Włocławek, Warszawa, Dąbrowa Górnicza, Ostrołęka, okolice Oświęcimia, Kraków oraz rejon Stalowa Wola - Tarnobrzeg - te lokalizacje Orlen bierze pod uwagę planując budowę pierwszych, małych elektrowni jądrowych w Polsce. Znamy szacunkowe poparcie dla inwestycji w Ostrołęce.
O planach Orlenu w sprawie budowy reaktorów jądrowych mówi się już co najmniej od roku. Pierwszy reaktor modułowy ma być następcą nieudanej inwestycji węglowej w Ostrołęce. Byłby to zatem symboliczny koniec ery węgla i początek czasów atomu w polskiej energetyce.
W kwietniu podczas konferencji prasowej, Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen ogłosił lokalizacje budowy reaktorów jądrowych. Wśród innych miast, na mapie lokalizacji znalazła się także Ostrołęka. Wskazano też potencjalną działkę, na której zostanie on wybudowany. To plac po bloku węglowym, przy ulicy Krańcowej.
Reklama
Działka, na której zostanie wybudowany mały reaktor jądrowy to 70-hektarowy teren po elektrowni węglowej przy ul. Krańcowej, z realizacji której się wycofano. Teren oraz część niewykorzystanej infrastruktury będzie wykorzystany pod nową inwestycję.
Dla tego obszaru wykonano już badania środowiskowe, planując na tym terenie najpierw elektrownię węglową, potem blok parowo-gazowy oraz spalarnię odpadów niebezpiecznych. Wykonano już także odwierty geologiczne dla lokalizacji w Ostrołęce. Jak zapowiedział prezes Obajtek, reaktor powstanie w Polsce na przełomie 2028 i 2029 roku. Czy to będzie właśnie ostrołęcki obiekt?
Koszt budowy pierwszego reaktora może sięgnąć 1,5 mld dolarów.
W mediach społecznościowych pojawiła się grafika Orlenu, która ma obrazować poparcie mieszkańców dla inwestycji w jej potencjalnych lokalizacjach. Gdzie akceptacja dla małego reaktora jest największa? Jak budowę oceniają mieszkańcy Ostrołęki?
Na mapie Orlenu umieszczono miejscowości, które koncern bierze pod uwagę planując rozlokowanie małych reaktorów jądrowych. Są to Włocławek, Warszawa, Dąbrowa Górnicza, Ostrołęka, okolice Oświęcimia, Kraków oraz rejon Stalowa Wola - Tarnobrzeg.
Najwyższe poparcie dla zapytania "Budowa malej elektrowni jądrowej w mojej miejscowości/gminie" zanotowały Kraków i Oświęcim. Inwestycję akceptuje tam nieco ponad połowa mieszkańców. Za budową elektrowni jest 43 procent warszawiaków. W Ostrołęce poparcie wyniosło ponad 41 procent. To tyle samo co w Stalowej Woli - Tarnobrzegu i Włocławku.
W zestawieniu ujęto także poparcie dla inwestycji w województwach, w których znajdują się wytypowane przez Orlen miejscowości. Najwyższe poparcie dla inwestycji mają mieszkańcy województw zlokalizowanych na południu Polski. W województwie mazowieckim akceptacja wyniosła 51 procent, w kujawsko-pomorskim 44 procent, podkarpackim 57 procent, małopolskim 58 procent, a w śląskim 52 procent.
Oświęcim z jedną z najwyższych akceptacji:)! Duma....!:) pic.twitter.com/dE1Zr8atpE
— Dawid Piekarz (@Dawid13681239) May 24, 2023
Zobacz też:
Mały reaktor jądrowy w Ostrołęce! "To są wstępne, potencjalne lokalizacje" (wideo)
Wyświetleń: 15999 | komentarze: 79 | 13:05, 25.05.2023r. | ![]() |
Orlen łupi nas na stacjach benzynowych (utrzymując wysokie ceny w hurcie), pis ciągle nakłada nowe daniny i opłaty to starczy na 800+ i na elektrownie
Dobra zagrywka. Postraszyli spalarnią śmieci, to teraz będą ich po rękach całować, że elektrownię jądrową budują :)
Odpady radioaktywne paliwem przyszłości w elektrowniach atomowych.
htt ps://ww w.youtube.c om/watch?v=tyw0ke7D0Rw
Budowa na placu po elektrowni węglowej. Czyli jak? Miała tam powstać gazowa/rury dalej kładą/.
