W ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego Rejs obejrzymy tym razem węgiersko-słowacki film pt. "Wytłumaczenie wszystkiego" w reżyserii Gábora Reisza. Prelekcję przed filmem oraz dyskusję poprowadzi Alicja Nowacka - filmoznawczyni i krytyczka filmowa.
Seans już w poniedziałek 18 listopada o godz. 18.00 w małej sali kinowej Ostrołęckiego Centrum Kultury.
Prelekcję przed filmem oraz dyskusję poprowadzi Alicja Nowacka - filmoznawczyni i krytyczka filmowa. W Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy w Warszawie zajmuje się szeroko pojętą edukacją filmową. Prowadzi warsztaty i prelekcje oraz organizuje wydarzenia kulturalne. Programowała festiwale filmowe młodego widza: LET'S DOC oraz Kino w Trampkach. Nagrodzona Grand Prix XXVII Konkursu im. Krzysztofa Mętraka dla krytyków filmowych.
Węgry/Słowacja 2023 r., 123 minuty
Poruszający obraz społeczeństwa niszczonego przez politykę.
Reżyseria: Gábor Reisz; Scenariusz: Gábor Reisz, Éva Schulze; Zdjęcia: Kristóf Becsey; Muzyka:András Kálmán, Gábor Reisz; Montaż: Vanda Gorácz, Gábor Reisz; Scenografia: Zsófia Tasnádi; Kostiumy: Rebeka Hatházi; Producenci: Júlia Berkes, Matyás Prikler OBSADA: Gáspár Adonyi-Walsh - Abel, István Znamenák - György, András Rusznák - Jakab, Rebeka Hatházi - Erika, Eliza Sodró - Dorka, Lilla Kizlinger - Janka.
Gorące budapeszteńskie lato. Licealista Abel (nagradzany za tę rolę Gáspár Adonyi-Walsh) przygotowuje się do egzaminu dojrzałości. W tym, by odpowiednio skupić się na nauce, nie pomaga mu fakt, że całą uwagę kieruje w stronę swojej najlepszej przyjaciółki Janki, w której jest beznadziejnie zakochany. Dziewczyna z kolei żywi niespełnione uczucie do żonatego nauczyciela historii Jakaba. Jakby komplikacji było mało, mężczyzna nie tak dawno wszedł w poważną konfrontację z konserwatywnym ojcem Abla. Napięcia w mocno podzielonym węgierskim społeczeństwie na dobre wychodzą na powierzchnię, gdy egzamin maturalny Abla z historii przeradza się w ogólnokrajowy skandal.
Uznany węgierski reżyser Gábor Reisz w swoim nowym filmie opowiada o politycznym napięciu, które odczuwalne jest każdego dnia w jego coraz bardziej spolaryzowanym kraju. Jak przekonuje, bezpośrednią przyczyną tego, by powstał scenariusz "Wytłumaczenia wszystkiego", były wydarzenia z 2021 roku, kiedy Uniwersytet Sztuk Teatralnych i Filmowych w Budapeszcie stracił swoją autonomię i został całkowicie zreorganizowany przez rządzących, co spotkało się z licznymi publicznymi protestami oraz demonstracjami.
Fot. Dystrybucja/Filmweb
Wyświetleń: 392 | komentarze: - | 22:41, 14.11.2024r. |