poniedziałek, 2 paĹşdziernika 2023 r., imieniny Teofila, Dionizego, Trofima

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Wrzesień w MBP pełen literackich spotkań, warsztatów i gości

Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrołęce zaprasza na spotkania z gośćmi, warsztaty z literatami i dyskusje o literaturze, sztuce i kulturze. Przed nami szereg ciekawych wydarzeń, na które warto się wybrać. Przedstawiamy harmonogram na wrzesień.

14 września (czwartek) godz. 10.00 - 6. spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki - Filia nr 3 MBP W Ostrołęce, ul. Korczaka 4 w Ostrołęce)

Tematem będą książki "Zła kobieta Amandy Prowse" i "Kwiat wiśni i czerwona fasola" Durian Sukegawy.

Reklama

14.09 (czwartek) godz. 18.00 - spotkanie autorskie z Krzysztofem Bieleckim

Krzysztof Bielecki to autor najnowszej powieści "Zsunęła się z krzesła. Ciennik" wydanej przez PIW w 2023 r. Laureat nagród literackich: im. Wyspiańskiego, im. Piętaka, Funduszu Literatury. Powieść "Przepaść" została zakwalifikowana do konkursu głównego o Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus 2016.

18.09 (poniedziałek) godz. 10.00 (grupy zorganizowane), godz. 18.00 - Czytelnia MBP w Ostrołęce, ul. Głowackiego 42

"Spacerując Kilińskiego - 100 lat temu". Warsztaty datowania zdjęć na podstawie ubiorów" z Joanną Mruk - znawczynią mody przedwojennej i XX wieku, edukatorką i autorką książki "Moda kobieca w okupowanej Polsce". Warsztaty datowania na podstawie zdjęć będą połączone z wykładem na temat mody przedwojennej. Prosimy o przyniesienie własnych fotografii, najlepiej wykonanych przed 1945 rokiem. Projekt dofinansowano ze środków budżetu państwa w ramach programu "Patriotyzm Jutra" edycja 2023 Muzeum Historii Polski.

21.09 (czwartek) godz. 18.00 - spotkanie promujące książkę "Sędzia" - Czytelnia MBP w Ostrołęce, ul. Głowackiego 42

Oliwii Marczak - debiut literacki nastoletniej ostrołęczanki. Oliwia Marczak to uczennica klasy maturalnej IX Liceum Ogólnokształcącego im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie i absolwentka Szkoły Podstawowej nr 10 w Ostrołęce. Laureatka konkursów o "Orle Pióro" organizowanych przez Szkołę Podstawową nr 6 w Ostrołęce. Autorka powieści kryminalnej "Sędzia", którą napisała mając zaledwie 15 lat.

22.09 (piątek) godz. 12.30-18.00 - piknik czytelniczy, otwarcie Filii nr 1 Stacja Biblioteka w nowej lokalizacji - Plac Dworcowy 5

W programie:

12.45 "Mały Książę" spektakl teatru ruchu w wykonaniu Ostrołęckiej Sceny Autorskiej pod kierownictwem Wojciecha Kraszewskiego przygotowany na podstawie powieści Antoine᾿a de Saint-Exupéry᾿ego

13.15 "Która to Malala, czyli historia dziewczynki, która chciała chodzić do szkoły" spotkanie autorskie z Renatą Piątkowską dedykowane młodzieży (kl. 5-8). Książka "Która to Malala?" nominowana do nagrody IBBY, wpisana na Złotą Listę. Należy do złotej dwudziestki najlepszych książek dla dzieci i młodzieży. Bohaterka książki jest jedynym na świecie dzieckiem, które otrzymało Pokojową Nagrodę Nobla w 2015 r. (60 minut)

14.15 spektakl "Na tropie afery- gdzie podziały się litery?!"

Spotkanie jest adresowane do najmłodszych wykonaniu aktorów Teatru Edukacji i Profilaktyki "Maska" z Krakowa (40 minut)

15.00 "To się nie mieści w głowie, czyli na wesoło z Renatą Piątkowską". Spotkanie autorskie z dedykowane najmłodszym czytelnikom (0-III)

16.00-17.00 "Spotkanie z piratami" animacje dla dzieci Teatru Edukacji i Profilaktyki "Maska" z Krakowa (60 min.)

17.00 "Caminos del Sur" - "Drogi Południa" - koncert Carmen Azuar i Tomasza Kaszubowskiego zabierających publiczność na pełną emocji i wyobraźni podróż, wykonując muzykę iberyjską i latynoską z pasją i dynamiką.

