niedziela, 14 lipca 2024 r., imieniny Marcelina, Ulryka, Bonawentury

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Więcej niż praca w powiecie ostrołęckim. Jak założyć przedsiębiorstwo społeczne?

Średnio co piąty Polak chce się przebranżowić. Tylko co trzeci uważa, że jego aktualna praca jest satysfakcjonująca. Jak pokazuje przykład Marka Olszewskiego ze Spółdzielni Socjalnej "Samodzielność Praca Aktywność" w Ostrołęce, założenie przedsiębiorstwa społecznego może być odpowiedzią na potrzebę zmian.

Chociaż problemy psychiczne spowodowane nadmiarem obowiązków zawodowych stają się coraz bardziej powszechne, młodzi ludzie częściej poszukują dodatkowego zajęcia, a starsi zupełnie innego rodzaju pracy. Co robić, jeśli dochodzimy w życiu do zawodowej ściany? Gdzie szukać pracy dającej wolność i satysfakcję?

Reklama

Jedną z ciekawszych możliwości jest założenie własnego przedsiębiorstwa społecznego, którego celem jest rozwiązywanie problemów społecznych za pomocą aktywnej działalności na rynku. Eksperci ekonomii społecznej wskazują, że założenie tego rodzaju organizacji może być rozwiązaniem dla pracowników zmęczonych korporacją, czy też powracających na rynek pracy. Właśnie ten temat podejmuje kampania "ES jak SukcES".

Więcej niż biznes

Kariera przedsiębiorcy społecznego polega na prowadzeniu organizacji, w której najważniejsi są ludzie. Z danych departamentu Ekonomii Społecznej z 2024 roku wynika, że na Mazowszu działa obecnie 59 tego rodzaju przedsiębiorstw społecznych, a w całej Polsce 942. Wypracowany w nich zysk nie jest celem samym w sobie, tylko drogą do sfinansowania celu społecznego. Zarobione pieniądze służą osobom, które potrzebują pomocy i tworzą miejsca pracy jak np. pralnia zatrudniająca osoby niepełnosprawne czy piekarnia, w której pracują osoby doświadczające kryzysu. Przedsiębiorstwa społeczne tworzą i utrzymują nowe miejsca pracy tak, aby w jak największym stopniu wspierać społeczność lokalną i rozwiązywać jej problemy.

Dla kogo jest ten rodzaj kariery?

Zdaniem Marka Olszewskiego ze Spółdzielni Socjalnej "Samodzielność Praca Aktywność" w Ostrołęce, tego rodzaju praca jest idealna dla osób, które chcą pomagać innym, a jednocześnie nie boją się wyzwań i są gotowe na poszukiwanie rozwiązań, które sprawdzą się w realiach rynkowych. Jego organizacja oferuje usługi ogrodnicze, sprzątania, poligraficzne, a nawet impregnacji podłogi. W pracowniach i warsztatach zatrudniane są osoby potrzebujące wsparcia a cały wypracowany zysk przeznaczany jest na działalność pomocową spółdzielni.

- W naszym przypadku spółdzielnia nie jest pomysłem jednej osoby, a raczej dziełem trzech stowarzyszeń, które wcześniej działały na rzecz osób wykluczonych z życia zawodowego. Organizowaliśmy różnego rodzaju pomoc np. warsztaty terapii zajęciowej, szkoleń czy świąteczną zbiórkę żywności i to tchnęło nas do oferowania osobom potrzebującym wędki, a nie ryby. Chcieliśmy dać im możliwość samodzielnego utrzymania się i podnoszenia swojej stopy życiowej, którą zapewnia praca - mówi Marek Olszewski.

Czy to się może udać?

Przedsiębiorstwa społeczne, które chcą zarabiać i rozwijać swoją działalność muszą konkurować z firmami nastawionymi głównie na zysk. W celu wzmocnienia ich pozycji na rynku rząd uruchomił wsparcie dla przedsiębiorców społecznych w postaci szeregu korzyści, ulg i ułatwień. - Mazowiecki Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej w Ostrołęce oferuje jednorazowe środki na utworzenie i utrzymanie miejsc pracy oraz pomoc w rozwoju potencjału organizacji. Urzędy Pracy refundują część wynagrodzenia pracowników zagrożonych wykluczeniem społecznym - mówi Robert Dzięgielewski z Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych. Dodatkowo przedsiębiorca społeczny może starać się o wsparcie finansowe od PEFRON na sfinansowanie miejsc pracy dla osób z niepełnosprawnościami lub skorzystać z programu "Przedsiębiorstwo społeczne +". Firmy społeczne mogą również starać się o zlecenia poprzez udział w przetargach dedykowanych podmiotom ekonomii społecznej lub startować w przetargach otwartych także dla firm komercyjnych.

Reklama

Od czego zacząć?

Osoby zakładające przedsiębiorstwo społeczne mogą liczyć na pomoc ze strony organizacji pozarządowych zajmujących się tematyką ekonomii społecznej oraz instytucji państwowych.

Wsparcie i konsultacje organizacji pozarządowych dla osób zakładających przedsiębiorstwa społeczne są bezpłatne - wystarczy się do nich zgłosić. Mieszkańcy Mazowsza mogą skorzystać z pomocy oferowanej przez m.in. Fundację Fundusz Współpracy, Fundację Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych (FISE), Stowarzyszenie BORIS, Fundację Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (FRSO), Centrum Innowacji Społeczeństwa Informacyjnego (CISI) oraz SOKiAL.

O tym, jak założyć podmiot ekonomii społecznej lub wspierać ich funkcjonowanie można dowiedzieć się więcej w ramach kampanii społecznej "ES jak SukcES". Celem kampanii jest popularyzacja idei ekonomii społecznej na Mazowszu, zachęcenie osób pracujących oraz szukających pracy do tworzenia nowych przedsiębiorstw społecznych oraz pokazanie, że alternatywna ścieżka kariery zawodowej jest możliwa. Kampania skierowana jest do osób zainteresowanych zmianą miejsca pracy, zdobyciem nowej pracy, osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów, studentów i studentek, młodych rodziców wracających na rynek pracy i osób 50+, często z niego wykluczonych.

Więcej informacji i materiałów na stronie www.esjaksukces.pl.

Autor: Danuta Pawlak

Wyświetleń: 350 komentarze: -
07:35, 22.06.2024r. Drukuj