Zerkamy na ostrołęckie świątynie z lotu ptaka i podziwiamy. W mieście mamy sześć kościołów katolickich. W tym artykule prezentujemy kościół pw. św. Franciszka z Asyżu, który znajduje się na osiedlu Centrum, u zbiegu ulic Bohaterów Warszawy i ks. Pędzicha. Zobacz wideo z drona.
Historia parafii sięga 1993 roku. Początkowo wybudowano tam drewnianą kaplicę, a kilka lat później dom parafialny. Dopiero w roku 2000 podjęto się dzieła budowy nowej, murowanej świątyni. W 2022 roku kościół zwieńczyły dwie iglice zamontowane na wieżach świątyni. Zobaczcie, jak obecnie wygląda kościół.
Poniżej historia parafii przytoczona w całości ze strony: franciszekostroleka.pl
Historia naszej parafii rozpoczyna się dnia 30 czerwca 1993 - dekretem bpa Juliusza Paetza ustanawiającym ks. Tadeusza Zawadzkiego odpowiedzialnym za organizowanie nowego ośrodka duszpasterskiego na Osiedlu "Centrum". W czasie kolędy (od grudnia 1993 do lutego 1994) księża Tadeusz Zawadzki (wikariusz w parafii pw. Św. Antoniego) i Mirosław Sebunia (wikariusz z parafii p.w. Zbawiciela Świata) odwiedzili 2023 rodziny, prosząc o ustosunkowanie się do planów utworzenia nowej parafii. Przychylnych temu pomysłowi było 1538 rodzin (76 proc.), przeciwnych było 485.
9 marca 1994 roku dokonano zakupu pierwszych działek pod budowę kościoła od pana Wiesława Chełstowskiego, pana Eugeniusza Wargulewskiego i pani Krystyny Choroszewskiej. 30 marca uzyskano decyzję o lokalizacji nowego kościoła od Urzędu Miasta. Projekty tymczasowy kaplicy i plebanii wykonał inżynier z Ostrowi Mazowieckiej - pan Mirosław Puścian. 3 maja 1994 r. w uroczystość Matki Bożej Królowej Polski odbyło się poświęcenie krzyża i placu pod budowę kościoła przez bpa Tadeusza Zawistowskiego. W uroczystościach wzięło udział około 2500 wiernych. Szybko rozpoczęto prace - od maja do sierpnia 1994 roku trwała budowa kaplicy drewnianej. Pracami kierował pan Andrzej Wójcik.
Na 31 sierpnia 1994 roku datowany jest Dekret Erekcyjny Parafii Rzymsko-Katolickiej p.w. Św. Franciszka z Asyżu w Ostrołęce sygnowany przez Biskupa Łomżyńskiego Juliusza Paetza (i Kanclerza Kurii Ks. Tadeusza Śliwowskiego). Tego samego dnia ks. Tadeusza Zawadzki został mianowany pierwszym proboszczem parafii. Wikariuszem zostali ks. Janusz Tyszka i ks. Mirosław Sebunia, obaj dotychczas z parafii p.w. Zbawiciela Świata.
11 września 1994 r. miało miejsce uroczyste erygowanie parafii i poświęcenie kościoła przez bpa Stanisława Stefanka. 4 października 1994 roku odbyła się pierwsza uroczystość odpustowa patrona parafii Św. Franciszka, podczas której m.in. poświęcono nowy krzyż (ten, który dzisiaj widzimy przed ołtarzem głównym). 31 sierpnia 1996 roku w parafii zjawił się nowy wikariusz - ks. mgr Mirosław Teofilak z Różana. Kolejna zmiana byłą jeszcze bardziej istotna - 8 grudnia 1996 roku nowym proboszczem został ks. Marian Mieczkowski (zastąpił ks. Tadeusza Zawadzkiego, który ze względów zdrowotnych przeniósł się do Włoch). W międzyczasie oddano do użytku salę parafialną (wrzesień 1996).
