sobota, 24 lutego 2024 r., imieniny Macieja, Bogusza, Jaśminy

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Przedwyborcza karuzela nazwisk. Kto wystartuje na prezydenta Ostrołęki? Na kogo zagłosujecie?

Wybory samorządowe już 7 kwietnia 2024 roku i karuzela nazwisk rozkręca się. Kandydaci składają już deklaracje odnośnie startu w wyborach, inni trzymają ogłoszenie decyzji do ostatniej chwili. Kto będzie ubiegał się o fotel prezydenta Ostrołęki? Na kogo byście zagłosowali?

Na dziś - trzech potwierdzonych kandydatów: Kulik, Niewiadomski, Żebrowska-Rosak

Pierwszym kandydatem, który oficjalnie zadeklarował start jest obecnie urzędujący prezydent Łukasz Kulik. Dokładnie w piątą rocznicę wygranych wyborów poinformował, że zawalczy o kolejną kadencję. Zapowiedział to w mediach społecznościowych. 

Reklama

- Ocena mojej osoby jako Prezydenta Ostrołęki może być różna w zależności od oczekiwań. Zdaję sobie sprawę, że nie zawsze samo wypełnianie i realizacja obietnic wyborczych jest wystarczające. Nie jestem osobą, która nie popełniła błędów, bo jak każdy z nas ma swoje dobre i złe momenty życia. W tym miejscu chciałbym podziękować za dotychczasowe zaufanie i wsparcie, a jednocześnie przeprosić za chwile słabości, które były związane ze stresem, czasem zmęczeniem czy też moim emocjonalnym angażowaniem się w działania na rzecz miasta. Zarówno moje sukcesy, jak i problemy, z którymi się uporałem, dają mi siłę oraz większą mądrość życiową - pisał Łukasz Kulik.

Więcej: Łukasz Kulik przeprasza za chwile słabości i deklaruje: Będę ponownie kandydował na prezydenta!

Znaczącym graczem może okazać się obecny radny miejski i adwokat z wykształcenia Paweł Niewiadomski. Swój start zapowiedział podczas konferencji w Ostrołęckim Centrum Kultury.

Paweł Niewiadomski to 36-letni adwokat i radny Ostrołęki. To właśnie on doprowadził do stworzenia Młodzieżowej Rady Miasta Ostrołęki. Jest aktywny nie tylko w mediach społecznościowych. To jeden z najbardziej merytorycznych miejskich radnych, który zadeklarował już, że w najbliższych wyborach będzie rywalizował o fotel prezydenta miasta. Zobacz też: Radny Paweł Niewiadomski ogłosił start w wyborach na prezydenta Ostrołęki. "Czas na zmiany" (zdjęcia, wideo)

Kolejną kandydatką, która potwierdziła swój start w wyborach jest obecna radna z ramienia Prawa i Sprawiedliwości Ewa Żebrowska-Rosak. Jej start zapowiedział już w lipcu minionego roku senator PiS Robert Mamątow. Wówczas sprawa nie była jeszcze przesądzona. 

Dziś już wiadomo, że radna kandyduje. Na jej facebookowym profilu pojawiła się informacja: Kandydatka na prezydenta miasta Ostrołęki.

- Chciałabym podzielić się z Państwem ważną dla mnie informacją związaną ze zbliżającymi się wyborami samorządowymi. Tak, będę ubiegała się o fotel prezydenta miasta Ostrołęki - powiedziała w opublikowanym nagraniu.

Zobacz też: Ewa Żebrowska-Rosak już oficjalnie: "Kandyduję na prezydenta" oraz Ewa Żebrowska-Rosak - członkini i radna PiS kandydatką na prezydenta Ostrołęki z własnego komitetu. Rozłam w partii?

Reklama

Podejrzenia, przypuszczenia, spekulacje...

Po wyborach parlamentarnych w Polsce i przejęciu władzy przez koalicję PO, PSL, Nowej Lewicy i Trzeciej Drogi, naturalną koleją rzeczy wydaje się, aby  te ugrupowania wystawili swoich kandydatów. Nie wiemy jeszcze, czy uda się wystawić wspólnego kandydata czy każde z ugrupowań postawi na swojego człowieka. Wiadomo jednak, że w kuluarach już słychać nazwiska.

To Mariusz Popielarz, wieloletni samorządowiec, radny miejski, lider miejskich struktur Platformy Obywatelskiej oraz dyrektor ostrołęckiej delegatury urzędu marszałkowskiego.  W jesiennych wyborach ubiegał się o mandat posła na Sejm RP, bez powodzenia. Jednak po wyborach i przejęciu władzy przez opozycję, jego start wielu osobom wydaje się oczywisty i w obecnej sytuacji politycznej bardzo zasadny.  W 2018 roku, w wyścigu o fotel prezydenta zajął czwarte miejsce, zdobywając 8,83 proc. (2012 głosów) Radny i dyrektor delegatury swojego startu nie potwierdza. 