Obydwie powstaną?
Tylko ułomni są przeciwko temu reaktorowi.
To są bezpieczne rozwiązania.
Tania energia dla regionu, ponadto rozwój naszego regionu.
Same plusy.
💞☢️
Życia mi nie starczy zanim zobaczę ten mały reaktor jądrowy w tym mieście jak będzie PiS rządził.
Ale za to na pewno doczekam się nowej parafii.
Prośba.
Niech się wypowiadają ludzie którzy posiadają wiedzę w tym temacie.
Bo paplacie tutaj jak kobiety w maglu.
Czarnobyl oto hasło dla popierających elektrownię atomową.Nie ma bezpiecznych reaktorów atomowych.Nigdy nie było i nie będzie bo to czysta śmierć.Kto badał i jak opinię społeczną ,bo nie wierzę że w mieście i okolicy było by 40 procent samobójców.Budować coś takiego w Ostrołęce to jak dać małpie brzytwę ,kłopoty gwarantowane i obniżenie wartości nieruchomości.Czas Uciekać.
@ 14:07 Obydwie powstaną?
Jesteśmy w dramatycznej sytuacji i potrzebujemy wszystkiego oprócz węgla. Potrzebujemy gazówek, atomu, OZE, wszystkiego co jest choć trochę zielone. Jesteśmy w d-r-a-m-a-t-y-c-z-n-e-j sytuacji uzależnieni od importu energii z zagranicy. Lata zacofania i nic nie robienia w tym zakresie. Właśnie wybudowano most energetyczny i będziemy importować energię z elektrowni atomowej Chmielnicki. Jeszcze raz Bogdan Chmielnicki będzie walczył z Polakami, tym razem z zabobonami jakie mają w potylicy bo z chochlowania węgla robią istne nabożeństwo.
Wróci do rządzenia w mieście PIS to wam spalarnie niebezpiecznych odpadów z Niemiec wybuduje będą darmowe zanieczyszczenia powietrza i wiążące się z tym choroby, a leczyć trzeba będzie się prywatnie, ponieważ dzięki dobrym rządom PIS na wizytę u specjalisty czekamy ponad 4 lata, aż nazbierają w partii kasy z naszych składek.
Nie wierze jakis typ wyskakuje z reaktorami sprzed pół wieku jako przyklad niebezpieczenstwa atomu haha Nie mozna byc az tak glu.pim.
Ciekawe czy taki je.lop wie ze na slowacji i w czechach jest kilka duzych elektrowni jadrowych. Pewnie nie.
Bardzo dobrze, niech buduja. Wydajnosc, bezpieczenstwo i przede wszystkim brak syfu z nad elektrowni.
cyt:
"Byłby to zatem symboliczny koniec ery węgla"
Symbolicznym zerwaniem z węglem będzie nie uruchomienie atomu tylko pożegnanie się z węglowym kopciuchem o którym nic się nie mówi, kiedy ma być jego zamknięcie. Naturalnym wydaje się być zamknięcie go w momencie uruchomienia alternatywnych źródeł ale już dziś można obstawiać zakłady bukmacherskie, że nawet wtedy z rozbrajającą szczerością wyjdą i oznajmią, że węglówka będzie chodzić do końca świata i o jeden dzień dłużej. A nie po to buduje się zeroemisyjne czy niskoemisyjne źródła energii żeby chochlować dalej węgiel.
Wam to mogą góry ze złota obiecywać i to łykniecie jak pelikany. Banda jeł opów. Głosujcie na tych samych złodziei dalej to będziecie tam mieć plany startów kosmicznych
Jeśli za budowę tej elektrowni byłby odpowiedzialny PiS to jestem na NIE!!!
PiS za co się nie weźmie to spartoli i utopi kupę szmalcu, tak jak w przypadku niedoszłej elektrowni węglowej.
