sobota, 22 czerwca 2024 r., imieniny Pauliny, Flawiusza, Agenora

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Oficjalne wyniki eurowyborów: KO minimalnie przed PiS. Oto nasi europosłowie - dwa mandaty dla PiS, jeden dla Koalicji Obywatelskiej

Znamy już oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. Z naszego okręgu mamy troje posłów - dwa mandaty zdobyło Prawo i Sprawiedliwość, jeden przypadł w udziale Koalicji Obywatelskiej.

To już oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. Wygrała je Koalicja Obywatelska przed Prawem i Sprawiedliwością. Oficjalne wyniki różnią się nieco od wyników exit poll opublikowanych zaraz po głosowaniu. Okazuje się, że zwycięstwo KO nad PiS jest mniejsze niż podawano na podstawie wyników sondażowych. Ostatecznie PiS zdobyło 20 mandatów (pierwsze nieoficjalne wyniki mówiły o 19 mandatach).

Reklama

Oficjalne wyniki i podział mandatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego

  • Koalicja Obywatelska - 37,06 % - 21 mandatów
  • Prawo i Sprawiedliwość - 36,16 % - 20 mandatów
  • Konferederacja - 12,08 % - 6 mandatów
  • Trzecia Droga - 6,91 % - 3 mandaty
  • Lewica - 6,30 % - 3 mandaty

W naszym okręgu dwa mandaty przypadły Prawu i Sprawiedliwości, jeden Koalicji Obywatelskiej

Naszymi europosłami zostali: Adam Bielan i Jacek Ozdoba z PiS oraz Andrzej Halicki z KO.

Przypomnijmy, że wybory do Parlamentu Europejskiego są jedynymi wyborami, w których nie wiadomo z góry ile mandatów będzie do podziału w danym okręgu. Zależy to od wyników w skali całego kraju i jest obliczane na podstawie dość skomplikowanych algorytmów. Nie wnikając w szczegóły wyjaśnijmy, że teoretycznie tych mandatów mogło być w naszym okręgu od 2 do 5.

Są trzy. Podobnie zresztą jak pięć lat temu. W 2019 roku rozkład mandatów był podobny - dwa zdobyło PiS (Adam Bielan i Zbigniew Kuźmiuk), jeden przypadł w udziale Koalicji Europejskiej czyli koalicji PO, PSL, SLD, Nowoczesnej i Zielonych - zdobył go Jarosław Kalinowski z PSL.

Fot. Facebook

Piotr Ossowski

Wyświetleń: 8307 komentarze: -
12:08, 10.06.2024r. Drukuj
Reklama

Ogłoszenia

Forum

Reklama

Ynet.pl
Sklep Enter

Warto odwiedzić

Spotted Ostrołęka Logo infoprasznysz.com