wtorek, 16 kwietnia 2024 r., imieniny Bernadetty, Cecyliana, Kseni

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Jaką tapetę wybrać? Najpopularniejsze rodzaje tapet

Planujesz remont mieszkania i zdecydowałeś, że tym razem na ściany położysz tapety? Świetna decyzja! Tapety są ciekawą alternatywą dla farb, zwłaszcza że wybór wzorów i kolorów, a nawet faktur, jest naprawdę duży.

Z drugiej strony, z technicznego punktu widzenia, dobór tapety może przyprawić o niemały zawrót głowy, gdyż każdy rodzaj tapety charakteryzuje się innymi właściwościami, w tym np. tolerancją na wilgoć. Brak pojęcia o cechach fizycznych tapet ściennych może skończyć się po pierwsze - nerwówką w trakcie aplikacji tapety, po drugie - nieudanym efektem. Uniknij rozczarowania i zobacz, czym cechuje się każdy rodzaj tapet!

Tapety ścienne - rodzaje, właściwości i zastosowanie

Tapety służą przede wszystkim do dekoracji ścian, trzeba jednak wiedzieć, że jedne z nich mogą okazać się bardziej, a inne mniej praktyczne, w zależności od rodzaju pomieszczenia. Jedne będą bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, innym niestraszne będą pleśnie i grzyby. Co więcej, powinniśmy dobierać je tak, aby były w stanie zakryć ewentualne nierówności ścian, a nie każde to potrafią.

Tapety papierowe

Tapeta papierowa jest materiałem lekkim i delikatnym, co ma zarówno swoje wady, jak i zalety. Z pewnością jest to stosunkowo tani i łatwy w obsłudze produkt - aplikacja papierowej tapety na ścianę nie powinna sprawiać nam problemów. Jej atutem jest też dobra przepuszczalność powietrza, są więc idealne dla alergików. Z drugiej strony tapety papierowe nie są trwałe, a wręcz podatne na uszkodzenia mechaniczne oraz niszczenie pod wpływem wilgoci. Sprawdzają się w pomieszczeniach suchych, takich jak sypialnia, salon czy biuro.

Tapety winylowe

Tapeta winylowa to rodzaj materiału ściennego, który pokryty jest warstwą PVC, czyli spienionego polichlorku winylu - może być zastosowany na podkładzie flizelinowym lub papierowym. Wybierając tapetę winylową, nie musimy martwić się o wilgoć, blaknięcie czy zabrudzenia, które można łatwo usunąć wilgotną ściereczką, ponieważ jest wysoce odporna i trwała. Ponadto tapety winylowe mogą przyczynić się do lekkiej izolacji akustycznej i termicznej. Sprawdzą się zarówno w łazience czy kuchni, jak i sypialni, pokoju dziennym lub pokoju dziecięcym.

Tapety flizelinowe

Tapeta flizelinowa to materiał wykonany z włókien celulozowych i syntetycznych, które nadają tapecie wyjątkową wytrzymałość i elastyczność, tak więc nie kurczą się i nie rozciągają pod wpływem kleju lub zmiany temperatury. Atutem tego rodzaju materiału jest łatwość aplikacji, gdyż w przeciwieństwie do innych tapet, nie nakładamy kleju bezpośrednio na materiał, lecz na ściany, a następnie kładziemy na nie pasy tapety. Tapeta flizelinowa nie będzie tak odporna na wilgoć jak tapeta winylowa, jednak wytrzymuje wilgoć w niewielkim stopniu. Poza tym jest oddychająca i trwała, a ze względu na swoją grubość nadaje się do maskowania niedoskonałości ścian. Sprawdzi się w większości pomieszczeń, z wyjątkiem łazienek.

sypialnia z zieloną tapetą

Tapety tekstylne

Tapety tekstylne oferują przede wszystkim bogatą paletę wzorów, kolorów i faktur, jeśli więc szukasz czegoś wyjątkowego pod względem estetyki, będzie to strzał w dziesiątkę. Materiały tekstylne poprawiają też akustykę pomieszczeń: pomagają tłumić echo i redukują poziom hałasu, co czyni je idealnym wyborem dla sal koncertowych, kin domowych czy biur. Tapeta tekstylna ma też jednak swoje wady: ze względu na teksturę wymaga precyzji w trakcie aplikacji, jest trudna w czyszczeniu, a także chłonie wilgoć, co sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów. Ze względu na swoje specyficzne właściwości i potrzebę delikatnej pielęgnacji, tapety tekstylne najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach o niskiej wilgotności i miejscach, gdzie mogą być właściwie chronione oraz utrzymane w dobrym stanie.

Tapety z włókna szklanego

Tapety z włókna szklanego to rodzaj pokrycia ściennego, produkowanego z bardzo cienkich włókien szklanych, plecionych lub tkanych w różnorodne wzory i struktury. Ich wyjątkową zaletą jest odporność na ogień, gdyż włókna szklanego są niepalne. Ponadto są niezwykle wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne czy działanie chemikaliów, przez co z łatwością można je czyścić. Faktura tego rodzaju tapety pozwala na korygowanie nierówności ścian, a ponieważ dobrze radzą sobie z wilgocią, można je stosować zarówno w pomieszczeniach suchych, jak i łazienkach.

Tapety strukturalne

Tapety strukturalne, znane również jako tapety teksturyzowane, mogą być wykonane z różnych materiałów, w tym z papieru, winylu czy flizeliny. Charakteryzują się wyczuwalną, trójwymiarową fakturą, można je więc pomylić z tapetami z włókna szklanego. Tapety strukturalne są cenione za ich zdolność do imitowania różnych materiałów, np. drewna, kamienia lub tynku. Nie są tak odporne na czynniki zewnętrzne jak tapety z włókna szklanego - nadają pomieszczeniom przede wszystkim walor estetyczny.

Raufazy

Raufaza to rodzaj tapety strukturalnej - na jej strukturę składają się warstwy papieru, pomiędzy które umieszcza się drewniane wiórki, tworzące uwypuklenia. Teksturowa powierzchnia raufazy czyni ją idealnym materiałem do maskowania nierówności w ścianach. Jest trwała, odporna na uszkodzenia, pozwala ścianom oddychać, a także wykazuje właściwości termoizolacyjne. Raufaza sprawdzi się w każdym rodzaju pomieszczenia.

wystrój etniczny

Skorzystaj z usług profesjonalistów!

Nieodpowiednie dopasowanie tapety do warunków panujących w danym pomieszczeniu może skutkować nietrwałym efektem. Czasami problemem są też nierówne ściany lub inne niedoskonałości - wówczas przydać się może fachowa wiedza!

Jeśli nie jesteś pewien, który rodzaj tapety sprawdzi się w Twoim mieszkaniu lub konkretnym pomieszczeniu, wejdź na: tapetowanie Warszawa - znajdziesz tam oferty usług, kontakt do doradców oraz cennik tapetowania 2024, co z pewnością pomoże Ci podjąć ostateczną decyzję i zaoszczędzić!

W doborze tapety pod względem estetycznym warto słuchać własnego głosu, jednak z praktycznego punktu widzenia lepiej zdać się na opinię profesjonalistów, którzy obiektywnie ocenią stan ścian i warunki panujące w pomieszczeniu. W ten sposób efekt końcowy będzie satysfakcjonujący pod każdym względem.

Artykuł sponsorowany

Wyświetleń: 433 komentarze: - Wrzuć na Facebooka 08:39, 23.02.2024r. Drukuj


Powrót