niedziela, 14 lipca 2024 r., imieniny Marcelina, Ulryka, Bonawentury

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Nowa władza szuka i zwalnia PiS-owców z KRUS? Rada miasta broni radnego Michała Skowrońskiego (zdjęcia)

Jednym z punktów nadzwyczajnej sesji rady miasta była uchwała w sprawie "odmowy wyrażenia zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym Michałem Skowrońskim". Ostrołęcki radny jest zatrudniony w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Pewnie nie wszyscy wiedzą, że radny - każdego szczebla - ma zagwarantowaną także pewną formę ochrony pracowniczej. W przypadku rady gminy (miasta) opisuje to art. 25 pkt 2 ustawy o samorządzie gminnym.

Reklama

Brzmi on: Rozwiązanie z radnym stosunku pracy wymaga uprzedniej zgody rady gminy, której jest członkiem. Rada gminy odmówi zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym, jeżeli podstawą rozwiązania tego stosunku są zdarzenia związane z wykonywaniem przez radnego mandatu.

I właśnie do rady miasta wpłynął wniosek - od KRUS - o wyrażenie zgody na zwolnienie z pracy Michała Skowrońskiego - radnego klubu PiS.

Jak wynika z cytowanego wyżej przepisu rada, odmawiając zgody musi uznać, że "podstawą rozwiązania tego stosunku są zdarzenia związane z wykonywaniem przez radnego mandatu". Tak uznała komisja prawa i współpraca z samorządem, która przygotowała radzie uchwałę "o odmowie wyrażenia zgody na rozwiązanie stosunku pracy".

- Ja mam pytanie do radnego Skowrońskiego: Czy ma wrażenie, że próba zwolnienia ma związek z pełnieniem obowiązku radnego? Bo to jest istotna sprawa - podkreślił radny Kurpiewski otwierając dyskusję.

Przewodniczący rady miasta Wojciech Zarzycki poprosił radnego Skowrońskiego o odpowiedź.

Stanisław Szatanek przywołuje przypadek radnego Bralskiego

- Oczywiście, że mam poczucie, że jest to związane z mandatem, bo dotychczas takiej próby nie było. Władza zmieniła się w grudniu i żadnych problemów nie było. A od kiedy zostałem radnym się zaczęły. To znaczy "zaczęły"... Ja do dziś nie miałem żadnych informacji o planach zwolnienia mnie. Dowiedziałem się o tym dopiero z pisma skierowanego do rady miasta - mówił Michał Skowroński.

Podkreślając, że pracuje w KRUS od sześciu lat, żadnych zastrzeżeń do jego pracy wcześniej nie było.

- Jedynym powodem jest, że od maja jestem radnym, radnym Prawa i Sprawiedliwości - podkreślał Michał Skowroński.

Chwilę potem głos zabrał radny Stanisław Szatanek. Jedyny radny, który - jak się potem okazało w głosowaniu - był przeciw uchwale. Jego głos warto przywołać jednak nie tylko z tego powodu. Sprawa radnego Skowrońskiego nie jest bowiem pierwszą taką w historii ostrołęckiego samorządu. Swego czasu rada miasta nie wyraziła zgody na zwolnienie z pracy byłego radnego Dariusza Bralskiego - w owym czasie wiceprezesa Ostrołęckiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Stanisław Szatanek był wówczas niejako po drugiej stronie barykady - był członkiem rady nadzorczej OSM, która postanowiła zwolnić Bralskiego i zwróciła się o zgodę do rady miasta.

- Mamy dziś szeroko rozbudowane orzecznictwo sądowe dotyczące tego zagadnienia. Ale problem jest w tym, że sądy pracy i sądy administracyjne orzekają w takich sprawach często zupełnie inaczej - mówił radny Szatanek. I przypomniał kazus Bralskiego

- Finał był taki, że sprawa zakończyła się w sądzie administracyjnym. Naczelny Sąd Administracyjny uznał ostatecznie, że rada miasta nie miała racji, a sprawa zakończyła się tak, przypomnę, że miasto wypłaciło Ostrołęckiej Spółdzielni Mieszkaniowej wysokie odszkodowanie - podkreślał radny Stanisław Szatanek.

