Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór u kobiet. Każdego roku u ok. 20 tysięcy Polek diagnozuje się ten typ nowotworu. W Polsce z powodu raka piersi co roku umiera ok. 7 tys. kobiet. W walce z rakiem najważniejsza jest wczesna diagnoza. Służą temu badania przesiewowe, w przypadku raka piersi - mammografia.
Narodowy Fundusz Zdrowia zachęca do skorzystania z bezpłatnych badań mammograficznych. Specjalny mammobus z nowoczesnym sprzętem sukcesywnie odwiedza wszystkie, nawet najmniejsze gminy na Mazowszu. Udostępniamy najnowszy harmonogram postoju mammobusów.
Z bezpłatnych badań i konsultacji mogą skorzystać kobiety w wieku 50-69 lat. Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Stanowi około 20 procent wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u Polek.
Reklama
Obserwacja częstości zachorowań w poszczególnych grupach wiekowych wykazała, że drastyczny wzrost zachorowań występował w przedziale wiekowym od 50 do 69 roku życia. Rak piersi występuje częściej po menopauzie. Najważniejszym czynnikiem wpływającym w istotny sposób na wyniki leczenia jest jak najwcześniejsze wykrycie nowotworu. Głównym założeniem programu jest więc zmniejszenie umieralności kobiet z powodu raka piersi oraz obniżenie wskaźnika umieralności z powodu raka piersi do poziomu osiągniętego w przodujących w tym zakresie krajach Unii Europejskiej.
Program adresowany jest do kobiet w wieku 50-69 lat (przy określaniu wieku brany jest pod uwagę rok urodzenia) ubezpieczonych, które w ciągu ostatnich 24 czterech miesięcy nie uczestniczyły w programie.
- rak piersi wśród członków rodziny (matka, babka, siostra),
- wczesna pierwsza miesiączka przed 12 rokiem życia,
- późna menopauza po 55 roku życia,
- urodzenie dziecka po 35 roku życia, bezdzietność.
Reklama
Program daje możliwość wykonania i oceny mammografii w zakładach opieki zdrowotnej, które zawarły umowę z Mazowieckim Oddziałem Wojewódzkim NFZ. Porada profilaktyczna w programie obejmuje: przeprowadzenie wywiadu i wypełnienie ankiety, badanie mammograficzne (2x2 zdjęcia mammograficzne wraz z opisem dokonanym przez lekarza specjalistę w dziedzinie radiodiagnostyki), sporządzenie karty badania mammograficznego.
Jeśli wynik badania mammograficznego, wykonanego w ramach programu wzbudzi wątpliwości lekarza, skieruje on kobietę na dalszą diagnostykę w ramach programu, a jeśli okaże się to konieczne na dalsze leczenie w szpitalu lub przychodni specjalistycznej. Jeżeli wynik jest prawidłowy, to na następne badanie mammograficzne w ramach programu należy zgłosić się po 2 latach, chyba że na otrzymanym wyniku badania jest informacja o zgłoszeniu się na badanie za 12 miesięcy.
W trakcie porady na etapie pogłębionej diagnostyki lekarz w zależności od wskazań medycznych decyduje, które z dostępnych w ramach programu procedur (badań diagnostycznych) należy wykonać w celu postawienia ostatecznego rozpoznania.
18 września, ul. Traugutta 1 w Ostrołęce, w godzinach 9.00-17.00 (Geneva Trust: (58) 767 34 44 lub 77
19 września, ul. Wyspiańskiego 2 w Olszewie-Borkach, w godzinach 9:00-16:00 (Geneva Trust: (58) 767 34 44 lub 77)
Wyświetleń: 2037 | komentarze: - | 10:13, 17.09.2023r. | ![]() |