czwartek, 23 maja 2024 r., imieniny Iwony, Emilii, Dezyderiusza

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Chciał pomóc koledze, stracił prawie 700 złotych. Uwaga na oszustów w sieci!

- Kiedy ktoś za pośrednictwem portali społecznościowych prosi nas o pożyczkę, to niemal zawsze możemy być pewni, że mamy do czynienia z oszustem - komentuje Tomasz Żerański, rzecznik ostrołęckiej policji.

I informuje - ku przestrodze - o takim właśnie oszustwie, którego ofiarą padł młody człowiek.

Reklama

- Ostrołęccy policjanci otrzymali zgłoszenie od kobiety dotyczące oszustwa na jednym z popularnych portali społecznościowych. Z relacji zgłaszającej wynikało, że jej syn otrzymał prośbę od osoby podszywającej się za znajomego z portalu o pożyczenie pieniędzy. Syn kobiety sądząc, że ma do czynienia z kolegą wygenerował mu dwa kody do szybkiej płatności na łączną kwotę około 700 złotych. Niedługo potem okazało się, że doszło do oszustwa, a jego prawdziwy kolega nie prosił nikogo o pożyczkę - informuje rzecznik Żerański.

I instruuje jak uniknąć oszustwa metodą "na znajomego":

- Jednym z najprostszych sposobów jest telefoniczne upewnianie się, że osoba, z której konta wysyłana jest prośba o pożyczkę, rzeczywiście w tej sprawie pisała. Dzwonimy do naszych znajomych na numer, który mamy do nich zapisany od lat, a nie na ten, który podają nam w aplikacji. W takich sytuacjach nie należy kierować się pośpiechem i zachować spokój. Osoby w naprawdę pilnej potrzebie zwykle kontaktują się telefonicznie, zamiast tracić czas na pisanie długich wiadomości. Lepiej się upewnić, że ktoś potrzebuje naszej pomocy, niż wysłać pieniądze cyberprzestępcom - radzi rzecznik policji.

Wyświetleń: 468 komentarze: -
11:24, 14.05.2024r. Drukuj