu. Rozpropagowano materiały edukacyjne dotyczące tego problemu przekazane przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Ostrołęce - pisze dyrekcja.

Rodzice nie zostali pozostawieni sami sobie. "Zalecono rodzicom codzienną kontrolę czystości głów dzieci i pozostałych domowników"

Dyrekcja przedszkola stanowczo też odpiera zarzuty, jakoby rodzice zostali pozostawienia sami sobie. Nikt nie został bez pomocy. W przedszkolu zostały wdrożone wszelkie procedury zaradcze.

- W styczniu i lutym w pomieszczeniach przedszkola przeprowadzono zabiegi dezynfekcji wszystkich pomieszczeń przedszkolnych (sale, szatnie, toalety), wyprano wykładziny dywanowe, pluszowe zabawki i maskotki, zdezynfekowano zabawki plastikowe i drewniane. 1 marca 2023 r. ponownie pojawił się problem wszawicy. Zgłoszenie dotyczyło dwóch grup przedszkolnych. Wychowawcy grup postępowali zgodnie z obowiązującą w przedszkolu procedurą. Wszyscy rodzice z grup zostali poinformowani o zaistniałym problemie i poproszeni o dokładne sprawdzenie głów swoich dzieci. 2 marca 2023 r. ponownie po interwencji rodzica odbyła się w przedszkolu kontrola prowadzona przez pracowników Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrołęce, na skutek której dyrektor przedszkola otrzymała zalecenie zlecić rodzicom codzienną kontrolę czystości głów dzieci i pozostałych domowników, dokonać przeglądu czystości głów dzieci, zdezynfekować sale, szatnie przedszkolne, wyprać wykładziny i zabawki pluszowe. Wszystkie zalecenia zostały wykonane. Kontroli czystości głów dzieci dokonali wyznaczeni pracownicy przedszkola, natomiast na dzień 6 marca zaplanowano kontrolę czystości głów przez pielęgniarkę z Przychodni "Zdrowie" w Olszewie-Borkach. Zgodnie z opisaną wyżej sytuacją nieprawdą jest pozostawienie rodziców samych sobie z zaistniałym problemem - informuje dyrektor przedszkola.

Reklama

"Nie można zabronić uczęszczania do placówki dziecku z wszawicą"

Jak wskazują wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Państwowego Zakładu Higieny nie można zabronić uczęszczania do placówki dziecku z wszawicą.

- Dyrektor, nauczyciel lub opiekun może zaproponować rodzicom lub opiekunom prawnym rozważanie możliwości pozostawienia dziecka w domu przez okres 7-10 dni. Po tym czasie niezbędne jest powtórzenie kuracji, z gnid, które pozostały na włosach mogą rozwinąć się dorosłe osobniki. W przedszkolu opracowane są szczegółowe procedury postępowania w przypadku pojawienia się wszawicy. W przedszkolu nie jest zatrudniona pielęgniarka - ustawa 12 kwietnia 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami nie obejmuje dzieci uczęszczających do przedszkola - informuje dyrekcja placówki.

Problem dotyczy niemal każdej placówki oświatowej. Rodzice cyklicznie otrzymują komunikaty

Wszawica to wciąż aktualny i palący problem. Niczym bumerang powraca w szkołach i przedszkolach. Rodzice z innych placówek cyklicznie walczą z tą chorobą. Wielu cyklicznie otrzymuje komunikaty ze szkół, aby sprawdzać dzieciom głowy, bo znów zauważono problem lub prowadzone są działania profilaktyczne.

- Drodzy Rodzice, prosimy o sprawdzenie czystości głów dzieci w ramach profilaktyki - czytamy w jednym z SMS-ów od dyrekcji przedszkola.

 - Drodzy Rodzice, prosimy o systematycznie sprawdzanie czystości skóry głowy i włosów u dzieci. W przypadku podejrzenia zakażenia wszawicą należy podjąć wszystkie czynności prowadzące do likwidacji choroby -

Sanepid podaje wytyczne do walki z wszawicą

Na problem każdorazowo reaguje także Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Ostrołęce, która regularnie publikuje informacji oraz wytyczne, jak zwalczać chorobę.

- Wszawica (inaczej pedikuloza) jest chorobą pasożytniczą wywołaną przez wesz głowową (Pediculus humanus capitis). Wszawica występuje we wszystkich krajach świata. Jest to powszechny problem, który nie zawsze jest oznaką braku higieny. Do zarażenia może dojść w każdym wieku, chociaż najczęściej występuje ona u dzieci i młodzieży. W przypadku zdiagnozowania wszawicy należy bezwzględnie leczyć nie tylko samego pacjenta, ale także obserwować i ewentualnie leczyć wszystkie osoby kontaktujące się blisko z pacjentem (rodzina). Do zwalczenia wszawicy konieczne jest zastosowanie odpowiedniego preparatu, który skutecznie likwiduje pasożyty. Obecnie stosowane są preparaty w postaci lotionu, żelu, szamponu lub kremu, można je dostać w aptekach - informuje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Ostrołęce.

Zobacz jakie są drogi szerzenie się i objawy wszawicy, jak ją leczyć i jak wdrażać profilaktykę w tym zakresie. Sprawdź też jakie są zadania szkoły w walce z wszawicą. 

Szerokie informacje na ten temat znajdziesz m.in. na stronach Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczna w Ostrołęce oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Wszawica - profilaktyka i zwalczanie

Wyświetleń: 3966 komentarze: -
12:58, 14.03.2023r. Drukuj