poniedziałek, 15 kwietnia 2024 r., imieniny Anastazji, Wacława, Leonida

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Kurpiowskie Oscary wręczone. Znamy tegorocznych laureatów Kurpików! (zdjęcia, wideo, lista laureatów)

Jeszcze mamy w pamięci ubiegłoroczną galę, gdy Kurpika odebrała redakcja "Mojej Ostrołęki", a już możemy zaprezentować kolejnych laureatów tej wyjątkowej nagrody. Związek Kurpiów przyznaje ją corocznie, od 2001 roku, dla osób i instytucji zasłużonych dla regionu.

W tym roku, kapituła pod przewodnictwem Mirosława Grzyba, prezesa Związku Kurpiów, przyznała kolejne statuetki. W skład Kapituły weszli: Maria Samsel, dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, Zdzisław Ścibek, dyrektor Regionalnego Centrum Kultury Kurpiowskiej im. ks. Skierkowskiego w Myszyńcu, Juliusz Jakimowicz, dyrektor Muzeum-Skansenu Kurpiowskiego im. Adama Chętnika w Nowogrodzie oraz Iwona Choroszewska-Zyśk, wiceprezeska Związku Kurpiów.

Dotychczas wręczono 272 statuetki Kurpików

Kto dołączył do grona zasłużonych dla regionu?

Reklama

Laureaci Kurpika 2023:

1. Kategoria: Ochrona Dziedzictwa kulturowego

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Nowogrodzie

Instytucja, która z zapałem propaguje kulturę kurpiowską w gminie Nowogród, co przejawia się w prowadzonych zespołach śpiewaczych, tanecznych i muzycznych, warsztatach, konkursach i przeglądach. 

2. Kategoria: Promowanie regionu 

Sebastian Staszewski

Pochodzi z Myszyńca, popularny dziennikarz sportowy i scenarzysta. Autor i współautor książek. Specjalizuje się w piłce nożnej. Kibic Aldo Bartnika Myszyniec. 

3. Kategoria: Promowanie regionu 

Ostrołęckie Towarzystwo Fotograficzne

Są grupą ludzi, których łączy zamiłowanie do fotografii. Specjalizują się w fotografii portretowej, modowej, sportowej czy podróżniczej, w kadrach ukazują swoje pasje i miłość do drugiego człowieka, miejsc i zdarzeń. 

4. Kategoria: Twórczość ludowa

Stefania Dawid

Umie tkać na krosnach, wydzierga na drutach chustę i sweter. Wyspecjalizowała się w szyciu regionalnych strojów: spódnic, gorsetów, spencerków, lejbików, kaftanów. Tworzy lalki w strojach kurpiowskich. Mieszka w Jeglijowcu w gminie Kadzidło.

Reklama

5. Kategoria: Talent

Adrian Duszak

Aby opisać laureata w tej kategorii wystarczyłyby dwa słowa, ale dodajmy do nich jeszcze kilkanaście innych: sportowiec, mieszkaniec gminy Kadzidło, srebrny medalista igrzysk europejskich, znany z freestyle football, czyli trików piłkarskich. A te dwa słowa to: mistrz świata! W teqball!

6. Kategoria: Pracodawca

Firma LUS-AR z Ostrołęki

Firma powstała w 1990 roku jako klasyczny zakład szklarski. Swoją siedzibę ma w Ostrołęce. Dziś posiada najnowocześniejsze centra obróbki szkła i jest wyposażona w światowej klasy park maszyn. Stawia na innowacyjność i świadczy usługi na poziomie światowym.

7. Kategoria: Budzenie tożsamości

Joanna Turek

Współzałożycielka Fundacji Kurpiowski Nurt Tradycji i Kurpiowskiej Wspólnoty Pieśni, członkini trio Śpiewu Przyczyna. Organizatorka Kurpiowskich Taborów w Zdunku w gminie Myszyniec, gdzie stworzyła Stodołę Wydarzenio-Twórczą.