Elementy towarzyszące: kiermasze książek, promocyjny autobus MZK z animacjami w ramach podsumowania Europejskiego Tygodnia Mobilności; stoisko Miasta Ostrołęki, stoisko promujące MBP w Ostrołęce, wystawa: Lokalizacje filii nr 1 "Wczoraj i dziś". W trakcie imprezy będzie możliwość skorzystania z oferty Multicentrum. Zajęcia będą odbywać się rotacyjnie w miarę zakończenia zabawy przez poszczególnych uczestników zgodnie z poniższym harmonogramem: 1) Pracownia Kreatywności Lego - budowanie prostych modeli według własnych pomysłów w godz.12.00-15.00; 2) Pracownia Robotyki - zabawa dzięki zestawom i aplikacji LEGO Education SPIKE Essential w godz. 12.00-15.00.

Reklama

25.09 (poniedziałek) godz. 18.00 - spotkanie z Michałem Ceglarkiem - Czytelnia MBP w Ostrołęce, ul. Głowackiego 42

Doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie historia. Absolwent studiów z zakresu literaturoznawstwa, archiwistyki i zarządzania dokumentacją oraz bezpieczeństwa narodowego. Kustosz archiwum naukowego Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie. Wykładowca akademicki i nauczyciel z wieloletnim stażem. W badaniach naukowych koncentruje się na zagadnieniach związanych z historią XX w., dziejami Wojska Polskiego, historią literatury, źródłami archiwalnymi oraz historycznymi uwarunkowaniami bezpieczeństwa narodowego. Laureat nagrody FENIKS 2022 (kategoria "Historia-niepodległa") oraz X edycji Konkursu im. Władysława Pobóg-Malinowskiego na Najlepszy Debiut Historyczny Roku w zakresie historii najnowszej.

26.09 (wtorek), godz. 18.00 - spotkanie z Małgorzatą Starostą- Czytelnia MBP w Ostrołęce, ul. Głowackiego 42

Spotkanie będzie oscylowało wokół książki "Na tropie trupa", której akcja rozgrywa się w Nowogrodzie. Autorka to polska pisarka z wykształcenia historyk literatury, antropolog kultury. Poetka i prozatorka, autorka nagradzanych opowiadań obyczajowych i kryminalnych, a także wierszy i bajek dla dzieci. W swojej twórczości porusza tematy poszukiwania siebie, dokonywania trudnych wyborów, budowania relacji. Z przymrużeniem oka opowiada o sile rodziny, przyjaźni i miłości. Zadebiutowała obyczajowo-kryminalną komedią "Pruskie baby" stanowiącą pierwszą część trzytomowego cyklu o tym samym tytule. Otrzymała wyróżnienia na ogólnopolskich konkursach literackich, m.in. za bajki wierszem (2008). W 2011 została wyróżniona w konkursie Uniwersytetu Gdańskiego za opowiadanie Gdzie jest mój mąż? (2010). Wina wina (2021) zwyciężyła w konkursie Moc śmiechu na powieść komediową.

28.09 (czwartek) godz. 18.00 - spotkanie z Henrykiem Gadomskim - Czytelnia MBP w Ostrołęce, ul. Głowackiego 42

Autor Słownika dialektu kurpiowskiego, będącego efektem współpracy z prof. Jerzym Rubachem, twórcą zasad kurpiowskiego dialektu literackiego. Henryk Gadomski to absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, etnomuzykolog, regionalista, kompozytor i nauczyciel muzyki. Autor publikacji z kurpiowskiej kultury muzycznej, przedstawiających portrety ludowych wykonawców, w tym 3 tomowego dzieła Puszcza Kurpiowska w pieśni z rękopisów ks. Władysława Skierkowskiego opublikowane w latach 1997-2003. Łączy pracę pedagogiczną z działalnością społeczną, która wzbogaca życie kulturalne lokalnego środowiska. Odznaczony. m.in. Nagrodą im. Oskara Kolberga w 2012, Nagrodą im C.K. Norwida w kat. muzyka, Medalem Zasłużony Kulturze "Gloria Artis". Spotkanie w ramach projektu "Ostrołęczanie: cykl spotkań". Współpraca: Stowarzyszenie "Kulturalni-Poczytalni".

Reklama

29.09 godz. 18.15 - 82 spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki - Czytelnia MBP w Ostrołęce, ul. Głowackiego 42

Tematem będzie książka "Prowadzący umarłych" Liao Yiwu. Współpraca: Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Ostrołęce.

29.09.-05.10. - Filie MBP w Ostrołęce dołączyły do Ogólnopolskiej Akcji Czytelniczej "Czytamy z Sercem"

Czytelnicza inicjatywa o charakterze edukacyjnym organizowanej w ramach obchodów dwóch świąt odbywających się 29 września - Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania oraz Światowego Dnia Serca. Główne cele akcji to: promocja literatury i czytelnictwa, poszerzanie wiedzy uczestników na temat serca - budowy tego organu, jego funkcjonowania, chorób i symbolik, rozwijanie w uczestnikach akcji wrażliwości na cierpienie i potrzeby osób chorych, propagowanie zdrowego stylu życia jako jednej z form przeciwdziałania chorobom układu sercowo-naczyniowego.

Wyświetleń: 1455 komentarze: -
12:49, 14.09.2023r. Drukuj