sobota, 24 lutego 2024 r., imieniny Macieja, Bogusza, Jaśminy

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Energa rozświetla gminy na święta

Ponad 100 udekorowanych świątecznie gmin, milion światełek w dekoracjach tylko w samym Trójmieście, nowa technika montażu iluminacji parkowych i nowatorskie wzornictwo. Energa Oświetlenie kolejny raz upiększa polskie miasta i miejscowości z okazji Świąt Bożego Narodzenia.

Dekoracje świetlne montowane na ulicach, rynkach, placach i parkach w okresie bożonarodzeniowym od wielu lat są stałym elementem wystroju miast w Polsce. Z każdym rokiem pojawiają się nowe kolekcje dekoratorskie, a także nowinki technologiczne łączące energooszczędność z bezpieczeństwem oraz pięknym wyglądem.

Reklama

Świąteczne iluminacje od lat nie są już domeną tylko dużych miast i aglomeracji, ale pojawiają się także w mniejszych miejscowościach. W tym roku Energa Oświetlenie zawiesi prawie 1600 sztuk elementów dekoracyjnych na słupach oświetleniowych m. in. w Pelplinie, Kolbudach, Starogardzie Gdańskim, Gniewie, Helu, Chmielnie, Rumi i wielu innych miejscowościach w województwach: pomorskim, kujawsko-pomorskim, zachodniopomorskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim i łódzkim.

- Nowoczesne dekoracje świąteczne to możliwość bardzo ciekawej promocji. Cieszymy się, że w tym roku przyczyniliśmy się do wykreowania świątecznego nastroju w ponad 100 gminach na terenie działania naszej spółki. Kolejny sezon przyniósł zastosowanie nowych rozwiązań technologicznych. Stanowi to zachętę, aby na bieżąco śledzić trendy dekoracyjne i z zaangażowaniem myśleć o przygotowywaniu się do świątecznego sezonu - mówi Marcin Filipkowski, dyrektor Departamentu Sprzedaży Energi Oświetlenia.

Nowości nie brakuje

Nowinki pojawiły się przede wszystkim w Gdańsku. Zamontowane zostały tu w tym roku elementy dekoracji nasłupowych, sterowane modułami radiowymi, z możliwością autonomicznego załączania pilotem. W celu wydobycia większej ilości światła, bez zwiększania mocy dekoracji, zastosowano po raz pierwszy elementy lustrzane ze złoconej blachy. Warto podkreślić, że nowe elementy, o wymiarach aż 4,5 m długości, pojawiły się na Podwalu Grodzkim, Hucisku czy Wałach Jagiellońskich. Na klimatycznych uliczkach w najstarszej części miasta - na ulicach Stągiewnej, Piwnej czy Mariackiej, zamontowano łącznie 35 elementów dekoracyjnych w postaci rozet, gałęzi świetlnych oraz koron.

Łącznie w Gdańsku pojawiło się o ponad 130 tys. punktów świetlnych więcej niż w ubiegłym roku. Dodatkowo Energa Oświetlenie udekorowała 12 choinek w poszczególnych dzielnicach, a także, jak co roku, ustawiła i uruchomiła najwyższą, 15-metrową, choinkę na Długim Targu, a także słynny Termometr Fahrenheita oraz 140 innych elementów dekoracyjnych na terenie miasta.

Dzięki najnowszym technologiom ledowym instalacja dekoracji świątecznych nie oznacza dużych kosztów utrzymania. Dla przykładu - 15 metrowa choinka na Długim Targu w Gdańsku, pomimo że jej dekoracja składa się z ponad 13 tys. punktów świetlnych, zużywa mniej energii niż czajnik elektryczny. Wszystko to jest możliwe dzięki zastosowaniu nowego rodzaju diod, które są w stanie emitować więcej światła przy jednoczesnym minimalnym zużyciu energii.

Reklama

W Gdyni w tym sezonie zostało udekorowanych 320 drzew wzdłuż ul. Świętojańskiej. To łącznie ponad 45 tys. punktów świetlnych. Na 186 latarniach pojawiły się ledowe choinki-żaglówki. Dodatkowo w tym roku udekorowano liczbą 40 tys. światełek szpaler drzew na najstarszej ulicy miasta - ul. Starowiejskiej.

W Braniewie Energa Oświetlenie wykonała instalację dekoracji parku przed bazyliką w formie iluminacji naziemnych. Ciągi punktowych świateł przymocowanych do gruntu wyznaczyły obrys alejek parkowych. Zastosowano także podświetlenie pni drzew, które na tle zabytkowej XIII-wiecznej świątyni stworzyły niepowtarzalny klimat świąteczny, zachęcający do spacerów i wykonywania pamiątkowych zdjęć. W historycznej stolicy Warmii pojawiła się także ledowa fontanna, w której ruch światła imituje kaskady płynącej wody. Natomiast ledowe instrumenty muzyczne tj. fortepian czy kontrabas, ozdobiły miejską przestrzeń w Jezioranach.

Źródło: Energa

Wyświetleń: 629 komentarze: -
12:00, 09.12.2023r. Drukuj