środa, 21 lutego 2024 r., imieniny Eleonory, Kiejstuta, Fortunata

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Co piąty uczeń zmaga się z nadwagą i otyłością. Winna jest zła dieta i brak ruchu (zdjęcia, wideo)

Na zlecenie Samorządu Województwa Mazowieckiego przeprowadzono na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym badania dotyczące zagrożenia otyłością wśród dzieci i młodzieży z Mazowsza. Wyniki pokazują, że z nadwagą lub otyłością w naszym województwie mierzy się co piąty uczeń.

Wszystkiemu winna jest zła dieta, ale też brak ruchu. Dlatego samorząd Mazowsza stawia na rozwój bazy sportowej i edukację zdrowotną. Na zlecenie samorządu Warszawski Uniwersytet Medyczny opracował i przeprowadził w zeszłym roku badanie dotyczące żywienia dzieci i młodzieży, a także przygotował programy edukacji żywieniowej da uczniów i programy warsztatów dla dorosłych.

Reklama

Badanie obejmowało grupę 1642 uczniów klas 6-8 szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz prawie 700 rodziców i nauczycieli z województwa mazowieckiego.

- Obserwujemy bardzo niepokojące trendy związane z dietą dzieci i młodzieży na Mazowszu, dlatego dużo uwagi poświęcamy edukacji i profilaktyce. Co ważne, koncentrujemy się także na edukacji zdrowotnej wśród dorosłych, którzy mają realny wpływ na młode pokolenie i w dużej mierze są odpowiedzialni za kształtowanie nawyków żywieniowych swoich podopiecznych - zaznacza członkini zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

Sejmik Mazowsza szuka rozwiązań, aby zachęcić mieszkańców do aktywności fizycznej. Jednym z nich jest program "Mazowsze dla sportu", który został skierowany do lokalnych samorządów. To m.in. pływalnie, siłownie plenerowe, skateparki.

W tym roku do subregionu ostrołęckiego trafi ponad 7 mln zł na realizację 38 inwestycji. Wśród nich znalazły się m.in. budowa boisk do siatkówki plażowej w Rzekuniu, budowa pumptracku w Czerwinie, remont obiektów sportowych przy Zespole Szkół Powiatowych w Kadzidle czy modernizacja hali sportowej w Baranowie.

Problem dużej wagi

Z wyników badan preprowadzonych prez WUM wynika, że na Mazowszu z otyłością lub nadwaga mierzy się co piąte dziecko! Sytuacja wygląda podobnie wśród uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. W szkołach podstawowych 10,4 proc. uczniów boryka się z nadwaga, a 9,4 proc. z otyłością. W szkołach ponadpodstawowych co ósme dziecko (12,5 proc.) cierpi na nadwagę, a 7,3 proc. uczniów jest otyłych.

Reklama

Co jedzą nasze dzieci? 

Wyniki badania pokazują, że dzieci jedzą za mało posiłków, pomijają śniadanie i często sięgają po produkty o niekorzystnym wpływie na organizm Co dziesiąte dziecko jadło zaledwie 1-2 posiłki w ciągu dnia. Codzienne spożywanie śniadań zadeklarowała tylko połowa uczniów, natomiast prawie 1/4 nie jadła śniadań w ogóle. Ponad potowa badanych nie spożywała owoców i warzyw. Chętnie wybierali mięso czerwone i pretworzone (np. wędliny, parówki), za to unikali ryb. Co piąty uczeń nie jad ryb w ogóle, a około polowa jadła je tylko 1-3 razy w miesiącu. Zalecana porcje (2 razy w tygodniu) spożywało zaledwie 7-8 proc. uczniów. Uczniowie jedli też zdecydowanie za mało i za rzadko pieczywa razowego, kasz, roślin strączkowych, pestek i orzechów. Często sięgali także po słone i słodkie przekąski czy produkty typu fast food. 17 proc. uczniów szkół podstawowych i 10 proc. szkól ponadpodstawowych zadeklarowało, że je codziennie lub częściej np. paluszki, krakersy, chipsy.

Słodycze były spożywane raz dziennie lub częściej prez 1/3 młodszych i 1/4 starszych uczniów. Słodzone napoje były najczęściej wybierane kilka razy w tygodniu lub rzadziej prez około 80 proc. uczniów. Co około dziesiąty uczeń spożywa wysoko przetworzone jedzenie typu fast food kilka razy w tygodniu lub częściej. Większość badanych (około 80 proc.) robiła to nie częściej niż raz w tygodniu.

Telefon i komputer zamiast sportu

Optymizmem nie napawają także dane dotyczące ruchu. 46 proc. młodszych uczniów zadeklarowało umiarkowany poziom aktywności fizycznej w szkole. Co czwarty z nich określił poziom swojej aktywności jako niski lub wysoki. Poza szkołą, umiarkowany i wysoki poziom aktywności fizycznej wskazało odpowiednio 45 proc. i 35 proc. uczniów. W przypadku starszych uczniów zaobserwowano preniesienie aktywności fizycznej ze szkoły na czas pozaszkolny. Duża aktywność fizyczna, w szkole deklarowało 16 proc. uczniów, a poza domem 38 proc. Odsetek uczniów z małą aktywnością fizyczna w szkole wynosi 42 proc., a poza domem - 25 proc. Dzieci dużo czasu spędzają przed ekranem komputera lub telefonu. Około 40 proc. młodszych i co trzeci starszy uczeń spędza przed komputerem mniej niż 2 godziny, 6-8 proc. uczniów spędzało przed komputerem ekstremalnie duo czasu - powyżej 8 godzin. Przed ekranem telefonu - po jednej trzeciej uczniów spędzało 2-4 lub 4-6 godzin dziennie, a co dziesiąty badany 8 i więcej godzin dziennie!

Reklama

Kampania edukacyjna "Talerz pełen zdrowia"

Zebrany przez WUM materiał posłużył opracowaniu programów edukacji żywieniowej da uczniów, rodziców, opiekunów prawnych, nauczycieli i pracowników szkół. Trwa konkurs na realizatorów cyklu lekcji o zdrowym żywieniu dla uczniów oraz warsztatów da osób dorosłych W planach jest także realizacja kampanii informacyjno-edukacyjnej "Talerz pełen zdrowia" w zakresie profilaktyki nadwagi i otyłości oraz innych chorób cywilizacyjnych. Jej celem jest promowanie wiedzy na temat zasad zdrowego żywienia i kształtowanie właściwych postaw zdrowotnych pozwalających zapobiec powstawaniu chorób żywieniowozależnych, w tym chorób układu krążenia.

Pogram będzie realizowany do końca 2024 r. Samorząd województwa przeznaczył na ten projekt ponad 850 tys. zł. Szacuje się, ze w ramach całej kampanii z zajęć może skorzystać około 12,5 tys. uczniów klas 6-8 szkól podstawowych oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych. Zajęcia będą prowadzone do końca 2025 r. Edukacja obejmie również dorosłych, w tym nauczycieli, pracowników szkół odpowiedzialnych za żywienie dzieci czy rodziców. W warsztatach i konferencjach weźmie udział około 700 osób.

Zobacz zdjęcia:
Konferencja samorządu województwa

Więcej zdjęć: Konferencja samorządu województwa

Wyświetleń: 2492 komentarze: -
14:11, 12.02.2024r. Drukuj