sobota, 9 grudnia 2023 r., imieniny Leokadii, Wiesławy, Nataszy

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Wielkogabarytowe elementy skraplacza dotarły do elektrowni w Ostrołęce (zdjęcia)

Z Opola do Ostrołęki dotarł pierwszy transport elementów wielkogabarytowych skraplacza - waznej części budowanej w Ostrołęce elektrowni gazowo-parowej. Realizacja ostrołęckiego projektu wyniosła na koniec sierpnia tego roku około 48 procent.

Po pracach projektowych, ziemnych i fundamentowych, a także po dostarczeniu części turbiny parowej, kolejnym wyzwaniem jest transport skraplacza, w którym para wodna zmienia swój stan skupienia. Skraplacz będzie połączony bezpośrednio z turbiną parową.

Reklama

- Z perspektywy inwestora cieszy fakt, iż kolejne kluczowe elementy układu gazowo-parowego powstają w Polsce. To w Opolu bowiem został zbudowany skraplacz turbiny parowej, a we Wrocławiu część generatora. Natomiast na placu budowy czekają już na montaż części turbiny parowej, które zostały wyprodukowane w elbląskiej fabryce generalnego wykonawcy projektu - mówi Adam Galanek, członek Zarządu CCGT Ostrołęka, spółki zależnej Energi z Grupy Orlen.

Skraplacz powstał w zakładach Famet S.A. w Opolu. To potężne urządzenie zostanie przetransportowane w postaci dwóch ważących po 73 tony modułów - długich na 14 metrów i wysokich na niemal 6 metrów. Pierwsza część skraplacza dotarła już na miejsce po pokonaniu ponad 600-kilometrowej trasy. Transport drugiego modułu rozpocznie się jeszcze we wrześniu br.

Projekt blisko półmetka

Postęp prac na terenie powstającej elektrowni w Ostrołęce to kolejny krok na drodze do zwiększenia bezpieczeństwa i niezależności energetycznej kraju. Realizacja projektu budowy elektrowni gazowo-parowej w Ostrołęce przebiega zgodnie z harmonogramem - zaawansowanie realizacji wszystkich prac (projektowania, zakupów i dostaw oraz budowy) wynosi na koniec sierpnia 48 procent.

Reklama

Zagwarantowane finansowanie

Pod koniec czerwca br. w projekcie bloku gazowo-parowego w Ostrołęce osiągnięto kluczowy kamień milowy. Spółka prowadząca inwestycję w elektrownię o mocy ok. 750 MW podpisała umowę o zewnętrzne finansowanie kredytowe w formule project finance. Spółka CCGT Ostrołęka, należąca do Grupy Orlen, zawarła umowy kredytów z konsorcjum składającym się z polskich i międzynarodowych instytucji finansowych.

Kluczowa inwestycja

Blok energetyczny w Ostrołęce to jedno z kluczowych przedsięwzięć Grupy ORLEN w zakresie budowy niskoemisyjnych źródeł bilansujących KSE. Nowa jednostka będzie wspierać stabilność dostaw energii elektrycznej podczas trwającej transformacji energetycznej Polski.

Inwestycja w blok gazowo-parowy w Ostrołęce będzie wspierać zarówno cele dekarbonizacyjne Polski, jak też samej Grupy Orlen. Koncern w swoim segmencie energetycznym dąży do redukcji emisji dwutlenku węgla o 40 proc. na każdej MWh (megawatogodzinie) do 2030 roku oraz do osiągnięcia neutralności emisyjnej do 2050 roku.

Źródło: Energa

Wyświetleń: 3857 komentarze: -
15:09, 25.09.2023r. Drukuj