czwartek, 16 stycznia 2025 r., imieniny Marcelego, Włodzimierza, Walerego

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

DKF Rejs zaprasza na seanse i spotkania z gośćmi

Dyskusyjny Klub Filmowy Rejs zaprasza na kolejną porcję wyśmienitych filmów światowych twórców. W styczniu 2025 roku będzie można obejrzeć aż sześć seansów. Zerknij zatem w przygotowany repertuar i zarezerwuj czas, aby zasiąść przed dużym ekranem.

Poniżej repertuar na styczeń 2025 roku:

6 stycznia, godz. 18.00

Armand

wyst. Renate Reinsve, Ellen Dorrit Petersen, Øystein Røger, Endre Hellestveit

Dwie matki, dwaj synowie, jeden szkolny incydent - tak w skrócie można opisać "Armanda" - nagrodzony Złotą Kamerą w Cannes debiut norweskiego reżysera Halfdana Ullmanna Tøndela.

Armand znowu sprawia kłopoty w szkole. Jego ekscentryczna matka (Renate Reinsve) zostaje wezwana na spotkanie z nauczycielką. Ku jej zdziwieniu, w szkole czekają na nią również rodzice innego chłopca. Nikt z obecnych nie wie, co tak naprawdę się wydarzyło. Ten (być może) drobny incydent między chłopcami jest niczym szpila, która przebija balon napięcia pomiędzy ich matkami. Dochodzi do eskalacji konfliktu, gdzie prawda miesza się z kłamstwem, a bohaterki rozpoczynają psychologiczną walkę o uwagę i zaufanie. Reżyser zamyka akcję w szkolnych salach i kilku godzinach, by stopniowo podnosić emocjonalną temperaturę, a jednocześnie stale zmienia tonację filmu: od dramatycznej, do komediowej. Genialna rola Renate Reinsve, która niedawno zachwycała w "Najgorszym człowieku na świecie", pozostaje z nami jeszcze długo po wyjściu z kina.

Reżyser filmu jest wnukiem ikon światowego kina: norweskiej aktorki Liv Ullmann oraz szwedzkiego filmowca Ingmara Bergmana. Jego matką jest wybitna norweska pisarka i krytyczka literacka Linn Ullmann.

13 stycznia, godz. 18.00

Crossing

reż. Levan Akin, Szwecja/Dania/Francja/Turcja/Gruzja 2024, 105 minut

wyst. Mzia Arabuli, Lucas Kankava, Deniz Dumanli

gość: Bartosz Żurawiecki - krytyk filmowy, dziennikarz miesięcznika "Kino", autor sztuk teatralnych

Podobnie jak w swoich poprzednich filmach, szwedzki reżyser o gruzińskich korzeniach Levan Akin ("A potem tańczyliśmy") podejmuje temat płci, seksualności, przełamywania barier. Nie tylko tych ideologicznych, ale również wewnętrznych, tkwiących w nas głęboko. Ważnym bohaterem opowieści, określanej mianem "ody do człowieczeństwa", jest także pełne tajemnic i topograficznych niespodzianek miasto jakim jest Stambuł.

Lia (w tej roli Mzia Arabuli) jest emerytowaną nauczycielką. Kobieta złożyła obietnicę, że spróbuje się dowiedzieć, jaki los spotkał jej dawno zaginioną siostrzenicę Teklę. Od sąsiada Achiego (Lucas Kankava) dowiaduje się, że dziewczyna mogła opuścić Gruzję i przenieść się do Turcji, wraz z mężczyzną postanawia wyruszyć w podróż, by ją odnaleźć. Trafiają do Stambułu, który jawi się jako miasto możliwości, ale też przytłacza swoją wielkością. To jedno z tych miejsc, gdzie poszukiwanie kogoś, kto w dodatku nie chce być znaleziony, wydaje się szczególnie skomplikowane. Z pomocą nieco zdezorientowanym bohaterom przychodzi Evrim (Deniz Dumanli), walcząca o prawa osób transpłciowych. Lia i Achi przedzierają się przez kolejne miejskie zaułki, licząc, że trafią w końcu na Teklę.

13 stycznia, godz. 20.00

Czterysta batów

reż. François Truffaut, Francja 1958, 99 min.

Bohaterem nominowanego do Oscara za scenariusz filmu, laureata Złotej Palmy w Cannes, jest Antoine Doinel (Jean-Pierre Léaud), alter ego reżysera, który mieszka z atrakcyjną matką (Claire Maurier) i ojczymem (Albert Remy) w skromnym mieszkaniu na paryskich przedmieściach. Antoine źle znosi duszną atmosferę domu. Podobnie jest ze szkołą, w której dręczy go surowy nauczyciel, zwolennik represyjnych metod wychowania. 

Zbuntowany chłopak namawia kolegę z klasy i zarazem jedynego przyjaciela, Rene Bigeya (Patrick Auffay) do pójścia na wagary. Włóczy się i aby zdobyć pieniądze na zaplanowaną podróż, zakrada się po kryjomu do biura ojczyma i wynosi stamtąd maszynę do pisania, którą zamierza sprzedać. Nikt jednak nie chce jej kupić, więc Antoine odnosi urządzenie na miejsce. Przyłapany trafia do sądu, który kieruje go do Ośrodka Obserwacyjnego dla Nieletnich Przestępców. 