A my dodajmy, że akurat, jeśli chodzi o odszkodowanie, to nie ma tu analogii ze sprawą radnego Skowrońskiego. W przypadku radnego Bralskiego sprawa była bardziej skomplikowana. Przypomnijmy w największym skrócie. Rada miasta nie zgodziła się na zmianę warunków płacy radnego Bralskiego i przez dłuższy czas pracował on w OSM na podrzędnym stanowisku, ale z pensją wiceprezesa. OSM wystąpiła w związku z tym do miasta z roszczeniem finansowym - w sporze cywilnym - i wygrała. Mogło się tak oczywiście stać dopiero po tym, jak sąd administracyjny uznał, że rada miasta naruszyła prawo, nie zgadzają się na zwolnienie radnego.

Czytaj: Radni naruszyli prawo broniąc kolegę Bralskiego

Radny Szatanek stwierdził, że to właśnie ostrołęcki przypadek, "sprawa Bralskiego", był - jak to ujął - przełomem w orzecznictwie sądów w takich sprawach.

- Według mnie, nie obronimy pana Michała Skowrońskiego przed rozwiązaniem stosunku pracy, a wystawimy sobie taką ocenę, że po prostu nam to, mówiąc kolokwialnie... No, nie będę mówił brzydko. Ja wiem, to jest takie sympatyczne jak koleżanki i koledzy chcą bronić radnego, ale ja mogę dać państwu gwarancję, że ta uchwała zostanie uchylona - zakończył swoją wypowiedź Stanisław Szatanek, zapowiadając, że zagłosuje przeciw.

I sugerując, że sprawa nie zakończy się na jednym głosowaniu. I faktycznie nie można tego wykluczyć. Podjęta przez radę miasta uchwała może zostać zaskarżona przez KRUS. Może też być - z mocy prawa - uchylona przez organ nadzorczy, czyli wojewodę. Ale to kwestia przyszłości...

Tymczasem opinia radnego Szatanka nie tylko nie zamknęła dyskusji na sesji, ale wręcz przeciwnie - spowodowała tylko jeszcze większą jej temperaturę. I jak to zwykle bywa - im temperatura dyskusji większa, tym więcej wątków, nie zawsze bezpośrednio związanych z treścią głosowanej uchwały.

Michał Skowroński nawiązał między innymi do wystąpienia radnego Szatanka mówiąc:

- Jak pan uważa, że to nie jest sprawa polityczna, to ja tylko przypomnę słowa wiceministra rolnictwa pana Kołodziejczaka, który stwierdził w mediach, że on w KRUS-ie wszystkich PiS-owców znajdzie i ich wyrzuci. Jeśli on tak mówi, a potem w KRUS na Mazowszu jest zwalnianych około 50 osób związanych z PiS, to jak to nie jest sprawa polityczna?

- Ja nie mówiłem, że to nie jest sprawa polityczna - zaoponował radny Szatanek. - Oczywiście, że jest, tylko pan też się tam przypadkiem nie znalazł, w tym KRUS-ie.

I w tym właśnie kierunku - karuzeli stanowisk czy jak kto woli politycznych czystek - poszła dyskusja.

- Powinniśmy bronić radnego, bo dziś trafiło na radnego Skowrońskiego, a jutro może trafić na każdego z nas - to opinia radnego Grzegorza Gołasia.

Radna Gocłowska: Dość zwalniania do przysłowiowych sprzątaczek!

Bardzo emocjonalnie wypowiedziała się radna Anna Gocłowska, która podkreśliła, że w Polsce wymiana kadr po zmianie władz przybiera monstrualne rozmiary.

- To się często odbywa do przysłowiowych sprzątaczek. Tymczasem politycznymi stanowiskami w administracji powinny być tylko te najważniejsze - do dyrektorów departamentów - mówiła radna Gocłowska.

Podkreślając, że jej wprawdzie nigdy w karierze polityczne czystki nie dotknęły, ale... jej męża już tak.

- Jak PiS przejął władzę, został ze stanowiska w zakładzie poprawczym zwolniony z dnia na dzień, mimomimo że był dobrym dyrektorem, a decyzja na pewno nie była merytoryczna tylko czysto polityczna. Nie mówię tego, żeby sygnalizować jakiś odwet, absolutnie - zastrzegła radna Gocłowska.