PIS Wam wszystko obieca 13,14, 800+, rewaloryzację 50proc. SMR, wakacje w Egipcie, a wszyscy za to zapłacie po wyborach w podwyżkach cen. PIS nie ma własnych pieniędzy, a za wszystko płacą pracujący.
do czego nam elektownia atomowa zeby nam soros sprzedawał drogi prąd. wybudują ją z naszych podatków a potem oddadzą w prywatne łapy. ledwo uwolnilismy się od pomocy udzielonej przez usa po drugiej wojnie swiatowej po 30 lat mamy znów oddac to czego się dorobilismy. usa bankrutuje wiec wywołali konflikt jak w 39 i znów zamiast pracować chca z nas zrobic niewolników którzy beda pracować za prąd wode gaz.
Oby powstała w Ostrołęce. Pewnie pytali jakieś dziadków, którzy nie maja prozaznania w temacie. To kolejny impuls do rozwoju regionu. Turystyki i tak tu nie będzie, a taka elektrownia ściąga przemysł. Jestem na tak.
PISu nie lubie ale za tą inwestycją jestem za! Same korzyści a co do strachu w Różanie jest jedyne w kraju składowisko odpadów promieniotwórczych i nikomu nic się nie stało
Sam na siebie pracuje, a na dodatek z odebranych owoców mojej pracy utrzymuje członków i wyborców twojej partii, bo im się należy.
To ty tak wykopujesz te pieniądze zakopane w Zakopanem
Ale nawet jak sam je wykopujesz to one i tak nie są Twoje.
Nikt nie ma swoich pieniędzy.
Genialny plan pis, Ruskich i ukrofilskuch onuc i bohaterów nagrań z Podkarpacia. Jak łatwo szantazowac miasta? Postawić w nich rwaktory i straszyć obywateli atakiem rakietowym...
PIS wydrenuje Polakom kieszenie, żadnej elektrowni nie będzie, podniosą ceny prądu, a pieniądze trafią do partii jak to ma miejsce od 4 lat. Spółki skarbu państwa zarządzane przez członków PIS podnoszą ceny paliwa, prądu, gazu, węgla, drewna, leków, a pieniądze trafią do partii, a tam rozdają swoim ludziom i ich rodzinom wille i miliony złotych w nagrodę, a wszystko z pieniędzy odebranych polskim rodzinom.
Były mieszkaniec @ 18:02
"Ciekawe , że Niemcy właśnie odchodzą od tego typu elektrowni"
Jeszcze ciekawsze, że w tym czasie co Niemcy zamknęli swoją atomówkę, Finowie otworzyli dużą nową elektrownię jądrową. Tylko zaboboniarze co nie mają zielonego pojęcia o atomie sieją zamęt. Widocznie jest w Niemczech jeszcze dużo zabobonów wymuszających tego typu decyzje. Inni się patrzą i dziwią.
PIS to partia polityczna będąca całe życie na utrzymaniu pracujących Polaków zwłaszcza tych najbiedniejszych, którym żądzach w wysokich cenach, podatkach zabierają ponad połowę ich środków do życia na które tak ciężko pracowali, emerytom i rencistom w podatku inflacyjnym dwa miesiące emerytury i renty, po prostu jest to dramat polskich rodzin. Co 5 rodzina straciła wszystko łącznie z domem i żyją w skrajnym ubóstwie, a liczba przedwczesnych zgonów Polaków jest zatrważającą, wszyscy płacą wysokie składki zdrowotne, a darmowa publiczna zdrowia to fikcja, ludzie muszą się leczyć prywatnie, gdyż od czasów pandemii służba zdrowia nie istnieje, dostać się do specjalisty graniczy z cudem, a na wizytę trzeba czekać nawet 4 lata, o cenach leków nowego nie warto wspominać, gdyż rząd w tym roku ceny ich podniósł do tego stopnia, że wiele rodzin nie stać na lekarstwa, po prostu to co się aktualnie dzieje to dramat polskich rodzin, więc przestańcie kłamać i wyszukiwać wymówek, za dramat w Polsce odpowiada rząd, który swoim ludziom rozdaje miliony złotych nagród i wille za pieniądze odebrane Polakom, gdyz PIS nie ma własnych pieniędzy, a tylko te które nam odbiera dyktując ceny u państwowych monopolistów.
