niedziela, 28 maja 2023 r., imieniny Augustyna, Jaromira, Wilhelma

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Msze święte gregoriańskie w intencji zmarłego ks. infułata Zygmunta Żukowskiego

Od 22 maja, przez kolejne 30 dni, do 20 czerwca, codziennie odprawiane są msze święte gregoriańskie w intencji zmarłego ks. infułata Zygmunta Żukowskiego, wieloletniego proboszcza parafii farnej w Ostrołęce. Msze odprawia ks. Dariusz Izbicki, kapelan ostrołęckiego szpitala.

Msze święte gregoriańskie stanowią głęboką tradycję wiary katolickiej, którą wierni mogą dobrowolnie kontynuować.

Reklama

Każdy wierny może uczestniczyć we mszy świętej w swojej parafii i ofiarować sakrament komunii świętej i swoją modlitwę dla zmarłego ks. infułata. Taka forma wspólnoty modlitewnej stanowi istotny element wiary i pielgrzymki duchowej.

Msze święte gregoriańskie, znane również jako Msze Gregoriańskie, są to serie 30 mszy świętych odprawianych codziennie za duszę zmarłego. Nazwa pochodzi od papieża Grzegorza Wielkiego, który w VI wieku ustanowił tę praktykę. Według tradycji katolickiej, msze gregoriańskie mają na celu przyspieszenie przejścia duszy zmarłego przez czyściec do nieba. Zawsze odprawiane są bez przerwy, przez trzydzieści dni, a ich moc i skuteczność wynikają z nieustannej modlitwy kościoła.

Reklama

Wspomnienie o ks. infułacie Zygmuncie Żukowskim

W wieku 85 lat, w środę 21 grudnia 2022 roku, w ostrołęckim szpitalu zmarł ks. infułat Zygmunt Żukowski. Pochodzący z Kolna, ksiądz Zygmunt, przez wiele lat pełnił służbę jako proboszcz najstarszej ostrołęckiej parafii.

Święcenia kapłańskie przyjął 4 czerwca 1961 roku w Łomży, a następnie służył jako wikariusz w różnych parafiach, zanim trafił do Ostrołęki w 1975 roku. Od 1982 roku był oficjalnie proboszczem parafii pw. Nawiedzenia NMP, choć obowiązki związane z prowadzeniem parafii powierzono mu już w 1978 roku.

Ks. Żukowski był nie tylko duszpasterzem, ale i społecznikiem, pełniąc wiele funkcji, takich jak kapelan ostrołęckiego szpitala, członek kolegium konsultorów diecezji łomżyńskiej czy kapelan ostrołęckiej Solidarności. Był znanym i cenionym w środowisku głosem w sprawach związanych z Kościołem i tradycją.

Najważniejsze osiągnięcia ks. Żukowskiego to powstanie nowych parafii w Łęgu Starościńskim, Dobrołęce i Olszewie-Borkach, jak i starania o rozbudowę i renowację kościoła farnego. Udało mu się również powiększyć ogrodzony teren kościoła, gdzie stanął pierwszy w Ostrołęce pomnik papieża św. Jana Pawła II.

Reklama

Ks. Zygmunt Żukowski był niezwykle zasłużony dla swojej wspólnoty i Kościoła, co potwierdzają liczne odznaczenia, medale i wyróżnienia, które otrzymał. Wśród nich jest tytuł Honorowego Prałata Jego Świątobliwości Papieża Jana Pawła II oraz godność Protonotariusza Apostolskiego - infułata, nadane przez papieża Benedykta XVI. 

Niezapomniany, niezwykle zaangażowany w życie Kościoła i społeczności lokalnej, ks. infułat Zygmunt Żukowski zostanie zawsze zapamiętany jako wielki duszpasterz i społecznik. Jego działania i niezłomna wiara w znaczący sposób przyczyniły się do rozwoju ostrołęckiej parafii.

Wyświetleń: 12563 komentarze: 4
15:35, 23.05.2023r. Drukuj


Powrót


Ę @ 10:57, 25.05.2023

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 31.0...226

O znowu ten specjalista dziecięcy.

Ina2 @ 11:24, 25.05.2023

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 31.0...99

Musiał mieć strasznie dużo na sumieniu skoro wszyscy mamy się za niego modlić.

Hehe @ 18:55, 25.05.2023

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 5.173...94

Chluby to on Naszemu Miastu nie przyniósł

Jędrek Graczyk @ 09:25, 26.05.2023

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 37.248...148

Wielki grzesznik ci musiał być on... 😉

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia Regulaminu.

Redakcja Mojej Ostrołęki nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów.
Należą one do osób, które je zamieściły.

Powrót