Zapowiadając, że nie weźmie udziału w głosowaniu (radny obecny na sesji ma takie prawo, to co innego niż wstrzymanie się od głosu).

- Ja dziś nie będę brała udziału w głosowaniu. I chcę tym dać taki sygnał... światu, że to po prostu idzie za daleko. W ugruntowanych demokracjach zmiana władzy nie powoduje tak daleko idących zmian. U nas to są ciągle czystki. Dziś dyskutujemy o radnym, ale pomyślmy też o tych osobach, które radnymi nie są, o których się nie mówi, nie dyskutuje, a które po każdej zmianie władzy nie mają należnego każdemu podstawowego poczucia stabilności zatrudnienia - mówiła radna Gocłowska.

Reklama

Henryk Gut: Bierzcie przykład z naszego prezydenta!

Zgodził się z nią - absolutnie ponad podziałami politycznymi - radny Henryk Gut, który jako pozytywny przykład przywołał... prezydenta Pawła Niewiadomskiego.

- Niech wszyscy w takich sprawach biorą przykład z naszego prezydenta, który nie zaczął rządów od zwolnień, tylko - jak ja to widzę - od oceny kompetencji i przyglądania się każdemu z pracowników - mówił Henryk Gut.

Ostatecznie po długiej dyskusji radni podjęli uchwałę o odmowie wyrażenia zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym Michałem Skowrońskim/

Za przyjęciem uchwały głosowało 11 radnych: Piotr Bojarski, Wojciech Dobkowski, Grzegorz Gołaś, Henryk Gut, Magdalena Jaworowska, Jarosław Łuba, Bartosz Śnieciński, Wojciech Zarzycki, Ewa Żebrowska-Rosak i Ryszard Żukowski.

Przeciw był Stanisław Szatanek.

Nikt nie wstrzymał się od głosu.

Mimo obecności na sesji w głosowaniu nie wzięli udziału: Anna Gocłowska, Ewa Kurpiewska, Adam Kurpiewski, Mariusz Łuba, Waldemar Popielarz, Piotr Wierzba i sam zainteresowany czyli Michał Skowroński.

Piotr Ossowski

Zobacz zdjęcia:
Sesja rady miasta

Więcej zdjęć: Sesja rady miasta

 

Wyświetleń: 7463 komentarze: 26
12:33, 10.07.2024r. Drukuj
oka @ 12:43, 10.07.2024

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 31...78

W ogóle nie rozumiem, dlaczego taka rada ma się wypowiadać, kogo mam zatrudniać lub nie. Ale pomijając to. Przypomnę jak Pisowcy z Bralskim na czele zwolnili ś.p. Kota. ze spółdzielni mieszkaniowej.

1772 @ 12:58, 10.07.2024

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 188...35

Polska zginie bo mamy tylko armię dyrektorów-urzędników z nadania...
Już pokazali jak PKP Cargo można rozłożyć.

Gdzie są specjaliści?


Zaraz komentarz usuną bo walczą o wolne media laughing

Anonimowy pracownik krus @ 12:59, 10.07.2024

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 5...40

A ja bym się zapytał o kompetencje tego Pana jak go zatrudniali po kolesiosku w KRUSie. Cały KRUS aż huczał na jego temat. Legitymacja PiS otwierała drogę do zatrudnienia i potem do kariery? Nie ma co ukrywać że tak było. Dziwnym trafem zatrudniono go za rządów PiS a nie innej władzy. Zacznijmy od tego kim ten pan jest, jakie ma kompetencje , wykształcenie i ile zarabia w KRUSie a sporo się wyjaśni.

Gościu z 13.07 @ 13:12, 10.07.2024

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 79...185

Ty też anonimowy! I co?