Fiński reaktor to EPR a nie SMR. EPR był wybudowany przez najlepszych na świecie specjalistów, a mimo to mieli poślizg kilka lat i cena wzrosła dwukrotnie, a na dodatek nawet Francja musi kupować uran od Rosji.
Hiroszima. @ 15:38
Mylisz się, obecnie 80% kosztów budowy siłowni jądrowej to względy bezpieczeństwa, na załączonym materiale video powyżej prezentowane są nawet sytuacje, w których samolot pasażerski uderza w reaktor a ten ma to przetrwać.
Bez hejtu @ 23:02
Rosja na szczęście nie jest jedynym dostawcą uranu. Świat jest obdzielony mniej więcej po równo tym pierwiastkiem. Czy słyszałeś aby kiedykolwiek jakaś elektrownia stanęła z powodu braku paliwa jądrowego?
Rosja zarządza połowa zasobów Uranu na świecie w tym na kontynencie afrykańskim. Taka potęga ja Francja do dziś kupuje uran od Rosji.
Zaboboniarze i lobby węglowe sieją zamęt. Nie warto dla garstki ludzi napychających sobie kabzę w ten sposób chochlować dalej węgiel i przerzucać miliony jego ton w różne zakątki kraju.
Żadna elektrownia atomowa nie przetrwa uderzenia samolotu wystarczy sprawdzić raporty międzynarodowej agencji atomistyki.
@ 23:14
Relatywnie łatwo zastąpić Rosję w roli dostawcy uranu. Obecnie na celowniku Brukseli jest choćby Kazachstan. Elektrownie atomowe to niezależność energetyczna.
CD @ 23:17
Nie siej anonimowo zamętu, projektując budowę każdy zakłada, że elektrownia jądrowa może stać się teatrem działań wojennych i musi przetrwać ostrzał. Reaktory jądrowe są odporne na upadek samolotu, atak i trzęsienia ziemi. Wielka Brytania właśnie uniezależnia się od paliwa jądrowego z Rosji stawiając na krajowe zasoby tego pierwiastka.
Nigdzie na świecie nie ma wybudowanego reaktora SMR, o jakiej niezależności mówisz jak Polska nie ma Uranu? a elektrownie będą spłacać nasze prawnuki Amerykanom.
Przyszłość to OZE, wodór, elektrownie szczytowo pompowe, biogazownie.
Człowieku nie masz bladego pojęcia o czym piszesz. Nie ma takiej elektrowni atomowej na świecie, która przetrwa uderzenie samolotu, a tym bardziej żadnej konwencjonalnej rakiety balistycznej.
Do @ 15:53, 25.05.2023, IP:37.7...94 p o z d r a w i a m i dziękuję za komentarz.
NALEŻY PRZYPOMNIEĆ że ELEKTROWNIA ATOMOWA PRODUKUJE TAKŻE
WIELKĄ ILOŚĆ CIEPŁA ODPADOWEGO, p o r ó w n y w a l n i e do wysokosprawnych elektrowni węglowych. PONIEWAŻ INWESTOR NIE UJAWNIA
MOCY ELEKTRYCZNEJ ostrołęckiej elektrowni atomowej - NIE WIEMY CZY TO
CIEPŁO BĘDZIEMY MOGLI W PEŁNI Z A G O S P O D A R O W A Ć ???. Warto
także przypomnieć, że odprowadzanie ciepła DO NARWI - NIE ODBYWA SIĘ
DARMO Z poważaniem Jerzy Brojek z Ostrołęki, dnia 26 maja 2023 roku.
Wielkie inżyniry i znafcy się wypowiadają.Bezpieczne, bezpieczne i się nie bójta .A i tak od czasu do czasu jakieś cuda techniki robią BUM!!!!!! .......
PIS wam obieca gruszki na wierzbie, a przez 8 lat nic nie powstało tylko kupa gruzu za 1300 milinów złotych.
Trzeci reaktor jądrowy w elektrowni atomowej Olkiluoto i piąty w Finlandii został uruchomiony 13 lat po planowanym terminie. Jednostka EPR o mocy zainstalowanej 1600 MW pokryje około 14% krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną.
Jaki darmowy prąd człowieku?? W tych czasach nie ma nic za darmo!