8. Kategoria: Budzenie tożsamości

Zespół Ludowy Klęcinianki

Nieprzerwanie od pięciu dekad śpiewają i koncertują. Historia powstania zespołu powiązana jest z osiedlaniem rodzin kurpiowskich na Pomorzu. Zespół działa w Klęcinie w gminie Główczyce. Pielęgnuje kurpiowskie tradycje, mowę i folklor.

(Zespół działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Główczycach)

9. Kategoria: Nauka i pióro

Marta Scholastyka Wojciechowska

Wolontariuszka geneteki - genealogicznej kartoteki, bazy urodzeń, małżeństw i zgonów prowadzonej przez Polskie Towarzystwo Genealogiczne. Prowadzi facebookowy profil "Historie w aktach zapisane". Myszynianka.

10. Kategoria: Działalność publiczna

Sabina Malinowska

Inicjatorka konkursów, warsztatów, przedsięwzięć literackich i kulturalnych. Związana z ostrołęcką biblioteką miejską od 1976 r. od instruktora po stanowisko dyrektor. Współinicjatorka powołania Stowarzyszenia Przyjaciół Bibliotek i Książki w Ostrołęce.

11. Kategoria: Działalność publiczna

Mirosław Augustyniak

Polityk, samorządowiec. Wieloletni radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego, dyrektor WORD Ostrołęka oraz ostrołęckiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Starosta makowski.

12. Kategoria: Edukacja regionalna

Dorota Przestrzelska

Nauczycielka języka polskiego i bibliotekarka w I Liceum Ogólnokształcącym imienia Tadeusza Kościuszki w Łomży. Organizatorka konkursów recytatorskich i koncertów literacko-muzycznych. Miłośniczka kultury kurpiowskiej, którą propaguje wśród dzieci i młodzieży.

Kategoria: Muzyka i Taniec

Żeńska Grupa Śpiewacza ze wsi Bandysie Bandysionki

Wybitne kurpiowskie śpiewaczki z gminy Czarnia: Marianna Bączek, Aleksandra Deptuła, Antonina Deptuła, Marianna Kuta, Bronisława Świder tworzą żeńską grupę śpiewaczą. Są laureatkami Nagrody imienia Okara Kolberga.

Galę uświetniły występy artystyczne. Na scenie prezentowały się: Zespół Pieśni i Tańca "Kurpie Zielone" oraz Kurpiowska Kapela Pawła Łaszczycha. Utwory w nowej aranżacji Ryszarda Kaczyńskiego zagrali i zaśpiewali: Aleksandra Domurad - śpiew, Wiktoria Giers - śpiew, Oliwia Witkoś - śpiew, Ryszard Kaczyński - akordeon, Janina Kaczyńska - kontrabas, Paweł Łaszczych - klarnet, Amelia Wiktorowicz - skrzypce, Cezary Łaszczych - bębenek. 

Reklama

Honorowymi patronami Kurpików 2023 są: Marszałek Województwa Mazowieckiego oraz Marszałek Województwa Podlaskiego. Partnerami wydarzenia i współorganizatorami są: Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Województwo Podlaskie, Miasto Ostrołęka i Powiat Ostrołęcki. Partnerami Kurpików 2023 są: gmina Kadzidło, Powiat Przasnyski, Powiat Łomżyński, gmina Baranowo, gmina Myszyniec, gmina Łyse, gmina Rozogi, gmina Długosiodło, gmina Olszewo-Borki, gmina Zbójna, gmina Lelis, gmina Czarnia, Podlaski Instytut Kultury, Zespół Szkół Zawodowych nr 4 imienia Adama Chętnika w Ostrołęce oraz Ostrołęckie Centrum Kultury.

Gala odbyła się 22 lutego br. w sali widowiskowej OCK.

Zobacz zdjęcia:
Gala Kurpiki 2023

Więcej zdjęć: Gala Kurpiki 2023

Wyświetleń: 11527 komentarze: -
19:37, 22.02.2024r. Drukuj