Zenek @ 13:14, 10.07.2024

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 94...4

Racja popieram
Anonimowy pracownik krus 12:59, 10.07.2024

Zenek @ 13:16, 10.07.2024

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 94...4

Jako sąsiad również sympatyczny😂😂

wyborca @ 13:17, 10.07.2024

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 83...110

Jak zatrudniali to politycznie czy pisofachowiec?

do oka @ 13:23, 10.07.2024

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 80...3

Rada w większości wtedy PiSowa radnego Kota broniła mimo, że był z PO..

zobmi @ 13:52, 10.07.2024

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 185...2

dziwny chłopek naprawdę, nim jakich mało crying

smile smile smile

tl @ 17:53, 10.07.2024

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 46...78

Kierowniczka z trzeciej drogi chce swojego wstawić?

"Anna Truszkowska-Aptacy została nowym kierownikiem Placówki Terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Ostrołęce."

Szerszeń @ 18:10, 10.07.2024

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 2a00...fe2d:5807

Do Pani byłej wiceprezydent
Jak zwalniał Pani Szef to za jego czasów pojawiła się kwestia zainteresowania każdym pracownikiem bez względu na jego stanowisko czy jego brak.
Pozdrawiam Zwolniony i w cale nie nie związany z PiS

17.53 @ 19:30, 10.07.2024

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 79...185

Czeka na ciebie. A jak nie ty to nikt inny! Obejdzie się!

Racha Szatenek @ 20:22, 10.07.2024

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 89...182

Zatrudniali go nie zw względu na kompentacje tylko z partyjnego nadania to i zwalniają politycznie wszystko jasne. Koledzy radni bronią a płacić e sądzie będzie miasto czyli my

mieszkanka @ 21:24, 10.07.2024

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 79...10

nie wiem czy pan radny Gut jest dobrze zorientowany

Kulik? @ 23:48, 10.07.2024

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 176...2

Ja mam pytanie, dlaczego od kilku tygodni nie ma nigdzie radnego Łukasza Kulika? Od kilku tygodni nie brał udziału w żadnym spotkaniu rady miasta

krus @ 06:59, 11.07.2024

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 5...35

Spać nie możesz? Północ zaraz a ty masz zgryzotę! „Aaa... Aaa...
Były sobie kotki dwa.
Aaa... Aaa...
Szarobure, szarobure , obydwa…”

Ja @ 09:45, 11.07.2024

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 178...236

A jakie kompetencje ma ten pan poza byciem radnym PiS?

XX @ 10:54, 11.07.2024

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 83...229

Po zmianie władzy cześć obecnej zwolnią a cześć posadzą..

XX sędzią we własnej sprawie? @ 11:24, 11.07.2024

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 79...185

Twoja teza wchodzi w życie! Zgodnie z obowiązującym prawem i po sprawiedliwości. Czy z czymś się nie zgadzasz?

XX @ 12:18, 11.07.2024

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 83...229

No raczej.kolejna władza zapamięta i nie odpuści...

XX nie odpuści @ 14:34, 11.07.2024

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 94...14

Jeszcze cię nie wybrali a już planujesz i straszysz! Czyżbyś coś miał na sumieniu? A przecież uczciwi nie mają się czego bać! Kto to powiedział? Ty! Tylko ty!

Wioletta @ 19:01, 11.07.2024

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 2a00...e795:5499

Kompetencje: Polityka ? Nic o nim dobrego nie słyszałam w pracy w KRUS

Ściema @ 19:12, 11.07.2024

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 2a00...8fa1:1501

Bo wioletko nigdy w.Krusie nie byłaś. Ja pracuję i wiele dobrego słyszałem , a nawet sama wiedziałam

Ok @ 19:47, 11.07.2024

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 79...185

Powiadasz ściema! Taka prawda.

Wyjeżdżajcie bo tu nie ma pracy @ 20:32, 11.07.2024

Zgłoś komentarz zgłoś IP: 31...140

Każdy kto ma trochę rozumu w głowie już dawno wyjechał na studia z tego miasteczka i nigdy tu nie powrócił. Jak ja się cieszę, że nie muszę pilnować jednego stołka do emerytury z braku innej alternatywy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia Regulaminu.

Redakcja Mojej Ostrołęki nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów.
Należą one do osób, które je zamieściły.

Powrót

Reklama

Ogłoszenia

Forum

Reklama

Ynet.pl
Sklep Enter

Warto odwiedzić

Spotted Ostrołęka Logo infoprasznysz.com