Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na listopadowe spotkania, warsztaty literackie, konkursy i wydarzenia. Organizatorzy zaplanowali ciekawe spotkania i wieczory literackie. Zapowiada się miesiąc pełen literackich i kulturalnych atrakcji.
Miejsce: Czytelnia MBP w Ostrołęce, ul. Głowackiego 42
Szkolenie dla bibliotekarzy dotyczące nowego wymiaru wypożyczeń międzybibliotecznych organizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. W. Gomulickiego w Ostrołęce we współpracy z Fundacją Krajowy Depozyt Biblioteczny. Szkolenie poprowadzi Roman Wojciechowski - bibliotekarz, w latach 1994 do 2020 roku dyrektor Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Józefa Wybickiego w Sopocie. Swoje pomysły w zakresie wykorzystania nowych technologii wdrażał w MBP Sopot, jak i w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze. Obecnie pracuje jako członek Rady Fundacji Krajowy Depozyt Biblioteczne oraz pełni funkcje członka zarządu Polskiego Związku Bibliotek. Zdobył wiele nagród i wyróżnień. Jedno z ważniejszych to Odznaka "Zasłużony Działacz Kultury" przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Reklama
Miejsce: Czytelnia MBP w Ostrołęce, ul. Głowackiego 42
Wieczór pamięci o Zofii Niedziałkowskiej. W programie: prezentacja multimedialna, wystawa okolicznościowa na temat jej pracy badawczej i naukowej oraz wspomnienia. O Zofii Niedziałkowskiej opowiadać będą m.in. Jadwiga Nowicka - prezeska Towarzystwa Przyjaciół Ostrołęki, dr Jerzy Kijowski - historyk i regionalista, wiceprezes Ostrołęckiego Towarzystwa Naukowego. Zofia Niedziałkowska odegrała bardzo dużą rolę w popularyzacji kultury Ostrołęki i regionu. Niewątpliwie najważniejszą pozycją w jej dorobku naukowym jest monografia miasta Ostrołęki. Wśród licznych odznaczeń, którymi została uhonorowana, najważniejsze to: tytuł Honorowego Obywatela Miasta Ostrołęki, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski oraz złota odznaka za zasługi dla miasta Ostrołęki.
Miejsce: Czytelnia MBP w Ostrołęce, ul. Głowackiego 42
Spotkanie autorskie z Maciejem Siembiedą. Autor zadebiutował jako pisarz w wieku 56 lat, jednak wcześniej, przez trzy dekady, był reporterem skupionym głównie na śledztwach historycznych. Trzykrotnie otrzymał za nie nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (tzw. Polskiego Pulitzera). W tym roku ukazała się książka pt. "Nemezis", a premierę ma powieść "Orient" z cyklu o Jakubie Kani. Spotkanie w ramach projektu "Z pisarzami na tapecie, czyli ostrołęckie spotkania literackie". Współpraca: Stowarzyszenie "Kulturalni - Poczytalni".
Miejsce: Czytelnia MBP w Ostrołęce, ul. Głowackiego 42
Spotkanie autorskie z Marią Paszyńską, pisarką specjalizującą się w powieści historycznej. Popularność przyniosły jej serie: "Owoc granatu" oraz "Wiatr ze wschodu". Jej najnowsze powieści to "Jeśli nie będzie jutra" oraz "Hańba". W 2022 roku podczas IV Festiwalu Czas na Książki w Ząbkowicach Śląskich autorkę uhonorowano nagrodą za znaczący wkład w literaturę polską. Spotkanie w ramach projektu "Z pisarzami na tapecie, czyli ostrołęckie spotkania literackie". Współpraca: Stowarzyszenie "Kulturalni-Poczytalni".
Reklama
Miejsce: Czytelnia MBP w Ostrołęce, ul. Głowackiego 42
Spotkanie z Adamem Konowalskim, aktorem i psychoterapeutą. Rocznik 83. ukończył Szkołę Podstawową nr 4 i I Liceum Ogólnokształcące w Ostrołęce. Po maturze wyjechał do Krakowa, gdzie studiował aktorstwo w szkole Lart Studio. Po czym rozpoczął studia aktorskie w łódzkiej filmówce, które ukończył w 2007 roku. Karierę aktorską rozpoczął grając epizodyczne role w przeróżnych serialach i filmach w Polsce i za granicą, w teatrach w Łodzi, Radomiu i Warszawie, podróżował również ze spektaklami po Europie. Zagrał m.in. w filmie "Orlęta. Grodno '39" serialu "Chyłka. Kasacja" "Wojenne dziewczyny". Karierę aktorską zawiesił w 2020 roku. Od 2014 roku pracuje jako personel pokładowy w Polskich Liniach Lotniczych LOT. Od 2016 roku studiuje w kilku szkołach psychoterapeutycznych i od 2020 roku praktykuje zawód psychoterapeuty w Centrum Terapii Dialog w Warszawie i Stowarzyszeniu Lambda Warszawa, wspierając osoby LGBT+. Uwielbia prozę non-fiction, masowo ogląda filmy i seriale dokumentalne, ze szczególnym zamiłowaniem tematu sekt oraz jest fanem musicali. Spotkanie w ramach projektu "Ostrołęczanie: cykl spotkań". Współpraca: Stowarzyszenie "Kulturalni-Poczytalni".
