sobota, 24 lutego 2024 r., imieniny Macieja, Bogusza, Jaśminy

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Protest rolników w Ostrołęce. W piątek mogą być gigantyczne korki

Wielki protest rolników ma ruszyć w piątek 9 lutego. Organizatorzy zapowiadają: "Polska stanie!". Rolnicy mają swoimi ciągnikami wyjechać także na ulice Ostrołęki. Utrudnień trzeba się spodziewać na drodze krajowej nr 61.

- W piątek na ulicach Ostrołęki oraz drogach dojazdowych, zaplanowany został przejazd protestujących rolników. Dla kierowców oznacza to utrudnienia w ruchu drogowym. Apelujemy o zachowanie spokoju i stosowanie się do poleceń policjantów. Policjanci będą pomagać na miejscu, aby zmniejszyć utrudnienia oraz na bieżąco o nich informować - informuje Tomasz Żerański, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce.

Zgodnie ze zgłoszeniem organizatorów protest ma się odbywać w godzinach 10.00-14.00 - na przebiegającym przez miasto fragmencie drogi krajowej 61 - od ronda Łupaszki do ronda 5 Pułku Ułanów Zasławskich.

- Piątkowe protesty rolników zaplanowano na drogach całego kraju. Warto zatem wziąć to pod uwagę, planując wyjazd. Apelujemy do kierowców o wyrozumiałość i cierpliwość. Jeśli tego dnia planujemy wyjazd, warto wcześniej zaplanować trasę i skorzystać z dostępnych objazdów. Pamiętajmy, aby w tym czasie zachować szczególną ostrożność i stosować się do poleceń policjantów kierujących ruchem - dodaje rzecznik Żerański.

A my dodajmy, że duży protest zaplanowano także w sąsiednim powiecie ostrowskim:

W piątek wielki protest rolników. Uwaga, kierowcy! Będą także blokady dróg w naszym regionie

Dlaczego rolnicy protestują?

Jednym z powodów protestu jest decyzja KE o przedłużeniu bezcłowego handlu towarami rolnymi z Ukrainą do czerwca 2025 roku.

"Nasza cierpliwość się wyczerpała. Stanowisko Brukseli ws. handlu z Ukrainą z ostatniego dnia stycznia 2024 roku jest dla całej naszej społeczności rolniczej nie do przyjęcia" - to cytat z komunikatu NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" - współorganizatora protestów.

Organizatorzy protestów podnoszą także postulat odstąpienia od wymogów Zielonego Ładu.

"Nie ma zgody na wdrażanie "Europejskiego Zielonego Ładu", unijnej strategii "od pola do stołu" i Wspólnej Polityki Rolnej UE w proponowanym kształcie. Rząd Polski musi mieć jasny plan dla produkcji rolnej, opłacalności produkcji, odbudowy polskiego przetwórstwa i polskiego handlu. O to będziemy walczyć aż do skutku" - czytamy w komunikacie rolniczej Solidarności.

Rolnicy protestują nie tylko w Polsce. Ogromne protesty odbywają się także na zachodzie Europy, między innymi w Niemczech, Francji czy Włoszech.

Wyświetleń: 23512 komentarze: -
11:27, 08.02.2024r. Drukuj