W Płocku jest rafineria orlenu i myślisz, że mają tańsze paliwo? Wręcz przeciwnie - mają najdroższe!
Ja pier...... Ostrołęka to faktycznie ciemnogród, ogniskami będą d#py grzać i dalej narzekać że nic się nie dzieje i drogi dziurawe. Ch## aby kościoły i kebaby były. Aż się przykro robi jacy ludzie nas otaczają.... Już od dawna wstyd się przyznać komuś że w oce mieszka, ale teraz to bez wstydu trzeba uciekać...
Nikt Cię tu na siłę nie trzyma, większość krajów na świecie żyje bez elektrowni atomowych i mają się lepiej niż Polska. Niech poprawią sieci przesyłowe, gdyż zamiast korzystać z darmowego prądu z OZE, wyłączają produkcję, a spalają węgiel.
Widzę wysyp Eko oszołomów.
Swoją drogą i tak PiS nic nie wybuduje bo oni muszą wile dla swoich działaczy pobudować.
Czy potrafisz zrozumieć, że elektrownia węglowa robi bardzo mało miejsca w sieci energetycznej dla OZE? Czy potrafisz zrozumieć, że nie zawsze świeci i nie zawsze wieje? Atom robi 10 razy więcej miejsca w sieci dla OZE
Czy rozumiesz, że po to są potrzebne elektrownie szczytowo pompowe i magazyny energii? Jak świeci i wieje to się produkuje wodór, aby z niego wytworzyć ponownie energie. Rozumiem, że nowe technologie to nie twoja domena, a opowiadanie bajek o mchu i paproci. Już PGING z Toyota pracują nad takimi rozwiązaniami.
Nowobudowane elektrownie mają wytrzymać uderzenie samolotu.
Tak się składa, że pracuje przy budowie jednej z nich w Wielkiej Brytanii i nasze bunkry w Wilczym Szańcu nie zrobią na nikim wrażenia.
Inna sprawa jest taka, że Polski pod rządami partii Podatki i Składki na taką elektrownie nie stać.
Napisz ile ten EPR w WB ma poślizgu w terminach? Co najmniej 10 lat, a i tak nie spełnia już najnowszych norm.
Atom w Polsce powinien być już dawno, dawno temu. Kwestia bezpieczeństwa elektrowni jądrowych w ogóle nie powinna być poruszana, ponieważ są to elektrownie nadzwyczaj bezpieczne (nie ma co tutaj poruszać przypadku Czarnobyla, bo jak bezmyślni radzieccy "naukowcy" chcieli poeksperymentować w '86 to wszyscy wiemy jak to się kończyło, w cywilizowanym świecie takie rzeczy się po prostu nie dzieją), więc generalnie jestem za budową takich elektrowni w naszym kraju.
Dodanie darmowego prądu dla mieszkańców w promieniu 5 km od elektrowni jądrowej jako formy zadośćuczynienia
powinno być jednym z rozważanych środków. Zapewnienie darmowego prądu mieszkańcom może pomóc w zniwelowaniu kosztów energii elektrycznej i jest bezpośrednim wsparciem dla społeczności dotkniętej działalnością elektrowni.
