niedziela, 18 maja 2025 r., imieniny Eryka, Aleksandry, Feliksa

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Poziom rzeki jest drastycznie niski! Ochotnicy zbierali śmieci i czyścili rzekę. Wnioski z akcji są dramatyczne (zdjęcia, wideo)

Odmulanie Omulwi i Operacja Czysta Rzeka połączyły siły. Na zaproszenie odpowiedziało ponad 100 osób. Spacerując, nurkując, w kajakach i na SUP-ach - każdy sposób był dobry, aby przygotować rzekę i okolicę na sezon letni. Uczestnicy wydarzenia nie kryją jednak rozgoryczenia: śmieci jest stanowczo za dużo, a poziom rzeki jest drastycznie niski.

Akcja "Odmulanie Omulwi" odbyła się po raz siedemnasty. To akcja znana mieszkańcom Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego. I tym razem uczestnicy nie zapomnieli o poczuciu humoru i przygotowali oryginalne przebrania. Operacja Czysta Rzeka natomiast to ogólnopolska akcja sprzątania brzegów rzek połączona z edukacją ekologiczną. Okazało się, że razem można więcej. Pożyteczna praca na rzecz przyrody połączona została z integracją.

Plan był wspólny dla obu akcji. Podczas spaceru uczestnicy akcji Czysta Rzeka zbierali śmieci z nadbrzeża rzeki Narew i pobliskiego miejskiego lasu. Zbiórka miała miejsce przy lasku przy ul. Warszawskiej. W tym samym czasie uczestnicy akcji Odmulanie Omulwi czyścili  dno rzeki Omulew, nurkując, ale także pływając na deskach SUP, kajakach i "czym się da".  Spływ rozpoczął się w Krukach.

Podsumowanie obu akcji i wspólna integracja odbyła się na terenie posiadłości "Ostrołęcka Omulew" przy ul. Warszawskiej 7.

W akcji łącznie wzięło udział ponad 100 osób. Śmieci z lasów zbierało około 60 osób. Rzeką spłynęło około 50. Udało się zebrać sporą ilość śmieci, ale okazuje się, że...jest ich mniej niż przed rokiem. Za to niestety poziom wody w rzece budzi niepokój.

 - Śmieci jest coraz mniej i to cieszy, ale wody w Omulwi jest bardzo mało. Hydrotragedia. To była droga przez mękę. W wielu miejscach wody jest tylko do pasa. Mam nadzieję, że za rok będzie o wiele lepiej - mówił Grzegorz Ziemek, organizator spływu "Odmulanie Omulwi".

Zobacz zdjęcia:
Operacja Czysta Rzeka

Więcej zdjęć: Operacja Czysta Rzeka

Zobacz zdjęcia:
Odmulanie Omulwi

Więcej zdjęć: Odmulanie Omulwi

Tyle śmieci zebrano podczas akcji:

Tradycją stało się, że uczestnicy wydarzenia spotykają się przy Warszawskiej 7, a właściciel - Bohdan Wojciechowski - gości wszystkich serdecznie, a nawet przygotowuje na tę okazję wiersz, laudację lub poemat. Nie inaczej było tym razem. Sami posłuchajcie:

Wyświetleń: 6801 komentarze: -
15:14, 12.04.2025r. Drukuj