sobota, 9 grudnia 2023 r., imieniny Leokadii, Wiesławy, Nataszy

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Dwa zdarzenia drogowe z udziałem dzikich zwierząt

Tylko w ciągu minionego weekendu policjanci odnotowali dwa zdarzenia z udziałem dzikiej zwierzyny. Na szczęście nikt nie został ranny. Policja upomina kierowców o konieczności zachowania szczególnej ostrożności w rejonach, gdzie występuje możliwość pojawienia się dzikich zwierząt.

Policja przypomina kierowcom zasady bezpieczeństwa, których należy przestrzegać wjeżdżając w teren, gdzie występują zwierzęta leśne:

  • Nie należy lekceważyć znaku drogowego "Uwaga dzikie zwierzęta". Takie znaki ustawione są w miejscach, gdzie takie zagrożenia często występują.
  • Dzikie zwierzęta najbardziej aktywne są o zmierzchu i o świcie, kiedy spędzają czas na żerowaniu - to właśnie wtedy trzeba podróżować ze wzmożoną uwagą.
  • Zwracaj baczną uwagę na pobocza - mogą znajdować się tam zwierzę gotowe, by przejść przez drogę. Dzikie zwierzęta są najbardziej aktywne o zmierzchu i świcie, kiedy spędzają czas na żerowaniu.

Reklama

  • Zwierzę oślepione przez światła reflektorów rzadko ucieka, zaś w większości przypadków zatrzymuje się i staje w bezruchu.
  • Jeśli zobaczysz przebiegającą przez drogę sarnę, jelenia czy wilka bądź czujny i jedź ostrożnie, te zwierzęta żyją w stadach - za nim mogą podążać kolejne.
  • Zwracaj uwagę na znaki, dostosuj prędkość do panujących warunków. Przyczyną zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt jest przeważnie nadmierna prędkość, która ogranicza możliwości manewru w przypadku pojawienia się zwierzęcia na drodze oraz zwiększa dystans potrzebny do zatrzymania rozpędzonego auta.
  • Jeżeli dojdzie do zdarzenia z udziałem dzikiej zwierzyny, zjedź na pobocze, włącz światła awaryjne i zabezpiecz miejsce wypadku trójkątem ostrzegawczym. Trzeba pamiętać o zachowaniu ostrożności w stosunku do zwierzęcia, gdyż ranne może być niebezpieczne. W takiej sytuacji należy zabezpieczyć miejsce wypadku i zawiadomić o nim Policję.

- Zachęcamy do zaznaczania miejsc niebezpiecznych na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Aplikacja posiada ikonę "zdarzenia drogowe z udziałem zwierząt leśnych", dzięki której kierowca może oznaczyć miejsce zagrożone, aby przekazać tego typu informację pozostałym użytkownikom drogi. Może też sprawdzić trasę, którą zamierza pokonać i zapoznać się z zagrożeniami zgłaszanymi przez innych kierowców - mówi kom. Tomasz Żerański, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce.

Wyświetleń: 2021 komentarze: -
11:43, 20.11.2023r. Drukuj