Darmowy prąd może być udostępniany na podstawie określonych kryteriów, takich jak zamieszkiwanie w określonym promieniu od elektrowni i przedstawienie odpowiednich dokumentów potwierdzających tożsamość i miejsce zamieszkania. Mieszkańcy powinni otrzymywać pewną ustaloną ilość darmowej energii elektrycznej miesięcznie lub kwartalnie, aby zrekompensować koszty energii. Musimy się zjednoczyć i tego chcieć , sam pomysł nie jest zły lepszy na pewno od budowy spalarni na którą zgody nie ma ostrołęczan i nie będzie. Zresztą jesteśmy przed wyborami OSZUKALI z poprzednia to i z tą mogą. I co z elektrownia gazową będą znów burzyć 😂😂😂😂😂
;😂😂 oj żeby za 4 lata jakiejś wodorowej tylko nie wymyślil bo na pewno będzie w Ostrołęce 😂😂😂😂😂
;
Pozdrawiam wszystkich Państwa komentujących. Oczywiście że nie będzie
kiedykolwiek darmowego prądu, bo tego nigdzie nie praktykuje się. Sprawą otwartą
są natomiast CENY CIEPŁA POWSTAJĄCEGO PODCZAS PRODUKCJI ENERGII
ELEKTRYCZNEJ. Logika i ochrona klimatu PODPOWIADAJĄ - ŻE POWINNO ONO
BYĆ ZBYWANE ODBIORCOM - PO TAK ZWANYCH KOSZTACH WŁASNYCH
PRODUCENTA ENERGII ELEKTRYCZNEJ. W najgorszym przypadku -
Z JAKIMŚ M I N I M A L N Y M (kilkuprocentowym ) ZYSKIEM. Alternatywą jest
zrzucanie tego ciepła do Narwi, za co producent energii elektrycznej ponosi opłaty
środowiskowe. Mieszkańcy Ostrołęki nie wiedzą - ile tego ciepła miejscowa Elektrownia zrzuca ( szczególnie w okresie grzewczym ) do Narwi i ile ono kosztuje???. NIE SĄ TO TAJEMNICE HANDLOWE ANI DANE WRAŻLIWE niedostępne dla DZIENNIKARZY, ani tym bardziej dla WŁADZ SAMORZĄDOWYCH
MIASTA. Niepokoi to, że po przejęciu przez Elektrownię d y s t r y b u t o r a ciepła
( OPEC ) - nie obserwujemy rozwoju SIECI CIEPŁOWNICZYCH.
Z poważaniem Jerzy Brojek z Ostrołęki, dnia 26 maja 2023 roku.
wracając do obiboków, nikt Wam tak dobrze nie da, jak dał pinokio z karłem. Nie mają własnej kasy ale dają Wam pod korek, gratuluję ...
Atom to już dawno powinien zasilać Polskę. Ukraina ma atom od dawna i prądzik taniuuuuutki jak barszczyk był. Neta 100 mb za 10 zł na nasze mieli. Jakieś 8 lat wstecz
Energia elektryczna z elektrowni atomowych jest 10 razy tańsza od elektrowni węglowych.
Mamy złoża uranu w Polsce, na szczęście kacapy nie zdążyli wszystkiego wywieźć.
Uran ma też Australia, Kazachstan i Kanada. A także Ukraina.
Ktoś wyżej napisał, że powinniśmy postawić na wodór, tylko skąd ten wodór wziąć? Wodór można wytworzyć w procesie elektrolizy, ale do tego potrzebna jest energia elektryczna, skąd ją weźmiemy? Przecież właśnie chcemy z tego wodoru tę energię elektryczną wytwarzać.
Odnawialne Źródła Energii, to jest ciekawy temat. Tylko jakie OZE? Wiatraki? Mamy za mało wiatrów. Panele fotowoltaiczne? Mamy za mało słońca. Dodatkowo mamy stare sieci energetyczne, które nie są przystosowane do podłączania małych źródeł energii elektrycznej takich jak jeden wiatrak, bo powiedzmy szczerze, większość wiatraków czy paneli to inwestycje pojedynczych osób. Jest mało firm, które stać na postawienie 100 wiatraków obok siebie.
Owszem, mamy pieniądze ze sprzedaży zielonych certyfikatów, które - teoretycznie - powinny być zainwestowane w rozbudowę i modernizację sieci energetycznych, ale rząd wolał tę kasę wydać na socjal. W efekcie mamy coraz wyższe ceny energii elektrycznej.
Rzeczywiście Niemcy odchodzą od elektrowni atomowych. Odchodzą, ponieważ mieli mieć tani gaz od kacapów, ale się przeliczyli, tego gazu nie będzie, więc mocno promują wiatraki i panele fotowoltaiczne, bo mają wielu producentów, więc jeśli jakiś kraj będzie chciał wejść w OZE, to musi przyjść do Niemców na zakupy.
Wobec tego opłacało im się atomówki zamykać.
Ale jednocześnie Czesi nie chcą swoich atomówek zamykać, a bodajże Finowie mają uruchomić nową elektrownię atomową (albo już uruchomili).
Doczytałem, to jednak Finowie i właśnie uruchomili nowy blok w Elektrownia Jądrowej Olkiluoto o mocy 1600 MW. Dla porównana bloki w naszej elektrowni mają po 200 MW.