Z ramienia Koalicji Obywatelskiej w Ostrołęce coraz częściej słychać też nazwisko radnego Adama Kurpiewskiego. Wieloletni samorządowiec jest aktywnym radnym, często zabierającym głos na sesjach rady miasta. Czy zdecyduje się stanąć do walki o fotel prezydenta Ostrołęki, dowiemy się niebawem.

"Na mieście" coraz głośniej mówi się też, że swoją kandydatkę na prezydenta Ostrołęki ma Polska2050. To Anna Truszkowska-Aptacy - aktywna działaczka Stowarzyszenia Polska 2050 Ostrołęka Kurpie. Czy okaże się czarnym koniem tych wyborów? 

A kto z Lewicy? Czy wystawią swoich kandydatów, czy pójdą w koalicji z Polską 2050? Tego jeszcze oficjalnie nie ogłoszono. Padają co najmniej  dwa nazwiska - to Stanisław Kurpiewski - były poseł na Sejm oraz Maria Parzychowska-Kurpiewska, która była kandydatką do Sejmu RP w minionych wyborach parlamentarnych. Mandatu nie zdobyła, ale liczba głosów wskazuje, że poparcie w społeczeństwie ma spore. W okręgu nr 18 zdobyła 10 804 głosy.

Reklama

Wśród potencjalnych kandydatów są też radni z ugrupowania Bezpartyjne Miasto - Jakub Frydryk, Jacek Łuba i Mariusz Mierzejewski. Panowie nie ogłosili jeszcze oficjalnie, który z nich powalczy o fotel prezydenta. Więcej na ten temat: Frydryk, Łuba czy Mierzejewski? Kto kandydatem Bezpartyjnego Miasta na prezydenta Ostrołęki (rozmowa)

W kuluarach coraz częściej pojawia się nazwisko byłego prezydenta Ostrołęki Janusza Kotowskiego. Czy obecny dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych, w obliczu zmiany władzy w Polsce i pewnej rotacji na wysokich stanowiskach w spółkach i instytucjach, zdecyduje się znów zawalczyć o fotel prezydenta Ostrołęki? Przypomnijmy, że Kotowski przez trzy kadencje (2006-2018) zasiadał w fotelu prezydenta Ostrołęki.

Zobacz: Nowy rząd, nowi ludzie. W spółkach Energi, delegaturach i oddziałach urzędów centralnych czy Muzeum Żołnierzy Wyklętych już się pakują?

Oni dementują, ale pojawili się w wyborczej grze

Jednym z zaskakujących nazwisk, które pojawiło się w kontekście wyborów prezydenckich w Ostrołęce jest Bartosz Podolak, obecny wójt gminy Rzekuń. Choć włodarz gminy zaprzeczył jakoby miał startować na urząd prezydenta i chce pozostał wiernym swojej gminie, w której powalczy o kolejną kadencję wójta, to w rozmowie z nami potwierdził, że taką propozycję dotyczącą miejskiego samorządu otrzymał. 

- Rzeczywiście, takie propozycje z innych, sąsiednich samorządów się pojawiły - mówi wójt. Ale szybko dodaje: - Rzekuń to gmina w której się urodziłem, wychowałem, bardzo mocno się z nią utożsamiam i nie brałem pod uwagę, aby w innych samorządach szukać wrażeń.

Więcej na ten temat: Bartosz Podolak: "Będę kandydował w wyborach samorządowych". Ale na wójta gminy czy prezydenta miasta? (wideo)

Podobnie z obecnie urzędującym starostą ostrołęckim Stanisławem Kubłem. Wiele osób widziałoby go na stanowisku prezydenta Ostrołęki. Sam przyznał, że propozycje się pojawiały.

- Zawsze, kiedy wybory się zbliżają, także na prezydenta Ostrołęki, komuś zależy żeby podgrzewać atmosferę i mnie w to wplątywać. Ja zawsze mówiłem, że nie potwierdzam i nie zaprzeczam i dziś powtarzam to samo - mówił Stanisław Kubeł. 

Więcej: Starosta ostrołęcki Stanisław Kubeł specjalnie dla nas o kandydowaniu na prezydenta Ostrołęki. Powalczy z Kulikiem? (wideo)

Obaj samorządowcy zdementowali swój start w wyborach na prezydenta miasta.

Kto zdobędzie Twój głos?

Gdyby dziś miały być wybory, na kogo oddałbyś swój głos? Przy czyim nazwisku zakreślisz krzyżyk? A może macie własnych kandydatów, którzy okazaliby się najlepsi na stanowisku prezydenta Ostrołęki. Na zgłoszenie kandydatur pozostało niewiele czasu - do 14 marca: Wybory samorządowe 2024. Znamy kalendarz wyborczy. Do kiedy trzeba zgłaszać kandydatów?

Zapraszamy do dyskusji i komentowania.

Wyświetleń: 16766 komentarze: -
10:14, 08.02.2024r. Drukuj