Miejsce: Czytelnia MPB w Ostrołęce, ul. Głowackiego 42
Spotkanie z Małgorzatą Starostą, autorką książki "Na tropie trupa", której akcja rozgrywa się w pobliskim Nowogrodzie. To polska pisarka, z wykształcenia historyk literatury, antropolog kultury. Autorka nagradzanych opowiadań obyczajowych i kryminalnych, a także wierszy i bajek dla dzieci, poetka. Jej najbardziej znana powieść to "Pruskie baby". Spotkanie w ramach projektu "Z pisarzami na tapecie, czyli ostrołęckie spotkania literackie". Współpraca: Stowarzyszenie "Kulturalni-Poczytalni", Związek Kurpiów.
Miejsce: Filia nr 3 MBP w Ostrołęce, ul. Korczaka 4
8. spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Filii nr 3. Tematem dyskusji będzie książka Michaela Crummey'a pod tytułem "Bez winy".
Miejsce: Filia nr 6 MBP w Ostrołęce, al. Wojska Polskiego 42
6. spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Filii nr 6. Tematem dyskusji będzie książka Brunona Schulza "Sklepy cynamonowe".
Miejsce: Czytelnia MBP w Ostrołęce, ul. Głowackiego 42
84. spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Uczestnicy będą rozmawiać o książce Andrzeja Stasiuka "Przewóz". Współpraca: Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Ostrołęce.
Reklama
Czytelnia MBP w Ostrołęce, ul. Głowackiego 42
Spotkanie autorskie ze Stanisławem Kałuckim promujące jego najnowszą powieść "Polski Crusoe w dalekich krajach". Poeta i prozaik mieszkający w Ostrołęce od 1973 roku. Publikował m.in. w "Tygodniku Ostrołęckim", "Rozmaitościach Ostrołęckich", "Pracowni", "Parnasiku", "Przydrożach", "Kurpie", "Warmii i Mazurach", "Żołnierzu Polskim", "Radarze", "Życiu Literackim", "Barwach", "Poezji Dzisiaj", "Tygodniku Ciechanowskim", "Twórczości Robotników", "Zielonym Sztandarze". Należał do Klubu Literackiego "Narew" w Ostrołęce. Jest członkiem Związku Literatów Polskich. Spotkanie w ramach projektu "Ostrołęczanie: cykl spotkań". Współpraca: Stowarzyszenie "Kulturalni-Poczytalni".
Miejsce: Czytelnia Główna MBP w Ostrołęce, ul. Głowackiego 42
Dr hab. Karol Samsel i jego gość: Paweł Orzeł. To pisarz, redaktor, tłumacz (z języka hiszpańskiego), z wykształcenia historyk sztuki. Publikował m.in. w "Twórczości", "Wizjach", "Małym Formacie", "Kontekstach", "eleWatorze", "Tekstualiach", "Dwutygodniku". Od września 2017 r. jest redaktorem prowadzącym w Państwowym Instytucie Wydawniczym, gdzie współtworzy m.in. serię Polskiej Prozy Współczesnej, Prozy Dalekiego Wschodu, Małą Serię Przekładów Poetyckich. Zajmuje się spuścizną Henryka Berezy. Wydał około 10 książek. W 2022 r. wydał teksty funeralne (Fundacja Kultury Afront 2022). W roku bieżącym ukazał się nakładem Fundacji Duży Format tom poezji Rosa Berbel, Dziewczynki zawsze mówią prawdę / Las niñas siempre dice la verdad w tłumaczeniu Pawła Orła. Współpraca: SBP Oddział w Ostrołęce, SPBiK.
Źródło: MBP w Ostrołęce
Wyświetleń: 1978 | komentarze: - | 10:01, 07.11.2023r. | ![]() |