sobota, 22 czerwca 2024 r., imieniny Pauliny, Flawiusza, Agenora

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Kocioł gazowy kondensacyjny - poznaj zasadę działania

Czy wiesz, że za sukcesem zaawansowanej technologii, jaką jest kocioł gazowy kondensacyjny, stoi jedno z podstawowych zjawisk fizycznych? Jest nim zmiana stanu skupienia wody. Kocioł kondensacyjny różni się od tradycyjnego tym, że potrafi wykorzystać ciepło zawarte w parze wodnej, która jest produktem ubocznym spalania gazu.

Odkryj, jak to działa.

Kocioł gazowy kondensacyjny: jak fizyka rewolucjonizuje codzienność

Efektywność energetyczna tradycyjnego kotła gazowego plasuje się na poziomie 70-85%. Tymczasem efektywność kotła kondensacyjnego może wynosić nawet 109%. Jak to możliwe, że w systemie ogrzewania wykorzystującym tę technologię można uzyskać więcej energii, niż wynikałoby to z ilości jednostek zużytego paliwa (gazu ziemnego)? 

Odpowiedź jest bardzo prosta: kotły kondensacyjne mają zdolność do kondensacji pary wodnej zawartej w spalinach. Dzięki temu mogą odzyskiwać ciepło, które w przypadku innych urządzeń zostałoby wypuszczone przez komin. Mówiąc inaczej, kocioł wykorzystuje nie tylko całą energię termiczną wytworzoną przez spalanie gazu, ale też odzyskuje ciepło ze spalin.

Kocioł kondensacyjny jedno- i dwufunkcyjny

W kotle kondensacyjnym, podobnie jak w tradycyjnym, spalane jest paliwo — najczęściej gaz ziemny. Efektem tego procesu jest nie tylko energia cieplna, ale też produkty uboczne: dwutlenek węgla czy para wodna. Zarówno w kotłach jednofunkcyjnych, jak i dwufunkcyjnych Immergas, wytworzone ciepło jest przekazywane do wody krążącej w systemie grzewczym budynku poprzez wymiennik ciepła. Podgrzana woda jest następnie rozprowadzana do grzejników lub systemu ogrzewania podłogowego.

Aby kocioł jednofunkcyjny mógł dostarczać ciepłą wodę użytkową, konieczne jest zastosowanie w instalacji zbiornika na ciepłą wodę, gdzie będzie ona przechowywana po podgrzaniu. W ofercie Immergas dostępne są też kotły dwufunkcyjne z wbudowanym zasobnikiem ciepłej wody użytkowej. Wówczas nie ma już potrzeby montażu oddzielnego zasobnika. Warto też wiedzieć, że kotły takie mogą być wiszące lub stojące. Dostępne są także kotły dwufunkcyjne przepływowe.

Niezależnie jednak od tego, czy kocioł jest jedno- czy dwufunkcyjny, jeśli jest kondensacyjny, spełnia funkcję odzyskiwania ciepła ze spalin: są one przeprowadzane przez wymiennik ciepła, gdzie są schładzane i skraplane. W wyniku ochłodzenia następuje kondensacja, a uwolnione ciepło jest wykorzystywane do ogrzewania wody w systemie. Jest to możliwe dzięki:

  • wymiennikowi ciepła,
  • systemowi odprowadzenia kondensatu,
  • systemowi odprowadzania spalin, czyli koncentrycznemu systemowi powietrzno-spalinowemu.

Kocioł gazowy kondensacyjny. Czy zużywa mniej gazu?

Dobrze dobrany kocioł kondensacyjny może zużywać mniej gazu niż tradycyjny kocioł. I to na tyle, że zmiana będzie odczuwalna dla portfela, gdy przyjdzie rachunek. Jak wspomniano, kotły kondensacyjne charakteryzują się wyższą efektywnością, co oznacza, że wykorzystują mniej paliwa do wyprodukowania tej samej ilości ciepła. Ich inne zalety to:

  • zmniejszone straty ciepła — wykorzystując ciepło ze spalin, mniej energii jest marnowane, a więcej wykorzystywane do ogrzewania;
  • oszczędność kosztów — mniejsze zużycie gazu przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie;
  • redukcja emisji szkodliwych gazów — kotły kondensacyjne emitują mniej dwutlenku węgla i innych szkodliwych gazów (np. tlenku azotu) w porównaniu do tradycyjnych kotłów. Są więc bardziej przyjazne dla środowiska;
  • dłuższa żywotność — kotły kondensacyjne z uwagi na kwasowy odczyn kondensatu muszą być wykonane z najwyższej jakości materiałów takich jak stal nierdzewna kwasoodporna. To z kolei oznacza, że ich żywotność może być znacznie dłuższa, niż tradycyjnych kotłów gazowych, które mogą nie spełniać tak restrykcyjnych wymagań. Dodatkowo wysokiej jakości komponenty zwiększają niezawodność nowoczesnych kotłów kondensacyjnych;
  • elastyczność instalacji — kotły kondensacyjne mogą być stosowane w nowych budynkach oraz starszych termomodernizowanych.

Jak dobrać i zamontować kocioł gazowy kondensacyjny?

Dobór odpowiedniego kotła gazowego będzie miał wpływ na jego efektywność. Z kolei odpowiedni montaż zapewni bezpieczeństwo użytkowania. Dlatego obie te czynności najlepiej zlecić wykwalifikowanym profesjonalistom posiadającym odpowiednie uprawnienia. Instalator dokładnie oceni potrzeby cieplne budynku oraz domowników oraz dobierze moc kotła. Wskaże również odpowiednią lokalizację do montażu urządzenia (trzeba pamiętać, że musi ono spełniać ustawowe normy) i wykona podłączenie.

Informacje gdzie kupić kocioł kondensacyjny można znaleźć na stronie: https://www.immergas.pl/klient-indywidualny/kotly-kondensacyjne/. Są tam też wymienione wszystkie modele kotłów Immergas, aby przed wizytą u dystrybutora zapoznać się z ich specyfikacją.

Artykuł sponsorowany

Wyświetleń: 453 komentarze: - Wrzuć na Facebooka 13:49, 29.05.2024r. Drukuj


Powrót


Reklama

Ogłoszenia

Forum

Reklama

Ynet.pl
Sklep Enter

Warto odwiedzić

Spotted Ostrołęka Logo infoprasznysz.com