26 stycznia 1997 roku to kolejna ciekawa data, wiążąca się z jedną z najdłużej związanych z naszą parafią osób - mianowicie wtedy trzecim w historii parafii kościelnym (po p. T. Wójciku i p. A. Cwalinie) został pan Stanisław Rzewnicki, który pełni tę funkcję po dziś dzień. 9 marca 1997 roku na zebraniu Rady Parafialnej zadecydowano o budowie domu parafialnego. Projekt i plan dokumentacji złożono wkrótce do Urzędu Miasta i do Kurii Diecezjalnej. 26 marca zawarto umowę z wykonawcą, którym został Zakład Usług Remontowo-Budowlanych z Ostrołęki. Budowa plebanii ruszyła w maju. Do końca roku zamknięto "stan surowy".
Reklama
17 grudnia 1998 bp Stanisław Stefanek dokonał poświęcenia sali parafialnej w nowym budynku plebanii. Podjęto decyzję o budowie kościoła. 14 sierpnia 1999 roku to ważna data w historii parafii - następuje zmiana proboszcza. Księdza Mieczkowskiego zastępuje ks. mgr Witold Kamiński, pochodzący z Kadzidła, a poprzednio opiekujący się parafią w Łojach). Sierpień 1999 roku to w ogóle rok zmian w parafii. Kolejną istotną zmianą jest bowiem odejście księdza Mirosława Sebuni, który 25 sierpnia został kapelanem Zakładu Karnego w Grądach Woniecko, a od 24 października - proboszczem parafii Grądy Woniecko. Pojawiły się też nowe twarze - ks. mgr Krzysztof Dylewski i ks. dr Paweł Sobotka. W październiku parafię opuścił ks. Janusz Tyszka, który został przeniesiony do parafii pw. NMP Królowej Rodzin.
3 września 2000 biskup Stanisław Stefanek poświęcił plac pod budowę kościoła. Kilka dni później firma Beton-Stal rozpoczęła budowę kościoła według projektu Józefa Żołądkiewicza. W 2001 i 2002 roku trwały prace - najpierw budowa kościoła dolnego, a potem górnego. 6 października 2002 wmurowano kamień węgielny poświęcony przez bpa Stefanka. 25 sierpnia 2002 roku przybył do parafii ks. Jarosław Olszewski, którego nie ma już w naszej parafii. Tak, jak i ks. Dariusza Izbickiego, za którego przybył w 2008 roku ks. Roman Łempicki. Dołączył on do ks. mgr Jacka Dąbrowskiego i ks. Zbigniewa Jaworskiego. W 2009 roku przeprowadzono remont schodów i wybudowano podjazd dla osób niepełnosprawnych; posadzono pierwsze drzewa i kontynuowane są dalsze prace mające na celu upiększanie i wykańczanie kościoła i jego okolic.
Na tym kończy się wpis na parafialnej stronie, ale wiemy, że historia toczy się dalej, a kościół z roku na rok piękniał i rozwijał się, przybywało elementów dekoracji wnętrza, wybudowano parking, w świątyni pojawiły się też m.in. nowa chrzcielnica, kropielnice i inne elementy dekoracyjno-użytkowe. Prace przy kościele zwieńczyły piękne, strzeliste wieżyczki. Przed montażem iglic wieże liczyły sobie nieco ponad 22 metry. Obecnie, po zamontowaniu iglic, kościół mierzy 38 metrów.
Posługę pełnili tu także kolejni duchowni, a parafianie uczestniczyli w życiu kościoła. Warto przypomnieć kilka wydarzeń:
Nowy proboszcz parafii pw. św. Franciszka z Asyżu
Źródło: Parafia pw. św. Franciszka z Asyżu/https://franciszekostroleka.pl/
Wyświetleń: 4188 | komentarze: - | 08:16, 15.09.2024r. |