środa, 21 lutego 2024 r., imieniny Eleonory, Kiejstuta, Fortunata

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Mammobusy odwiedzą Ostrołękę i powiat. Zbadaj się!

Narodowy Fundusz Zdrowia zachęca do skorzystania z bezpłatnych badań mammograficznych. Specjalny mammobus z nowoczesnym sprzętem sukcesywnie odwiedza wszystkie, nawet najmniejsze gminy na Mazowszu. Udostępniamy najnowszy harmonogram postoju mammobusów.

Z bezpłatnych badań i konsultacji mogą skorzystać kobiety w wieku 50-69 lat. Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Stanowi około 20 procent wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u Polek.

Obserwacja częstości zachorowań w poszczególnych grupach wiekowych wykazała, że drastyczny wzrost zachorowań występował w przedziale wiekowym od 50 do 69 roku życia. Rak piersi występuje częściej po menopauzie. Najważniejszym czynnikiem wpływającym w istotny sposób na wyniki leczenia jest jak najwcześniejsze wykrycie nowotworu. Głównym założeniem programu jest więc zmniejszenie umieralności kobiet z powodu raka piersi oraz obniżenie wskaźnika umieralności z powodu raka piersi do poziomu osiągniętego w przodujących w tym zakresie krajach Unii Europejskiej.

Program adresowany jest do kobiet w wieku 50-69 lat (przy określaniu wieku brany jest pod uwagę rok urodzenia) ubezpieczonych, które w ciągu ostatnich 24 czterech miesięcy nie uczestniczyły w programie.

Należy wiedzieć, że czynnikami ryzyka, które mogą warunkować zachorowanie, są m.in.:

- rak piersi wśród członków rodziny (matka, babka, siostra),

- wczesna pierwsza miesiączka przed 12 rokiem życia,

- późna menopauza po 55 roku życia,

- urodzenie dziecka po 35 roku życia, bezdzietność.

Program daje możliwość wykonania i oceny mammografii w zakładach opieki zdrowotnej, które zawarły umowę z Mazowieckim Oddziałem Wojewódzkim NFZ. Porada profilaktyczna w programie obejmuje: przeprowadzenie wywiadu i wypełnienie ankiety, badanie mammograficzne (2x2 zdjęcia mammograficzne wraz z opisem dokonanym przez lekarza specjalistę w dziedzinie radiodiagnostyki), sporządzenie karty badania mammograficznego.

Jeśli wynik badania mammograficznego, wykonanego w ramach programu wzbudzi wątpliwości lekarza, skieruje on kobietę na dalszą diagnostykę w ramach programu, a jeśli okaże się to konieczne na dalsze leczenie w szpitalu lub przychodni specjalistycznej. Jeżeli wynik jest prawidłowy, to na następne badanie mammograficzne w ramach programu należy zgłosić się po 2 latach, chyba że na otrzymanym wyniku badania jest informacja o zgłoszeniu się na badanie za 12 miesięcy.

W trakcie porady na etapie pogłębionej diagnostyki lekarz w zależności od wskazań medycznych decyduje, które z dostępnych w ramach programu procedur (badań diagnostycznych) należy wykonać w celu postawienia ostatecznego rozpoznania.

Harmonogram postoju mammobusów:

Powiat ostrołęcki

12 lutego, ul. Rynek 7 w Baranowie, w godzinach 9.00-16.00 (Lux Med: (58) 666-24-44)

13 lutego, ul. Szkolna 38 w Lelisie 12 lutego, ul. Rynek 7 w Baranowie, w godzinach 9.00-16.00 (Lux Med: (58) 666-24-44)

13 lutego, ul. Targowa 4 w Kadzidle 12 lutego, ul. Rynek 7 w Baranowie, w godzinach 9.00-16.00 (Lux Med: (58) 666-24-44)

Ostrołęka

12 lutego, ul. Fieldorfa "Nila" 28 w Ostrołęce, w godzinach 9.00-16.00 (Lux Med: (58) 666-24-44)

Wyświetleń: 2429 komentarze: -
10:19, 11.02.2024r. Drukuj