niedziela, 28 maja 2023 r., imieniny Augustyna, Jaromira, Wilhelma

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Radni byli zgodni. Pomnik Rodziny na cmentarzu miejskim będzie odnowiony i zmieni lokalizację

Podczas dzisiejszej sesji rady miasta poruszono temat Pomnika Rodziny - Pięciu Krzyży - wybudowanego przed laty na cmentarzu miejskim przy ul. Krańcowej w Ostrołęce. Budowla zostanie odrestaurowana i usytuowana w dogodniejszej lokalizacji. 

Pomnik zostanie wzniesiony na nieruchomości  położonej przy ul. Krańcowej, stanowiącej część cmentarza miejskiego w Ostrołęce, której właścicielem jest Miasto Ostrołęka.

Reklama

Uzasadnienie do projektu uchwały:

Prace nad urządzeniem cmentarza komunalnego w Ostrołęce rozpoczęto 10 maja 1991 r. Przed ich ukończeniem na jego terenie wzniesiono pomnik poświęcony wszystkim zmarłym członkom lokalnej społeczności. Pięć krzyży, dwa większe i trzy mniejsze, symbolizowały rodzinę - rodziców i troje dzieci. Obiekt zaprojektował architekt Jan Deptuła, wykonawcą było Przedsiębiorstwo Budownictwa Komunalnego w Ostrołęce. Uroczyste poświęcenie pomnika i całego cmentarza odbyło się 1 grudnia 1991 r. Ówcześnie obiekt znajdował na niezagospodarowanym obszarze cmentarza, w znacznej odległości od użytkowanej przestrzeni grzebalnej. Po dokonanych na przestrzeni lat inwestycjach, pomnik znalazł się na skrzyżowaniu dwóch alejek cmentarnych, a wokół niego powstało wiele nagrobków wraz z przyległą roślinnością. Z tego względu zmniejszyła się widoczność obiektu, a jego lokalizacja utrudniała przemieszczanie się po cmentarzu oraz dokonywanie niezbędnych prac, jak transport materiałów czy wywóz śmieci.

Reklama

Pod wpływem warunków atmosferycznych na całej powierzchni pomnika pojawiły się liczne pęknięcia, a także spękania ścianek wykonanych z cegły klinkierowej, ubytki na podestach lastryko, widoczna była również wyraźna degradacja spoin spawalniczych. Stan obiektu wywoływał realną obawę o zawalenie się całej konstrukcji na pobliskie nagrobki i alejki. W związku z tym w grudniu 2021 r. administrator cmentarza - Ostrołęckie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Spółka z o.o. - przeprowadził demontaż stalowych krzyży oraz rozbiórkę pozostałych elementów pomnika.

Po konsultacji z administracją cmentarza ustalono koncepcję nowej lokalizacji obiektu. Monument zostanie ustawiony w pasie zieleni przy alei głównej cmentarza, prowadzącej od bramy głównej do kaplicy oraz rozgałęzień na poszczególne sektory. Takie umiejscowienie pomnika pozwoli na jego wyeksponowanie w dobrze widocznym i reprezentacyjnym obszarze, nie wpływając negatywnie na możliwości poruszania się po cmentarzu. Na posiedzeniu w dniu 21 marca 2023 r. pozytywną opinię o wskazanej lokalizacji instalacji obiektu wyraziła Komisja Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Promocji Rady Miasta Ostrołęki.

Reklama

Pomnik zostanie odtworzony na wzór zdemontowanego monumentu z wykorzystaniem elementów pozostałych po rozbiórce. Koszty wystawienia obiektu zostaną pokryte ze środków Ostrołęckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Spółka z o.o.

Wszyscy radni byli "za"

O realizacji zadania radni zadecydowali podczas sesji 25 maja, głosami 19 za, przy braku głosów przeciwnych i wstrzymujących się. Głos zabrała radna Grażyna Sosnowska, która nie kryła zadowolenia. 

- Chciałam bardzo serdecznie podziękować. Ten pomnik został już rozebrany z powodów technicznych i lokalizacyjnych. Cieszę się, że na jednej z komisji technicznych była rozmowa i pan prezes zadeklarował, że jest w stanie ten pomnik odbudować ze środków OTBS. Myślę, że dla wielu mieszkańców jest to ważne, żeby ten symbol, który był zaprojektowany i postawiony, dalej funkcjonował. Już nie jako instalacja, ale jako pomniki - mówi  radna Grażyna Sosnowska.

Zobacz także:

Pomnik Rodziny na cmentarzu miejskim zmienia lokalizację

Zobacz zdjęcia:
Sesja rady miasta

Więcej zdjęć: Sesja rady miasta

Wyświetleń: 2406 komentarze: 1
11:45, 25.05.2023r. Drukuj


Powrót


KIKA @ 12:24, 25.05.2023

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 83.28...140

Dziękuję.Moi rodzice są pochowani w dużej odległości od Ostrołęki.Zawsze w ważne dla mnie rocznice zapalałam dla Nich , pod pomnikiem znicze.Teraz wrócę do tego , dla mnie ważnego gestu, łączącego pamięć o Nich.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia Regulaminu.

Redakcja Mojej Ostrołęki nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów.
Należą one do osób, które je zamieściły.

Powrót