Gość: Bartosz Żurawiecki

20 stycznia, godz. 18.00

Dziewczyna z igłą (Pigen med nalen)

reż. Magnus von Horn, Dania/Polska/Szwecja 2024, 122 minut

wyst. Vic Carmen Sonne, Trine Dyrholm, Besir Zeciri, Avo Knox Martin, Joachim Fjelstrup

gość: Karol Szafraniec - krytyk filmowy i muzyczny

Duński kandydat do Oscara w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy

Karoline, młoda pracownica fabryki stara się przetrwać w Kopenhadze tuż po pierwszej wojnie światowej. Gdy zachodzi w ciążę, traci pracę i zostaje pozostawiona sama sobie. Wtedy poznaje Dagmar - charyzmatyczną właścicielkę nielegalnej agencji adopcyjnej, pomagającej matkom znaleźć nowe domy dla ich niechcianych dzieci. Nie mając żadnej alternatywy, Karoline podejmuje u Dagmar pracę jako mamka. Kobiety nawiązują niċ porozumienia, jednak świat Karoline rozpada się na kawałki, gdy odkrywa szokująca prawdę o swojej mocodawczyni.

W "Dziewczynie z igłą" w rolę Karoline wcieliła się Vic Carmen Sonne ("Godland", "Królestwo: Exodus"), partneruje jej laureatka Srebrnego Niedźwiedzia ("Komuna") Trine Dyrholm, znana również z "Królowej Kier". Film Magnusa von Horna jest koprodukcją Danii, Polski i Szwecji dofinansowaną m.in. przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Polskim producentem jest Mariusz Włodarski z Lava Films. Film powstał przy znaczącym zaangażowaniu polskich twórców (ponad 140 osób w niemal każdym pionie produkcji!). Za zdjęcia odpowiada Michał Dymek ("IO", "Sweat"), montażystką jest Agnieszka Glińska ("Lamb", IO"), główną scenografką Jagna Dobesz ("Moje wspaniałe życie", "Silent Twins"), a kostiumy powstały pod okiem Małgorzaty Fudali ("Sweat", "A Real Pain").

Nagrody na FPFF w Gdyni 2024: Srebrne Lwy, Najlepsze Zdjęcia (Michał Dymek), Najlepsza Muzyka (Frederikke Hoffmeier), Najlepsza Scenografia (Jagna Dobesz), Najlepsze Kostiumy (Małgorzata Fudala), - Najlepsza Drugoplanowa Rola Kobieca (Trine Dyrholm)

poniedziałek 27 stycznia, godz. 18.00

Terapia dla par (Bajo terapia)

reż. Gerardo Herrero, Hiszpania 2023, 93 minuty

wyst. Malena Alterio, Alexandra Jiménez, Fele Martínez, Antonio Pagudo, Eva Ugarte

gościni: Katarzyna Bujniewicz (psychoterapeutka)

Reżyser filmu Gerardo Herrero jest jednym z najbardziej uznanych europejskich producentów. Jego filmy zdobyły m.in. Oscara ("Sekret jej oczu") czy Złotą Palmę ("Wiatr buszujący w jęczmieniu"). Tym razem polscy widzowie zobaczą film, który wyreżyserował.

"Terapia dla par" to hiszpański komediodramat, w którym napięcie rośnie od pierwszej do ostatniej sceny. To pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów "Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie"!

Trzy pary małżeńskie zostają zaproszone przez swoją terapeutkę na spotkanie. Psycholożka sama nie pojawia się na terapii, udziela im jednak szczegółowych instrukcji, co mają robić. Szóstka bohaterów będzie odkrywać tajemnice dotyczące ich związków. Małżonkowie będą musieli przedyskutować kwestie takie jak opieka nad dziećmi, obowiązki domowe, pieniądze, zazdrość i seks. Stopniowo dowiedzą się o sobie kolejnych rzeczy, także tych niewygodnych... Czy ta eksperymentalna sesja terapeutyczna doprowadzi bohaterów filmu do rozwiązań, jakich oczekiwali?

27 stycznia godz. 20.00

Barabara

reż. Mathieu Amalric, Francja 2017, 97 min.

Mathieu Amalric łączy w "Barbarze" swoje twórcze zainteresowania, występując po obu stronach kamery. Co więcej, jest reżyserem nie tylko na planie, ale i w filmie. Bowiem Yves, w którego rolę się wciela, przygotowuje się do nakręcenia fabuły o popularnej francuskiej piosenkarce. Obserwuje Brigitte, aktorkę bardzo sumiennie przygotowującą się do powierzonego jej zadania, i nie jest pewien czy więcej inspiracji czerpie od niej, czy może od samej Barbary.

Wyświetleń: 845 komentarze: -
10:07, 05.01.2025r. Drukuj




Reklama

Ogłoszenia

Forum

Reklama

Ynet.pl
Sklep Enter

Warto odwiedzić

Spotted Ostrołęka Logo infoprasznysz.com