sobota, 9 grudnia 2023 r., imieniny Leokadii, Wiesławy, Nataszy

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Od 50 lat kultywują kurpiowski folklor… na Pomorzu. Jubileusz zespołu Klęcinianki z udziałem gości z Kurpiach

W sobotę 18 listopada jubileusz 50-lecia świętował zespół kurpiowski Klęcinianki. To zespół folklorystyczny działający przy ośrodku kultury w Główczycach w powiecie słupskim. Na jubileuszu nie mogło zabraknąć delegacji z Kurpi.

Do Główczyc - na zaproszenie pani wójt tej pomorskiej gminy - pojechała delegacja z gminy Kadzidło - z wójtem, dyrektorem Centrum Kultury Kurpiowskiej, przedstawicielami Związku Kurpiów i działającym przy CKK w Kadzidle zespołem Kurpianka. Przy okazji jubileuszu zespołu Klęcinianki, wójt gminy Kadzidło Dariusz Łukaszewski i wójt gminy Główczyce Danuta May podpisali list intencyjny w sprawie współpracy partnerskiej obu gmin.

Reklama

Jak czytamy na stronie Gminnego Ośrodka Kultury w Główczycach: "Zespół Klęcinianki to jedyny zespół kurpiowski działający na Pomorzu, a historia jego powstania wiąże się z osiedleniem w Klęcinie - małej wsi pod Główczycami - wielu rodzin pochodzących z Kurpi. Zespół powstał w 1973 roku z inicjatywy Danuty Kiereckiej. Podczas jednej z wizyt w rodzinnych stronach, na Kurpiach, trafiła ona na występ kurpiowskiego zespołu ludowego prezentującego "kurpiowskie wesele". Sporym zaskoczeniem był fakt, iż w zespole występują jej koleżanki i sąsiadki z czasów młodości. Dzięki temu spotkaniu powstał pomysł stworzenia zespołu ludowego w gminie Główczyce, w której w latach 60. i 70. osiedliło się wiele osób mieszkających wcześniej na Kurpiach".

Reklama

Zapraszamy do obejrzenia filmu o historii zespołu kurpiowskiego z Pomorza zrealizowanego z okazji jubileuszu 45-lecia Klęcinianek.

Zobacz zdjęcia:
Jubilusz zepołu Klęcinianki

Więcej zdjęć: Jubilusz zepołu Klęcinianki

Fot. Facebook/Dariusz Łukaszewski

Wyświetleń: 1553 komentarze: -
09:47, 20.11.2023r. Drukuj